Однопартійці кума Путіна Віктора Медведчука із ОПЗЖ почали активно протистояти президенту України Володимиру Зеленському. Так, у Медведчука вважають, що нова влада причетна до того, що Нацрада позбавила канал, котрий належить оточенню кума Путіна цифрового мовлення.

А з іншого боку, після скандалу із «формулою Штаймаєра» Медведчук одним із перших підтримав президента.

Чи дружить кум Путіна з новообраною владою? Про це кореспондент ІА «Вголос» запитав у політтехнолога Ярослава Макітру, політологів Олеся Донія, Олександра Антонюка та Петра Олещука.

Нова влада співпрацює з Медведчуком?

Олесь Доній:

Колишня влада дуже тісно співпрацювала з кумом Путіна. Нова влада принаймні офіційно оголошує про відстороненість від Медведчука.

Петро Олещук:

У Медведчука із Зеленським далеко не дружні стосунки. Проте зараз президент робить дуже багато того, на чому наполягав Медведчук. А тому куму Путіна немає підстав протистояти президенту. Проте я думаю, що у цих політиків є конкуренція та особиста неприязнь.

Ярослав Макітра:

Стосунки Медведчука та Зеленського не прості. Подивіться ефіри телеканалів, котрі належать оточенню Медведчука. Там діючого президента звинувачують у всіх смертних гріхах. Це все свідчить про серйозний конфлікт. Зрештою, раніше президент анонсував розслідування щодо фінансування партії Опозиційна платформа-За життя. І це може закінчитись, якщо не реальним терміном ув’язненням, то ймовірним сенсаційним викриттям.

А історія із «формулою Штайнмаєра»?

Олександр Антонюк:

Медведчук завжди підтримував федералізацію України, що фактично передбачає «формула Штайнмаєра». Ідея федералізації розкручується ще з 2012 року кумом Путіна. Віктор Володимирович має безпосередній стосунок до послаблення позицій України.

Я не можу зараз жорстко критикувати Зеленського, звинувачуючи його у співпраці з Медведчуком щодо «формули Штайнмаєра». Зеленський – правонаступник політики Порошенка.

І те, що Кучма підписав цю «формулу», то у мене склалось враження, що це було зроблено для того, щоб відбулась зустріч норманської четвірки. Що буде далі – незрозуміло. «Формулу Штаймаєра» ніхто не сприйме в Україні, бо її реалізація – це прямий шлях України до федералізації. За це у Верховній Раді ніхто не проголосує. Активна частина суспільства цього не допустить. Тому я прогнозую наступне: Зеленський хоче розіграти хитру політичну гру, ініціативи щодо «особливого статусу» Донбасу можуть бути провалені. Після цього президент може виступити та публічно заявити, що народ України проти такого сценарію і він нічого не може зробити. Якщо ж Зеленський дотисне своїх «слуг», тоді його можна звинувачувати у тому, що вони з Медведчуком заодно.

Ярослав Макітра:

«Медведчук активно просував Порошенка, коли мова стосувалась «Мінських угод»

Медведчук підтримує скоріш за все не Зеленського, а «формулу Штайнмаєра» та «Мінські домовленості». Якщо згадати минуле, то саме Медведчук активно просував Порошенка, коли мова стосувалась «Мінських угод». У Раді за впровадження різних законів, котрі були пов’язані із Мінським процесом голосувала саме БПП та прихильники Медведчука. Те, що Медведчук підтримує певні ініціативи Зеленського – це не дружба, а ситуативний союз. Медведчук так чинить, бо це вигідно Росії та проросійським виборцям в Україні.

Ситуація із каналом Медведчука – це ознака того, що Зеленський готовий до протистояння?

Олександр Антонюк:

З Медведчуком у цій ситуації все зрозуміло. Він – впливовий та досвічений політик, котрий вміє грати у великій політиці. Зеленський ще не настільки професійний.

Для Медведчука медійні телеканали – це не тільки спосіб пропаганди, а й спосіб донесення своєї точки зору. Так, у нього є кілька телеканалів, з них 112 канал був більше професійним у порівнянні з «Ньюзваном». І він продовжує мовити, його ніхто не закривав.

