Правляча партія — Союз вітчизни і християнські демократи Литви — набирає лише 13,83%.

Всього 5-відсотковий бар'єр поки долають сім партій. Опозиційна партія «Порядок і справедливість» набирає 7,88%. Ще три політичні сили — «Шлях сміливості», Союз лібералів і «Виборча акція поляків Литви», яка відстоює інтереси нацменшин, набирають відповідно 7,62%, 7,48 і 5,58% голосів виборців. Явка виборців склала трохи менше 45%.

Варто зазначити, що у Литві діє змішана система виборів, згідно з якою 71 депутат обирається по одномандатних округах і 70 — за партійними списками. Тому — за рахунок одномандатному складової — у виборів є і другий етап, який відбудеться за два тижні, тобто 28 жовтня, повідомило РИА «Новости».

Reuters додає, що Литва може приєднатися до інших європейських країн, уряди яких позбулися підтримки населення через непопулярні антикризові заходи.

На думку деяких аналітиків, проголосувавши за ліві партії, виборці, умовно кажучи, «покарали» уряд Андрюса Кубілюса за скорочення своїх пенсій і зарплат. Кубілюс прийшов до влади в 2008 році, коли світова фінансова криза поклала кінець литовському економічному підйому, пов'язаному з дешевими кредитами, які виділялися скандинавськими банками. Для запобігання дефолту Андрюс Кубілюс був змушений вжити жорстких заходів економії. Незважаючи на зроблені дії, обсяг промвиробництва в країні знизився на 15%, зросло безробіття, і багато молодих литовців воліли виїхати за межі країни на заробітки.

Але дефіцит бюджету було поступово взято під контроль, а валовий внутрішній продукт Литви в 2011 році виріс на 5,8% — це один з найвищих показників у Європі. Підхід консерваторів Литви до приборкання кризи заслужив похвальних слів від керівництв інших країн і від МВФ, але, як зазначають експерти, самі жителі, мабуть, поки не відчули на собі результатів зусиль уряду.

А ось опозиційні партії пообіцяли пом'якшити заходи економії.

Додамо, що вчора в Литві пройшло не лише голосування на виборах до сейму, але й консультативний референдум про будівництво нової атомної станції замість закритої кілька років тому з міркувань безпеки Ігналінської АЕС. За попередніми результатами, дві третини населення Литви не хочуть нового атомного будівництва.

Джерело: bfm.ru