Людмила Козак – заступник голови ЛОО ВО "Батьківщина" та керівник фракції БЮТ у Львівській облраді

Заступник голови ЛОО ВО "Батьківщина" Людмила Козак нещодавно була обрана керівником фракції БЮТ у Львівській облраді. Бюро "Батьківщини" і фракція БЮТ також рекомендували її кандидатуру на посаду заступника голови Львівської облради замість Івана Деньковича, якого було обрано народним депутатом.

Про те, які завдання ставить перед собою і перед фракцією Людмила Козак як новий керівник одної із найпотужніших фракцій облради та про інші зміни, які відбулися у фракції БЮТ та і в облраді, вона розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Вголосу.

Людмило Володимирівно, чи легко Вам далося рішення обійняти посаду голови фракції БЮТ? І якщо не секрет, як Ви вважаєте, чому вибір впав саме на Вашу кандидатуру?

Ця тема вперше постала влітку, коли стало зрозуміло, що дострокові вибори відбудуться, а отже голова нашої обласної партійної організації Іван Денькович, скоріше за все, стане народним депутатом. Тоді він поцікавився у мене, як я дивлюся на те, щоб стати заступником голови облради чи керівником фракції БЮТ. Я категорично відмовилася.

Спробую пояснити, чому моя відповідь спочатку була негативною. Основним аргументом для мене було усвідомлення, що фракція БЮТ не готова до того, щоб нею керувала жінка. Адже сьогодні в ній 43 депутати, з них – всього три жінки. Кожний з депутатів-чоловіків – самодостатня і непересічна постать. Більшість з них досягли вагомих успіхів як в бізнесі, так і в громадській та політичній роботі. І скільки б ми не говорили про гендерну рівність, боюся, чоловікам реально складно уявити, щоб одна з трьох жінок у фракції керувала ними.

Відповідно, якщо б я очолила фракцію, мені довелося докласти в декілька разів більше зусиль, ніж чоловікам, щоб довести мою здатність керувати. Відверто скажу, уявивши собі, яке це відповідальне завдання та скільки зусиль доведеться витратити на це, я себе спочатку пожаліла. А тому відповіла категоричне "ні" і забула про цю розмову.

До цієї теми ми з Іваном Деньковичем повернулися вдруге вже після виборів. В одній із розмов він сказав, що збирається саме мою кандидатуру пропонувати на посаду голови фракції і заступника голови облради. Цього разу йому вдалося переконати мене, що варто спробувати і не слід боятися. Денькович пояснив, чому він пропонуватиме депутатам підтримати саме мою кандидатуру.

Основним аргументом в цьому питанні для нього, як керівника партійної організації, виступає необхідність дотримання однієї із важливих засад функціонування партії – можливість кадрового росту для її членів, а також необхідність забезпечення партійного контролю над виконанням програмних рішень, з якими наша партія йшла на місцеві вибори.

Останнє є важливо для мене, як для представника керівництва БЮТ на Львівщині і депутата облради. Адже я справді у повній мірі відчуваю та несу відповідальність за виконання наших передвиборчих обіцянок. Тому, якщо я, партієць, хочу бути послідовною у своїх діях, я не маю права тікати від відповідальності.

Отож, Бюро ЛОО ВО "Батьківщина" рекомендувало мою кандидатуру на посаду керівника фракції. Після цього на засіданні фракції відбулося обговорення моєї кандидатури і відкрите голосування. Результати обговорення та голосування показали, що більшість депутатів підтримали мою кандидатуру. І я щиро вдячна їм за довіру.

Які завдання Ви ставите перед фракцією і перед собою, як її керівником?

Перше, напевно про те, що я вважаю за необхідне зробити, як новий керівник фракції. Я відчуваю потребу знайти спільну мову з кожним депутатом задля того, щоб консолідувати всіх навколо виконання програмних партійних рішень. Планую найближчим часом зустрітися особисто з кожним членом фракції та обговорити всі нагальні проблеми.

Фракція БЮТ у облраді має великий людський та інтелектуальний потенціал. Разом з тим, цей потенціал деколи не вдається максимально корисно використати через те, що ми не завжди маємо бажання прислухатися до думки іншого. Нам необхідно навчитися слухати один одного, почути голос свого опонента. Коли ми навчимося слухати один одного, то зрозуміємо, що з кожного виступу можна взяти якесь раціональне зерно, і тоді наше остаточне рішення дійсно буде колективним.

А сьогодні, нажаль, виходить так, що хто голосніше крикне, той і протисне питання. А потім сидимо на сесії і в нас з’являється сумнів, але рішення вже прийняте і треба голосувати. І тоді всередині щось муляє. Тому вважаю, що основне завдання, яке сьогодні стоїть перед нашою фракцію, це привнести в її роботу відчуття команди, вболівання за спільну мету і результат.

Я поважаю право кожного члена фракції на власну думку, ціную активність кожного з них при підготовці та виробленні рішень. Але, з іншого боку, вимагатиму, щоб ми всі чітко дотримувалися партійної дисципліни і виконували рішення, прийняті на засіданні фракції. Останнє дається нашим депутатам нелегко. І не тільки в обласній раді, але й в інших місцевих радах. Нажаль, обласному партійному керівництву вже доводилося застосовувати дію імперативного мандату по відношенню до шести порушників партійної дисципліни.

