Мартин Твердун – музикант, засновних джаз-гурту МТ-3, реаніматор української літератури через музику, автор музично-поетичного дійства "Франкові…" та ініціатор першого у Львові джаз-кабаре.

Які враження від першого джаз-кабаре?

В загальному дуже позитивні. Думаю, що все вдалося.

Колись у приміщенні театру Курбаса було кабаре. Чи є Ваш проект якимось чином спровокований цією історією? Взагалі, звідки виникла ідея організувати у Львові джаз-кабаре?

Я тільки бачив фотографії того кабаре. Але у нашому проекті перше слово "джаз", а потім кабаре. Просто так сталось, що зібрався непоганий колектив, ми спочатку грали джаз, а потім почали працювати з поезією. У травні була ніч Музеїв, ми робили акцію у Музеї Івана Франка. А те, що відбулось джаз-кабаре у театрі Курбаса і за участі акторів Курбаса – це тому, що ми давно товаришуємо, я друг театру.

Під час Вашої акції все виглядало невимушено і вільно. Чи немає у планах залучати і публіку до інтерактивної участі?

Чесно кажучи, були плани навіть на цю акцію залучати людей, але просто треба себе спочатку трохи вільніше почувати. Ми ще самі в собі не були впевнені. Хоча одна дівчина вийшла потанцювати. У планах хотілося б більшої співпраці з публікою, але знову ж таки, це не є річ запланована. Якщо виникає така ситуація, коли відчуваєш, що можна щось запропонувати публіці, тоді так, це варто робити, якщо не відчуваєш, то не варто.

То джаз-кабаре тепер буде відбуватись щомісяця ?

Та в планах може бути багато чого. На разі цю акцію робили своїми силами, друзі також посприяли. На майбутнє хотілося б, щоб воно окуповувалося, не те щоб заробляти на цьому гроші. Якщо буде можливість, то звичайно будемо частіше виступати. Зрештою, це така форма, що тут може бути багато чого цікавого. Це і простір для якихось гостей, поетів чи музикантів, котрі хочуть презентувати свої роботи, то тут є простір, щоб зробити цікаву акцію.

Чи була спроба шукати фінансову підтримку у держави наприклад?

Цього разу ми не робили такої спроби, бо просто шкода нервів. Хоча тепер вже щось є. Є відгуки і тому можна пробувати подавати якийсь проект, а так на пальцях переконувати когось, що таке джаз-кабаре та кому це потрібно…

Скоро наближається ювілей Б.-І. Антонича чи плануєте, щось до цієї події зробити?

Антонич наступний після Франка. Будемо писати музику на його слова. Ми ще думали про Стуса, цього року також його ювілей, але зі Стусом трохи важче, бо його поезія до джазу трошки складно надається, але все одно можна щось знайти. Але Антонич зараз найближчий на горизонті.

Приблизно коли можна очікувати цей проект, ближче до самого ювілею?

Я думаю, що під кінець осені щось буде вже.

Глядачам дуже сподобалась дівчина з Куби. Як так сталось, що Луіза взяла участь у вашому проекті?

Досить спонтанно. Я взагалі запрошував її як танцівницю. Вона виступала на Ринку, я підійшов і запропонував затанцювати танго. Але вона сказала, що танцює сальсу, а потім так заговорились і я розповів їй про наш проект. І так ми попробували щось зробити, ніби щось вийшло.

Сам виступ – імпровізація, підготовка – теж імпровізація. Якщо такі люди ще зустрінуться на горизонті, ми з радістю будемо співпрацювати. Але я не буду в інтернеті шукати неординарних особистостей та проводити якийсь кастінг. Якщо бачиш, що людина цікава, то виникає бажання з нею співпрацювати.

Львів часто називають джазовим містом. Чи можете Ви з цим погодитись?

Це не правда. Що значить джазове місто? У Львові немає жодного джаз-клубу. "Лялька" була півроку джаз-клубом – закрили. Джаз-клубу немає. Є два фестивалі – "Флюгери Львова" та "Jazz Bez" і це все джазове життя у Львові.

Ви знаєте, що треба робити для того, щоб така ситуація змінилась в майбутньому?

Людям в загальному змінюватись треба. Це є не тільки тенденція Львова. Можливо, навіть у Львові ситуація й найкраща. Бо так виглядає, що людям достатньо періодичного ритму, щоб попадати у якийсь транс, а не справді якісної музики.

На українських фестивалях формація МТ-3 виступала?

Наша історія – це всього півроку. Ми за цей час їздили тільки у Стрий, там був джазовий фестиваль.

На "Джаз-Коктебель" не подавали заявки?

Бажання є, але українським виконавцям, тим більше з Західної України вони взагалі не платять.

фото: mt3.com.ua