Про це на останній сесії Львівської облради повідомив депутат ЛОР від «Свободи» Ярослав Кравченко.

За його словами, «Свобода» підтримує таку ініціативу митців.

Зокрема представники мистецького життя Львова закликають Президента та віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань відмовитися від практики присвоєння звань «заслужений артист», «діяч мистецтв», «журналіст», «учитель», «юрист» тощо та «народний артист», «художник», а також скасувати різного роду пільги для тих, хто вже має такі звання.

За їх словами, присвоєння таких звань містять в собі сутність тоталітарного режиму.

«Ми звертаємо Вашу увагу на те, що країни Східної Європи, зокрема еліти цих країн, відмовилися від цієї практики вже майже 20 років тому, після виходу з-під радянської опіки, падіння Берлінського муру та розвалу СРСР, на те, що лише три країни – Росія, Бєларусь та Україна – залишили ці рудименти імперської опіки над мистецтвами. Адже традиція надавати звання «заслужений» походить від звичаю царської Росії «величать заслужений артист его императорского театра», а за радянських часів його просто вдосконалили поняттям «народний», - йдеться у зверненні.

Мистецтвознавці звертають увагу Президента на те, що звання не перекладаються на жодну мову європейських країн та наводять приклад того, як «макабрично звучить» присвоєння таких звань західним культурним діячам: «заслужений артист Італії Адріано Челентано, заслужений діяч мистецтв Чехії Вацлав Гавел, народний художник Іспанії та Франції Пабло Пікассо, заслужений діяч науки і техніки США Білл Гейтс».

Крім того митці Львова зазначають, що колись звання заслуженого діяча мистецтв отримували люди, котрі справді зробили вагомий внесок в розвиток культури, а сьогодні звання «народних» та «заслужених» отримують особи, котрим ще недавно виповнилося 20 років. Таким чином звання нівелюються.

«Звання „заслужений” отримують російськомовні артисти естради, яким ледь за двадцять років. Звання „народний”, першими лауреатами якого в Україні стали Марія Заньковецька та Лесь Курбас, тепер удостоюються Вєрка Сердючка та Соловей Росії. А скільки імен випадкових людей можна знайти в Довіднику лауреатів Шевченківської премії», - йдеться в зверненні.

«Якщо ж повернутися до наших реалій, то в радянські часи отримати звання було почесно. За будь-який внесок творчій людині потрібно казати „дякую” на рівні держави. Але в Україні це поняття знівельовано завдяки тупій і неосвіченій владі», - резюмують митці Львова.