На 2,5 мільйони мешканців у Львові та області є 160 апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ). З них 120 - металобрухт, вироблений ще в СРСР, і тільки 40 - придбані в останні 5 років.

Львівським медикам не вистачає спецодягу, латексних рукавиць, масок, респіраторів і вже звично - адекватних зарплат.

Могло би бути по-іншому. Якби у львівської влади хоча б у час епідемії знайшлось трохи совісті. Втім, як казав класик - маємо те, що маємо.

Своя сорочка — ближча до тіла

Що таке 35 мільйонів гривень? З нуля збудований дитячий садочок або, якщо ближче до теми — 70 нових апаратів штучної вентиляції легень. Що таке 35 мільйонів гривень у Львові? Премія чиновникам Львівської обласної державної адміністрації — відповідно до рішення Львівської обласної ради від 12 березня 2020 року. Імена «героїв», які за це проголосували — у документі нижче:

Клікайте для збільшення:

Ви, мабуть, зараз обуритесь, але давайте по-чесному: хіба ж чиновники в ЛОДА гірші від чиновників у ЛМР?

Так, наприклад, Геннадій Васьків — заступник міського голови Львова з фінансово-економічних питань за січень заробив близько 100 тисяч гривень. З них 2/3 частини - фінансова допомога як для «незабезпеченого». Звідки в цього «незабезпеченого» Ауді А6, низка квартир, земельних ділянок, некомерційних приміщень, 205 500 доларів, 102 300 євро і 298 000 грн готівкою в банківському сейфі - не відомо, щоправда. Такі, а то й більші доходи у всіх вісьмох заступників міського голови і в самого Садового (115 тисяч гривень матеріальної допомоги у січні).

І чиновників ЛОДА, і чиновників ЛМР на чолі із міським головою опозиційні сили в міській та обласній радах не раз просили відмовитися від шалених премій. Просили й тепер, в час епідемії коронавірусу. Але хто би то слухав…

У лютому, коли коронавірус вже дістався до України, Садовий знову роздав по 100 000 грн "матеріальної допомоги" своїм заступникамАндрієві Москаленку та Любомиру Зубачу. Загалом за місяць Москаленку нарахували 153 000 грн зарплати, а Зубачу — 173 000!

А тим часом в сусідів.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, його заступники та весь апарат виконавчого комітету віддають місячну зарплату на купівлю 100 тисяч тестів для виявлення коронавірусу та 10 апаратів ШВЛ для івано-франківських лікарень.

Міський голова Тернополя Сергій Надал, його заступники та члени виконавчого комітету віддають зарплату на збільшення зарплат медикам, які працюють із хворими на коронавірус, у 2-3 рази.

Міський голова Хмельницького Олександр Семчишин, його заступники, члени виконавчого комітету та керівники комунальних підприємств віддають зарплати на премії медикам, які працюють із хворими на коронавірус.

У Великих Мостах на Львівщині з ініціативи секретаря ОТГ Романа Кісілевича Великомостівська міська рада скоротила фонд оплати праці міської ради на 800 тисяч гривень і скерувала їх на забезпечення потреб медичних закладів.

Як то кажуть, відчуйте різницю.

Кому війна, кому - мати рідна

Львівський журналіст Андрій Маринюк звернув увагу на те, як владні структури Львова та області витрачають кошти впродовж останнього місяця. У тендерах на «Прозорро» — ніяк не засоби першої необхідності.

Адміністрація міського голови Садового купує набори тістечок із зефіром маршмелоу за 20 000 грн, коробки для відзнак та історичні книжки, а ще - замовляє послуги графічних дизайнерів, шиє прапори, оновлює собі меблі та закуповує собі нові комп’ютери. Жити красиво їм не заборониш...

 

Також Садовий замовляє виготовлення так званого «інформаційного вісника». Очевидно, чергового випуску газети, яку віднедавна безкоштовно роздають львів’янам. У цій газеті — не звіт міського голови, не пояснення, як і на що він витратив гроші з міського бюджету. Там — історії про інтимні проблеми працівників ЛМР і відверте зізнання заступниці міського голови в тому, що вона, хоч уже й не молода, але ще поки вовчиця Олега Винника. Коротше кажучи, піар до виборів за гроші виборців. Ще й недолугий:

А ще 300 тисяч гривень мерія Садового витрачає на розислку СМС-повідомлень мешканцям Львова. Повідомлення начебто про «коронавірус», проте в тексті — лиш посилання на соцмережі того ж таки Садового.

Сьогодні він хайпить там на коронавірусі (про це більше - далі), а вже за кілька місяців із таким чином розкручених сторінок просуватиме гасла у стилі «Візьми і зроби», не пояснюючи, чому сам так і не зробив за останні 15 років. Знову - піар до виборів за гроші виборців.

Це зауважив і депутат ЛМР Ігор Зінкевич. На сесії міської ради він вказав чиновникам, що інформувати найперше потрібно пенсіонерів. Вони — під найбільшим ризиком заразитися і переважно не мають доступу до інтернету та соціальних мереж. Але чиновники, звісно ж, зробили по-своєму:

Ну, а щоб ви не подумали, що міський голова живе винятково сьогоднішнім днем — ще кілька фактів.

