Політичний аналітик, публіцист та журналіст Сергій Грабовський розповів про особливості менталітету серед українців.

Про це він сказав у коментарі для ІА «Вголос».

«Якщо розділити домінуючі типи менталітету за регіонами, то східної України не існує як такої. На початку 2000-х років дослідницький центр «Імідж контроль», який тоді ще реально працював і був якісним, провів всеукраїнське опитування, у якому взяли участь 30 тис. респондентів. Це дійсно серйозна цифра, яка дає можливість досить точно вловити регіональні відмінності. За типами світосприйняття, цілей і цінностей Україна досить чітко поділилась на чотири частини. Перша – це територія західної України до Збруча, хоча Закарпаття має і свої особливості. Друга – це від Збруча через Чернігівщину, Полтавщину і Вінниччину до кордону з Росією. Третя – від Харкова до Одеси включно з Дніпром, Запоріжжям, Херсоном і Миколаєвом. Четверта – це Донецька і Луганська області та Крим. Коли я це побачив, то зрозумів, що, фактично, вийшов поділ на бандерівську Україну, петлюрівську, махновську і радянську. Це речі, які глибоко закорінені у людях. Ми повинні говорити саме про ці от домінанти, які виробилися історично», – розповів Сергій грабовський.

«Що стосується «сильної руки», то західна Україна, де живуть інтелектуали і люди прихильні до Європи, значною мірою історично сильну руку теж поважає. Можна сказати, що у 2014 році активне населення трьох перших регіонів об’єдналося навколо спільних цінностей, а прорадянські області об’єднались навколо інших речей. Тому ми маємо саме такі наслідки. Усі ці так звані «ЛДНР» і кримські події є невипадковими, вони були прогнозовані і ґрунтувались на реальних настроях і менталітеті людей.

Я постійно відстежував поведінку мешканців Донбасу і можу сказати, що сильна рука там завжди користувалась повагою. У 2013 році приблизно 50% опитаних там людей підтримали цензуру і планову економіку. Тобто, автократичне правління було ідеалом більшості цього регіону і якби воно було б проукраїнським і патріотичним, то ми могли б уникнути всього того, що зараз відбувається на Донбасі. І якщо після повернення цих земель до складу України «тверда рука» не буде правити у цих регіонах, то все триватиме надалі і добра не буде. Але для цього потрібні дуже непопулярні заходи. Скажімо, років на десять там не повинні проводитись ніякі вибори. Також потрібно створити військово-цивільні адміністрації  і все решта. Було визначено, що патріотами України на цих теренах є близько 20% людей, тому у майбутньому необхідно спиратись саме на цих людей у кадрових питаннях. Я маю на увазі ретельний добір кадрів на професії за політичними якостями, у першу чергу вчителів і чиновників», – додав експерт.

Більше читайте тут: Що не так із українським менталітетом?