Ви, як керівник фракції, готові застосувати норму імперативного мандату по відношенню до депутатів, які не виконують рішень, прийнятих фракцією?

Про мене говорять, що я тверда людина і, відверто кажучи, дехто навіть демонізує такий мій образ. Особисто я не бачу нічого поганого в тому, що людина дотримується твердої позиції у своїх переконаннях, а також має силу та спроможність відстоювати їх. На мій погляд, сьогодні багатьом політикам якраз не вистарчає саме такої твердості в діях.

Але ця моя твердість зовсім не означає, що я збираюся депутатів чи будь-кого іншого, як учнів, наказувати за будь-яку провину і погрожувати їм весь час імперативним мандатом. Смішно так думати. Переконання і пошук компромісів задля досягнення основної мети – виконання партійної програми – ось мої головні методи роботи як керівника фракції. Я чітко це усвідомлюю і готова до цього.

До того ж дія імперативного мандату може бути реально застосована тільки відповідно до рішення бюро партії, після того, як депутата буде виключено з її лав.

Чи відбулися зміни серед заступників керівника фракції БЮТ у зв’язку зі зміною її голови?

Так, зміни відбулися. По-перше, збільшилася їх кількість з 4 до 5. Це викликано потребою максимально представити у президії фракції інтереси всіх політичних партій і соціальних груп, які сьогодні входять до складу БЮТ. Отож в мене заступниками є: член бюро ЛОО ВО "Батьківщина", голова Яворівської парторганізації Іван Стецькович, який відповідатиме за зв’язок між фракцією та "Батьківщиною", Роман Кузьмич – відповідатиме, відповідно, за відносини фракції з УСДП, Йосип Хром’як, який візьме на себе обов’язки по науковій експертизі рішень.

Ще два мої заступники Ярослав Дубневич та Євген Буба представлятимуть інтереси підприємницького середовища. Ярослав Дубневич також призначений уповноваженим фракції БЮТ у Президії облради. Найближчим часом, після обговорення, ми чітко визначимо функціональні обов’язки заступників.

Ми також плануємо дещо змінити графік проведення засідань фракції. Так, вважаю, що фракція повинна збиратися за 3-4 дні до проведення сесійних засідань, а не в переддень. Тоді ми матимемо можливість і час на доопрацювання проектів рішень, підготовку альтернативних документів та їх узгодження всередині фракції.

Людмило Володимирівно, Бюро ЛОО ВО "Батьківщина" також рекомендувало Вашу кандидатуру на посаду заступника голови Львівської облради. В той же час, наскільки нам відомо, частина депутатів – членів фракції БЮТ у облраді вважають, що ці посади повинні буді розділені і на них варто призначити не одну й ту ж саму людину, а двох різних людей.

Всі депутати мають право на власну думку і на її відстоювання під час внутрішньо фракційної дискусії. І я поважаю їх думку. Під час обговорення на бюро і на фракції більше застережень було висловлено щодо мого керівництва фракцією, а от посада заступника голови була парактично одноголосно підтримана. Підтримка фракції для мене є дуже важливою. Моя кандидатура також знайшла підтримку у голови облради Мирослава Сеника і саме він рекомендуватиме її на засіданні облради.

Перед затвердженням мене чекають ще зустрічі та представлення депутатами інших фракцій облради. І я до цих розмов серйозно готуюся. Хочу представити їм своє бачення завдань, які сьогодні стоять перед облрадою, а також прозвітувати про те, що мені вдалося за цей рік зробити як голові комісії з питань освіти. Мені також цікаво послухати їх думки щодо важливих проблем.

Якщо Ви будете обрані заступником голови облради, хто тоді очолить комісію з питань освіти і чи збережете Ви посаду заступника голови ЛОО ВО "Батьківщина"?

В цій ситуації посада керівника комісії збережеться за БЮТ. На засіданні фракції ми рекомендували на неї депутата Романа Ілика, який сьогодні є членом комісії. Мені також приємно, що наш новий депутат і член фракції БЮТ Олег Мохнацький також працюватиме в цій комісії. Адже він є директором ЗОШ № 18 у Львові і проблеми освіти йому небайдужі.

Що стосується посади заступника голови партії, то це питання вирішуватиметься на обласній партійній звітно-виборчій конференції. В "Батьківщині" якраз починається звітно-виборча кампанія.

Людмило Володимирівно, як Ваша родина зустріла звістку про те, що Ви можете стати першою в історії незалежної України жінкою – заступником голови Львівської облради?

Мій чоловік змирився з тим, що робота в моєму житті займає не менш важливе, ніж сім’я, місце, ще тоді, як я стала завідуючою Залізничним райвно. Тоді вся сім’я мене підтримала, за що я їм дуже вдячна. Тепер мені їхня підтримка теж буде потрібна. Єдине, що мені шкода, - в мене знову буде мало часу на спілкування з моїми внуками. Коли дивлюся, як ростуть внуки, розумію, скільки втратила, що так рідко їх бачу, постійно зайнята.