Поки адекватні мери шукають гроші на епідемію, мер Львова шукає, як би покласти в кишеню те, що в бюджеті криво лежить. Виконавчий комітет Львівської міської ради, в якому Садовий головує і який Садовому повністю підконтрольний, в час епідемії, в умовах надзвичайної ситуації вносить, розглядає і ухвалює рішення про…зведення чергових новобудов! На це звернув увагу депутат ЛМР Андріян Гутник:

 

Хоча, чого дивуватися. Усі три каденції Садового на посаді мера можна підсумувати отак:

Проте і це - не все. Той же виконавчий комітет за вказівкою міського голови під прикриттям епідемії «перекроює» бюджет Львова. Так, на засіданні 13 березня чиновники виділили 500 тис. грн для придбання засобів індивідуального захисту для працівників ЦНАПів та 20 тис. грн для ЛКП «Центр розвитку туризму», ЯКІ В УМОВАХ КАРАНТИНУ НЕ (!!!) ПРАЦЮЮТЬ.

Ще 500 тис. грн пішло на інформаційну кампанію проти коронавірусу, тобто на білборди, які розвісили містом! На те саме ще 195 тис. грн отримав департамент Адміністрування послуг.

Тим часом на сесії ЛМР Садовий протягнув виділення декількох мільйонів гривень на створений напередодні так званий «департамент агломерації». Гроші забрали з культури, зарплат вчителів і харчування дітей та скерували на чергову виборчу піар-кампанію міського голови. Про це «Вголос» детальніше писав у попередній публікації.

А на завершення — лайфхак: як купити Audi Q8 вартістю 100 000 євро та Mercedes-Benz GLE-Class ще мінімум за 60 000 євро, заробляючи за рік у десятки разів менше.

Так, 19 березня директор ЛКП «Львівелектротранс» Андрій Свищо підписав договір про купівлю респіраторів для працівників структури на 900 000 грн. Львівське видання «Гал-інфо» звернуло увагу, що в документі не було зазначено ні кількості, ні вартості замовленої продукції — лише кінцева сума. Тобто: хто, що і за скільки купить — не проконтролюєш.

Після публікації цієї інформації умови закупівлі терміново змінили. Сума зменшилась до 75 000 грн. «Навар», як ви вже зрозуміли — 825 000 грн. Коли НАЗК і НАБУ відшкодують журналістам їхні законні 10% від вчасно виявленої «схеми», наразі залишається під питанням.

 

А скільки таких «схем» не помітили журналісти, цілком можна уявити — глянувши, як Андрій Свищо розсікає Львовом на новеньких Audi Q8 чи Mercedes-Benz GLE-Class. Вартість автомобілів — в середньому 100 000 євро та 60 000 євро відповідно, залежно від комплектації. Річний дохід чиновника майже в 16 разів менший — близько 10 000 євро. От і ДУ-МАЙ-ТЕ!

Піар — понад усе

«Дна нема. Як нема теми, на якій би це сотворіння не попіарилося…» — написав у себе на «Фейсбуці» політолог Юрій Ситник, коментуючи чергову начебто «благодійну» акцію Садового. На знімках, які розлетілися львівськими «Фейсбук»-спільнотами, Андрій Садовий розносить пакети з продуктами для нужденних.

У соцмережах користувачі висловили переконання, що це таємний фотограф випадково сфотографував таємного благодійника. Дехто припустив, що у пакетах — згадане вище маршмелоу за 20 000 грн, яке чиновники вже доїсти не можуть. Інші ж сказали, що після цього Садовий стане єдиною людиною в світі, занесеною до лику святих ще при житті.

А якщо серйозно — черговий піар за перевіреною схемою. Мер наче від себе роздав допомогу потенційним виборцям, а оплатили її — із міського бюджету. І так вже не вперше. У січні Садовий передав 16 тис. грн на будівництво «університетського містечка» Українського католицького університету, ще 17 тис. грн — пожертвував отцю Андрію Буняку. Перерахував начебто від себе — зі своєї зарплати, начебто зайнявся благодійністю… Тільки перед цим сам дописав собі до цієї зарплати додаткові 115 тис. грн «матеріальної допомоги» як «малозабезпеченому» (про це було згадано вище).

У благодійності, якби вона була справжньою, міському голові могла б допомогти його дружина-мільйонерка. Або ж він просто відмовився б від шаликів Gucci, вартістю мінімум 350 євро. Але хіба то цікаво?


“Малозабезпечений” Андрій Садовий із шарфом фірми Gucci, вартість якого більша за посадовий оклад міського голови – від 350 євро

Ще одна «схемка» — «Телеграм»-канал «Львів проти коронавірусу». Прорекламували його за гроші міста як офіційне джерело інформування - витратили, пригадайте, 300 тис. грн на розсил СМС-повідомлень. Туди долучилася велика кількість львів’ян — вже понад 33 тис. А тоді в ньому почали піарити Богом забутий «Телеграм»-канал мера.