На мій погляд, нова влада не має стосунку до позбавлення 112 каналу цифрового мовлення. Там свого часу була корупційна складова, тривали суди. Зараз на цьому ж Медведчук намагається активно піаритися. Він залучає у наглядову раду цього каналу кілька проросійських депутатів Європарламенту, таким чином спотворюючи інформацію про свободу слова в Україні.

Чому тоді склалась така ситуація?

Олесь Доній:

Зараз у Нацраді з питань телебачення та радіомовлення баланс сил не змінився. Там і далі працюють призначені Порошенком люди. У мене виникає питання, а чи не є це зараз розігруванням якоїсь схеми? Ймовірно, так. Це робиться для того, щоб показати, мовляв в Україні тиск, тут є утиски свободи слова. Бо ми ж бачимо, що мовлення на 112 каналі триває, натомість з надзвичайною швидкістю посилюється інформація про утиски.

Це розігрування може здійснюватись задля тиску на процес міждержавних переговорів. Наприклад, має бути зустріч із Зеленським у «норманському форматі» І для Путіна це буде одним із основних аргументів, мовляв в Україні утискають свободу слова, це не правова держава. Як наслідок, Путін матиме додаткові козирі тиску на Україну та український інформаційний простір.

У мене немає сумнівів, що історія із каналом Медведчука узгоджена із Порошенком. Це велика гра і ми побачимо, до чого вона призведе.

Тобто Кум Путіна співпрацює з попередньою владою?

Олесь Доній:

Так, група Порошенка-Медведчука утворилась уже давно. За останні 5 років її активно посилювали, як політично, так і медійно. Перед суспільством ж розігрувалась вистава, нам показували протиріччя та взаємопоборювання. Натомість Порошенко політично посилював Медведчука. Він спрямував його для його участі у ТКГ в Мінську, посилював медійно. Саме за президентства Порошенка були узгоджені усі моменти про покупкою групою Медведчука трьох загальноукраїнських телевізійних телеканалів. Порошенко зробив усе, щоб 112 канал викупила група Медведчука у їх попередніх власників з оточення Януковича. І тоді був тиск з боку Нацради та пропорошенківських радикальних угрупувань на це ЗМІ.

Ярослав Макітра:

«Для оточення Зеленського Медведчук є зайвим шкідником»

У попереднього президента Порошенка були значно кращі стосунки з кумом Путіна. Медведчук був посередником у розмовах з Путіним. Тоді кум російського президента був потрібен українській владі задля співпраці з РФ. Зараз ситуація змінилась: переговори з РФ ведуться через Андрія Єрмака. І Медведчук перешкоджає таким контактам. Для оточення Зеленського Медведчук є зайвим шкідником. Крім того, не варто забувати про конфлікт кума Путіна з Коломойським навколо постачання енергоресурсів в Україну. У команд Зеленського та Медведчука серйозний конфлікт. Передумов для їх вирішення поки немає.

Медведчука якось покарають?

Олесь Доній:

Проти його оточення уже відкрили кримінальну справу за фактом фінансування тероризму.

І якщо це триватиме, то Путін робитиме жертву із свого кума та його політичної сили, мовляв «утискають опозицію».

Петро Олещук:

Медведчук раніше відігравав ключову роль у звільненні полонених. Зараз – ні. Мабуть, він у цій ситуації образився через те, що його відсторонили від участі у Мінському процесі та звільненні військовополонених.

Медведчук намагатиметься повернутись у переговорний процес РФ та України . І Путін уже неодноразово захищав свого кума, натякаючи, що його не можна переслідувати. І якщо проти Медведчука буде реальна кримінальна справа, не виключено, що РФ якось втрутиться.

Ярослав Макітра:

Зеленський заявляв, що в ОПЗЖ є сумнівне фінансування з-за кордону. Цією іноземною країною може бути Росія. І як наслідок – обвинувачення у державній зраді та реальна кримінальна справа.

Марія Бойко, «Вголос»