Перед отримання посади 30 червня, Мурсі анулював конституційну декларацію військових, що згодом заплямувало його авторитет. Впровадивши особисту декларацію, він надав собі законодавчі та виконавчі права чим можливо зробив вагомийкрок у формуванні Єгипетської конституції.

Маневр Мурсі, також засновника Мусульманського братства, продемонстрував свою силу військовій опозиції. Також, цього місяця було вбито 16 єгипетських солдат у Сінаї, що певним чином послабило позицію військових.

Тоді ще не було зрозуміло, чи військові згодяться з рішенням Мурсі. Один з генералів сказав, що вони з Морсі «консультувались» перед нарадою, проте у цю неділю опозиція не поступалась.

За цим слідкувало американське керівництво. Їх тривожив факт того, що вирішення таких гострих питань як військова реформ та розподіл влади проходить за зачиненими дверима.

Трохи раніше, у своїй палкій промові на події присвяченій святкуванню святого Мусульманського дня Мурсі заявив, що своїми діями він не хотів збентежити військову владу, а діяв «в інтересах нації».

«Сьогодні ця нація повертається - ці люди повертаються - з їхньою благословенною революцією» - сказав він.

В цей день більше всього здивувало звільнення міністра оборони Мохамеда Хусейна Тантаві, який, можливо, і не в найкращому виді, але прослужив на благо країни 20 років.

Вважалось, що Тантаві був майже як фундаментатор ідеї збільшення військової влади. При цьому він завжди був негласним лідером країни після обрання Мурсі, адже він був командуючим SCAF (Supreme Council of the Armed Forces), що накладало на нього велику відповідальність, а також і достатньо вагому владу.

Звільнений також начальник генштабу, Самі Хафез Анан, був на думку багатьох аналітиків міг стати заступником Тантаві. При тому, зо обидва були порадниками президента. Мурсі також звільнив командуючих морськими, авіа- та авіазахисних військ.

Все ж таки лишилось незрозумілим, чи всі ці звільнення були запланованими чи узгодженими, адже таке масове позбавлення посад є, певно, підозрілим.

Новим міністром оборони було обрано генерала Абдула-Фатта ель-Сісі, ген. Мохамеда аль-Ассара - його заступником. Аль-Ассар повідомив Reuters, що рішення Морсі було сформоване «на консультації з маршалами та іншими військовими».
Габер Нассар, професор конституційних прав Каїрського університету також зазначив, що Мурсі мав повне право на відхилення військової декларації вже з першого дня свого президентства: «Суд тут безсильний у будь-якому випадку».

Можна зробити висновок, що тепер, Мурсі має «безмежну», в логічних рамках силу. Час покаже що буде далі, а тим часом Мурсі поволі набирає владу.

«Він напевно вже тижнями слідує якійсь обережній стратегії зміцнення своєї влади, змушуючи важливі фігури робити критичні заяви» - висловився Омар Ашур, професор університету Ексетер.

Текст і фото: The New York Times