Про це повідомив кореспондент «Вголосу».

Мешканці сіл, громадські активісти та екологи б’ють на сполох: куди і навіщо вивозять кислі гудрони та чому правоохоронці закривають на це очі. Ба більше, зі сміттєзвалища через підземні води розтікаються шкідливі інфільтрати, які, як підозрює громада, також можуть просто зливати у львівську каналізацію.

Активіст партії ВО «Батьківщина», заступник голови громадської ради при управлінні екології Львівської ОДА Юрій Дмитришин пояснює, що інфільтрати через підземні води витікають біля сміттєзвалища і є вкрай небезпечні.

«Вони надзвичайно шкідливі для здоров’я, адже містять майже всю таблицю Менделєєва. За інформацією від Львівської міськради, збудовано трубопровід, який має відкачувати ці інфільтрати зі сміттєзвалища і подавати у міську каналізацію для очистки на львівських очисних спорудах. Однак невідомо, чи впораються з цим очисні споруди й наскільки це є безпечно», – пояснює Юрій Дмитришин. Також у соцмережах з’явилася фото- й відеофіксація, як ці інфільтрати просто зливали в міську каналізацію на проспекті Чорновола. Активіст «Батьківщини» не відкидає, що сморід у Львові може бути пов'язаний з цією проблемою.

«Фракція «Батьківщини» у Львівській обласній раді пропонуватиме негайно вирішити питання з інфільтратами. Один із запропонованих варіантів – збудувати потужнішу станцію з їх переробки, яка вже функціонує на Грибовицькому сміттєзвалищі, однак на сьогодні не може впоратися з цією проблемою, або ж будівництво такої станції на львівських очисних спорудах. У будь-якому разі ми візьмемо під контроль це питання і постараємося у найкоротші терміни його вирішити та повідомити громадськість про результати», – зазначив Юрій Дмитришин.

Іншою проблемою на Грибовицькому сміттєзвалищі є кислі гудрони – продукти нафтової переробки з вмістом сірчаної кислоти, які з 1950-х років скидував сюди Львівський нафтомаслозавод. «Це речовини другого класу небезпеки після радіоактивних відходів. У 2006 році я був причетний до створення Комітету порятунку України, тоді ці гудрони почали нелегально звідси вивозити. Нам вдалося це зупинити. Тепер ситуація аналогічна: у жовтні минулого року було зафіксовано факти вивезення гудронів, одразу ж було скеровано заяву в міліцію, однак результату досі немає», – пояснює Юрій Дмитришин. Представник поліції, який приїхав на місце, відзвітував, що за фактом незаконного вивезення гудронів у жовтні було відкрито кримінальне провадження і триває досудова перевірка.

Однак, виїхавши на місце, комісія побачила свіжовириті котловани, в які зливають гудрони перед транспортуванням. «Пройшло стільки часу, і ми бачимо, що гудрони далі нелегально вивозять іще в більших обсягах, бачимо нові вириті котловани, і жодної реакції ні від прокуратури, ні від поліції немає. Представник прокуратури сьогодні взагалі проігнорував наше звернення і не з’явився на комісію», – повідомив активіст «Батьківщини».

«Фракція «Батьківщини» ініціюватиме широке громадське обговорення цієї проблеми, звернення до парламенту, в екологічну інспекцію, до Мінприроди, щоб максимально швидко розробити дорожню карту для вирішення цих питань. Адже це справжня екологічна катастрофа. Сірчана кислота з цими гудронами вже почала витікати у Брюховичах, Сороках-Львівських, а також біля Львівської міської дитячої лікарні. Якщо кислі гудрони не буде утилізовано на території України, Україна ніколи не вступить до ЄС», – пояснив Юрій Дмитришин. Водночас він запропонував передбачити в обласному бюджеті кошти для забезпечення мешканців довколишніх сіл питною водою.

Зі свого боку голова Грибовицької сільської ради Ігор Питель запропонував передати гудрони на баланс Львівської обласної ради. Тоді, на його думку, буде більше шансів знайти інвестора, який зможе їх утилізувати. Зараз вони перебувають на балансі збанкрутілого «Нафтомаслозаводу», їх переведено в його актив, тому проблему ніяк не вирішують.

Голова фракції ВО «Батьківщина» у Львівській обласній раді Юрій Гудима закликав голів сільських, районних рад написати відповідне звернення до Львівської облради. «Зі свого боку ми ініціюватимемо проведення широкого засідання за участю представників екологічної комісії Львівської обласної та міської рад, представників громадськості, експертів, щоб розробити нову дорожню карту з вирішення проблеми Грибовицького сміттєзвалища, визначивши чіткі терміни і відповідальних осіб. Найважливіше, щоб цю проблему далі не заговорили і все знову не залишилося без змін. Ми також звернемося до народних депутатів від Львівщини, щоб ті втрутилися в ситуацію», – зазначив Юрій Гудима. На превеликий жаль, за його словами, можновладці не мають нині політичної волі вирішити проблему Грибовицького сміттєзвалища, однак це  екологічна бомба не лише регіонального, а й усеукраїнського рівня.