Наприкінці травня в Україні набули чинності зміни надання субсидій на житлово-комунальні послуги. Отже, що змінилося? Хто і як отримуватиме субсидії, які довідки потрібні і чи потрібні взагалі, чи потрібно терміново звертатися у відділи соцзабезпечення? Про це «Вголосу» розповів начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації Василь Гельбич.

Житлова субсидія – це адресна грошова допомога для тих, хто не може оплачувати повну вартість житлово-комунальних послуг через певні обставини, як правило – фінансові. Для отримання субсидій потрібно надати інформацію про тих, хто зареєстрований у помешканні, номери рахунків, контактний телефон та дані про їхній майновий стан. Це все зазначається у заяві та декларації.

«Якщо говорити просто, то субсидія призначається, якщо оплата за житлово-комунальні послуги перевищує 15 відсотків від сукупного доходу домогосподарства. До прикладу, якщо у невеликій квартирі зареєстрована двоє літніх осіб з пенсіями по 2500 гривень. Рахуємо: оплата за всі послуги (електрика, газ, водопостачання, водовідведення, вивіз сміття та інше) – дві тисячі гривень. Пенсія – 5 тисяч гривень. 15 відсотків від цієї пенсії – 750 гривень, а плата за послуги – 2 тисячі гривень. Отже таким особам призначать субсидію на суму 1250 гривень», - пояснює Василь Гельбич.

За його словами, з 1 травня субсидії автоматично перераховують усім, хто їх отримував досі, але без комісійних рішень. Такий перерахунок триватиме до жовтня поточного року після одержання інформації від Міністерства фінансів України щодо підтвердження майнового стану.

Усім іншим, зокрема тим, хто одержував субсидію у безготівковій формі на орендоване житло, на житло, яке не було введено в експлуатацію, у випадку коли зареєстровані члени домогосподарства не проживають – потрібно повторно подати заяву та декларацію для отримання субсидії та долучити необхідні підтверджуючі документи. При цьому термін подання документів продовжений до жовтня. Тобто, навіть якщо людина подасть заяву, скажімо, у серпні – все одно субсидію призначать з травня цього року й автоматично перерахують на опалювальний період. З добрих новин така: субсидії призначать на цілий рік, до травня 2022 року.

Субсидія – тільки готівкою

За словами Василя Гельбича, субсидії надаватимуться виключно готівковими коштами. А отримувач субсидії самостійно повинен оплатити комунальні послуги.

«З 1 травня цього року було вирішено видавати виключно готівкою. Людина отримає гроші, має квитанцію і йде сама оплачувати. В чому тут суть? Раніше були випадки, коли отримувачі субсидій не економно використовували енергоносії, бо ж субсидія є. А тепер: чим більше зекономиш – тим більше отримаєш. Субсидія призначається на певну норму споживання тієї чи іншої послуги. Уявімо, що є 300 кубів газу на опалення. Але якийсь місяць взимку був теплим, то ж спалили тільки 200. Особа все одно отримає гроші для оплати 300 кубів газу. Були випадки, коли люди так економили до півтори тисячі гривень», - каже він.

Кінь та корова - це не розкіш

Водночас, начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА  звернув увагу на зміни у призначенні субсидій.

Так, відтепер, якщо ви маєте на депозитному рахунку в банку більше ста тисяч гривень - субсидію не нададуть. А якщо сума менша, ніж 100 тисяч грн – то на допомогу від держави ще можна розраховувати.

«Це хороші зміни. Тому що раніше до нас часто зверталися старші люди, які назбирали на депозиті понад 56 тисяч гривень (гранична сума депозиту для отримання субсидій до 22 травня 2021 року) собі на лікування чи, не дай Бог, на майбутній похорон. І через це вони могли втратити право на субсидію,» - пояснює він. При цьому дохід від депозиту не буде враховуватись до сукупного доходу.

Також на призначення субсидій не можуть розраховувати власники легкових автомобілів, випущених менш ніж п’ять років тому, або  двох авто, випущених менш ніж 15 років тому.

Водночас, якщо родина придбала холодильник, пральку, коня, корову або невеличкий тракторець, ціною до 50 тисяч гривень, то може не хвилюватися, - субсидій не позбавлять. Якщо покупка дорожча за вище згадану суму, то про неї варто повідомити орган соціального захисту населення, як і про зміни у складі сім’ї та будь-які зміни, які впливають на право призначення субсидії, як от: купівля чи оплата послуг на суму більше як 50 тис.грн. чи поява депозиту на суму більше як 100 тис. грн.

«Були випадки, коли людина оплачувала туристичну подорож за суму більше ніж 50 тис. грн. чи придбали земельну ділянку або квартиру, і не повідомляли про це. Ось таких осіб субсидій позбавляли і вимагали повернути вже отримані субсидійні кошти», - каже Василь Гельбич.

Два помешкання – субсидій не буде

Також не отримають субсидій родини, які мешкають у квартирі, загальною площею понад 130 кв.м. площі або у будинку загальною площею понад 230 кв.м.. Проте, якщо в таких помешканнях живуть багатодітні родини (троє і більше дітей, навіть якщо вони під опікою чи усиновлені), то субсидія призначається. А якщо родина має у власності два та більше житлових приміщень, то їм теж відмовлять у наданні субсидій.

«Але якщо друге житло знаходиться на окупованій території, або якщо це зруйноване помешкання та не придатне до проживання і є акт місцевої влади про це, або якщо це помешкання є у сільській місцевості, то субсидію можуть призначити», - зауважив Василь Гельбич.

Крім того, не отримає субсидій злісний неплатник аліментів та той, хто заборгував за комунальні послуги на суму понад 340 гривень за три місяці. А також ті, хто не сплачують податки, тобто не працюють, не вчаться, не є пенсійного віку і не мають інвалідності, не отримують соціальні або пенсійні виплати.

Не надають субсидій тим родинам, де хтось з членів родини перебуває закордоном більше, ніж 60 днів. Але якщо людина поїхала на лікування, навчання або ж у відрядження, то це не є підставою для відмови у наданні субсидії.

«Під час опалювального сезону 2020-2021 рр. у Львівській області субсидії адресно отримали майже 155 тисяч родин. Це майже 20 відсотків від загальної чисельності мешканців області. До порівняння, у 2016 році субсидії в області отримували майже 450 тисяч сімей, але тоді не існувало майнових обмежень у отриманні субсидій як тепер, окрім здійснення купівлі чи оплату послуг на суму більше як 50 тис. грн. Відповідно, це позбавляло адресності такої допомоги, оскільки були відсутні критерії у обмеженні надання субсидій. Наприклад, були випадки коли домогосподарство, яке мало у власності два і більше елітних авто і декілька житлових приміщень, одержувало таку саму субсидію як  і домогосподарство, яке не мало такого майна» - зауважив Василь Гельбич.

Довідково. Подати заяву на отримання субсидій можна через сайт Міністерства соціальної політики України https://subsidii.mlsp.gov.ua/ . А також у ЦНАПах, територіальних громадах, у старост в сільській місцевості територіальних громад та особисто (або поштою) у органах соціального захисту. Деталі, бланки заяви та декларації - https://www.msp.gov.ua/timeline/subsidii.html