За таке звернення під час сесії Львівської обласної ради сьогодні проголосували 59 депутатів, інформує кореспондент «Вголосу».

У зверненні депутати нагадують, що у грудні 2015 року в ЗМІ з’явилась інформація про те, що у Львові було демонтовано два архітектурні об’єкти у вигляді левів, один з яких стояв на території Геотехнічного інституту (вул. Л. Перфецького), інший – на узбіччі траси Львів Винники. Не виключено, що ці об’єкти є пам’ятками архітектури та мистецтва.

Як з’ясувалося згодом, скульптури левів для проведення реставраційних робіт було повернуто на колишнє місце дислокації – біля Меморіального комплексу польських військових поховань (у минулому Цвинтар львівських орлят) на території Державного історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар».

«Демонтаж скульптур та їхнє встановлення на цьому місці здійснено без дотримання процедури – відповідних рішень органів влади та місцевого самоврядування, відповідних погоджень Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій. Варто зазначити, що скульптури, крім історичного значення, мають, на жаль, виразний політичний контекст», вважають депутати.

«Річ у тім, що до війни обидва леви тримали в лапах щити з гербами та написами на них. На одному був старий герб Львова, на іншому – герб Польщі й, відповідно, два написи: «Завжди вірні» і «Тобі, Польще». Отже, такі об’єкти в первісному варіанті їх встановлення мали однозначний символізм, що в поєднанні з іншими наявними мілітарними символами (наприклад, польський меч-щербець) створювали і створюватимуть тепер контекст, що може мати антиукраїнський зміст, символізувати окупацію українських земель, ображати національні почуття українців», пояснюють вони.

Враховуючи зазначене, Львівська обласна рада просить, відповідно до компетенції, здійснити перевірку дотримання вимог чинного законодавства під час демонтажу скульптур та встановлення їх на території Державного історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар».

У разі виявлення фактів порушень депутати просять вжити заходів з приведення ситуації у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме: отримання висновків Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій; погодження органів влади і місцевого самоврядування на проведення реставраційних робіт пам’яток.

Як писав «Вголос», «Свобода» у Львівській міськраді вимагає порушити кримінальну справу через викрадення скульптур левів у Львові.

Як повідомляли, на польський Цвинтар орлят у Львові повернули дві скульптури левів, проти яких раніше виступала українська сторона. Скульптури левів були одним із конфліктних питань при відкритті Цвинтаря орлят у Львові. Вказували, що леви зі щитами є одним із мілітарних символів (як і меч-щербець) і так званим символом «польського Львова».