Цю свою сторінку Садовий вів з 2017 року. І читачам був настільки «цікавим», що за 2,5 роки зібрав аж…200 читачів. Сьогодні, після піару за гроші мерії, підписників там вже 8 200. Дуже доречно до чергових місцевих виборів.

Інше питання — ЯК Садовий піариться у цьому «Телеграм»-каналі. Про це напередодні влучно написала львівська журналістка Вікторія Балицька.

Коли у Львові підтвердили перший випадок захворювання на коронавірус, міський голова поспішив повідомити про це у «Телеграмі». І попав у прайм-тайм - близько 19.00 год. У цей час на більшості телеканалів виходить вечірній випуск новин, тож Садовий відразу став зіркою, таким собі «постачальником правди народу на тлі некомпетентної або неправдивої обласної влади»…На мера послалися усі ЗМІ, а тоді з’ясувалося, що він у поспіху все переплутав. Написав будь-що, аби тільки бути першим.

Цікаво, що інформацію про ймовірного хворого ЛОДА отримала швидше за Садового, але не повідомила про це громадянам, змовчала — щоб пропіаритись міг міський голова.

Навіщо це їм? По-перше: голову ОДА призначає й знімає президент України, тож рейтинг серед населення як такий йому не потрібен. По-друге, нинішній голова ЛОДА Максим Козицький і його перший заступник Іван Собко — давні товариші Садового й кандидати у депутати від його партії «Самопоміч».

«У верхівці ОДА у Садового «свої пацани», то чому б їм не підтримати «пахана» у політичній розкрутці на мегаболючій темі?» — прокоментувала Балицька.

https://www.facebook.com/1349440260/posts/10222189386227495/?d=n

Безвідповідальністю Садового обурився й ексголова ЛОДА, нардеп від «ЄС» Олег Синютка. Він скерував запит до мера з вимогою роз’яснити цю ситуацію.

Тим часом Ігор Зінкевич помітив, що із цього розкрученого "Телеграм"-каналу почали рекламувати ЗМІ, які належать Андрієві Садовому. Депутат розкритикував за це чиновників під час сесії і...його видалили з каналу — щоби більше не критикував:

Ще один епізод — у міській раді. З появою коронавірусу в Україні у Львові створили так званий «штаб боротьби з епідемією». Увійшли до нього Садовий, його заступники і члени партії «Самопоміч», які до міста не мають ніякого стосунку. Водночас туди не включили нікого із депутатського корпусу мерії.

Депутатів фактично усунули від можливості контролювати витрату коштів і позбавили доступу до інформації про ситуацію в місті. А коли депутати сказали про це на сесії, Садовий відповів: "Хіба ми сміємо перевантажувати поточною роботою світочів української політики? Вони повинні бути постійно свіженькі, доглянуті, їх не можна перевтомлювати!"

Коротше кажучи: «Не заважайте піаритись, дороге товариство»…

Слід зауважити, що при цьому Садовий не очолив Штабу, як зробили це мери по всій Україні. Він скинув відповідальність на свою заступницю Галину Слічну, а сам відправився роздавати ЗМІ інтерв’ю. Словом, у разі проблеми — винною буде Слічна, якщо все мине з успіхом — пропіариться Садовий.

 

Товариш Садового з ЛОДА, до речі, взяв приклад. Коли треба розібратися із протестом у Винниках чи пояснити журналістам, чому медикам в обласній лікарні не вистачає навіть найнеобхіднішого — в бій іде заступник Собко.

А коли можна попіаритись на доставці тестів і захисних засобів — з’являється сам Козицький:

Справжні лідери, чи не так?

І насамкінець найважливіше. У суботу, 20 березня, з польського Перемишля до України прибули 5 потягів з кількома тисячами українців. Частина громадян зійшла у Львові, частина — відправилася до Києва. Сімох пасажирів після перевірки на львівському вокзалі відправили до лікарні з підозрою на коронавірус.

Перед цим мережу облетіли фото, зроблені на вокзалі в Перемишлі перед посадкою: люди збилися в натовп, не дотримуючись дистанції й не маючи при собі ані масок, ані дезинфікуючих засобів. Тож якщо у потягах був хоча б один хворий - заразилися від нього сотні.

Що це означає? Пасажирів потяга по прибуттю в Україну мали ретельно перевірити та негайно ізолювати. Як сталось у Львові? Пасажири зійшли із потяга — і відправились гуляти Львовом, пити каву, як це й годиться у «туристичній столиці»…


Українці, які прибули 20 березня з Перемишля. Того ж дня на площі Ринок

Чим в цей час переймався Андрій Садовий? Чим займалася його «ручна армія» - Муніципальна варта, яка щороку проїдає з бюджету Львова десятки мільйонів? Питання риторичне.

Головне, що не забули закрити для відвідувачів Стрийський парк. Коронавірус там, мабуть, плодиться на галявинах.

 

Сам час робити висновки, шановні львів’яни. Щоб на чергових виборах із вас знов не зробили "львівців".

Яна Федюра, "Вголос"