Соціологічне дослідження

Як розповів «Вголосу» представник будинкоуправління №4 «Липники», що обслуговує понад 130 будинків КЕВ (квартирно-експлуатаційного відділу), Іван Базарко, за допомогою соцдослідження вони мають намір опитати 2000 мешканців та отримати реальний зріз тих проблемних питань, з якими люди найчастіше зіштовхуються. У результаті – напрацювати комплексні пропозиції з поліпшення якості надання комунальних послуг та співпраці з мешканцями. Таке масштабне соцдослідження будинкоуправління проводитиме за підтримки громадської організації «Правіс», воно охоплює всі аспекти комунальної сфери, мешканці мають можливість надати свою оцінку діяльності як будинкоуправління, так і оцінку роботи від керівника до двірника. Анкета містить низку відкритих запитань, де люди можуть висловити свою думку і пропозиції щодо вирішення тих чи інших проблемних питань, поліпшення обслуговування будинків тощо.

За круглим столом

Окрім того, щоб напрацювати план дій, дорожню карту для подальшої спільної роботи і поліпшення стану житлового фонду, 21 березня будинкоуправління №4 «Липники» організувало круглий стіл. Сюди прийшли представники Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління, КЕВ м. Львова, представник Франківської районної адміністрації, Личаківського райвідділу міліції, громадської організації «Народний контроль», «Правого сектору», помічник народного депутата Володимира Парасюка та інші.

Передусім вони обговорили питання, пов’язані з неналежним станом житлового фонду, проблеми через економічно необґрунтовані тарифи, конфліктні питання, які виникають з Львівською міською радою, тощо.

Як пролунало на засіданні, Міністерство оборони нині не в змозі обслуговувати свій житловий фонд, і політика держави полягає в тому, щоб передати його на обслуговування місцевим органам влади. Однак уже майже 10 років тягнеться процес передачі будинків Міноборони на баланс Львівської міської ради, а віз і досі там. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 р. №193-р «Про передачу нерухомого військового майна у м. Львові», передачі у власність територіальної громади м. Львова підлягають 103 житлові будинки, об’єкти інфраструктури та інженерного забезпечення, а також земельні ділянки вивільнених військових містечок.

Фактично міська рада мала прийняти в комунальну власність будинки КЕВ, натомість вона затребувала земельні ділянки Міноборони. Однак, коли, здавалося б, рішення було готове, ЛМР почала висувати все нові й нові вимоги, земельні апетити стрімко зростали, в результаті чого будинки досі не передано. Одним із побажань міста став ласий шматок землі майже в самому центрі – ділянка військового містечка №7 на вул. Городоцькій – Шевченка – Ярослава Мудрого. Проте саме цю землю не було включено в перелік, погоджений Кабміном.

Станом на нині, коли в країні триває антитерористична операція, Міноборони видало розпорядження, щоб не вчиняти жодних дій з передачі чи реалізації майна та землі. Як зазначили учасники круглого столу, в принципі, Міністерство оборони не проти передати житловий фонд на баланс міста, але не на таких драконівських умовах, як це пропонує Львівська міська рада: «Віддайте нам усю вашу землю, ми приймемо житловий фонд, а потім, можливо, щось відремонтуємо».

Щоб визначити реальну вартість капітального ремонту, який необхідно провести в будинках КЕВ, та вартість земельних ділянок, на які претендує Львівська міська рада, будинкоуправління запропонувало провести незалежний аудит.

Комунальні тарифи

Обслуговування понад 130 будинків КЕВ, з яких 103 перебувають безпосередньо в місті Львові, нині лежить на плечах саме будинкоуправління №4 «Липники» і фінансується за кошти, зібрані мешканцями. Як пояснив Іван Базарко, попереднє будинкоуправління дещо себе скомпрометувало, наростило борги, тепер створено нову комунальну організацію з абсолютно чіткими та прозорими підходами до роботи, яка має на меті надання якісних комунальних послуг, налагодження роботи з мешканцями та Львівською міською радою. Будинки насправді дуже старі, вони потребують значних капіталовкладень: ремонт дахів, тепломереж, капітальне оновлення ліфтів тощо.

Як наголосив Іван Базарко, їхня основна ціль – привести стан житлового фонду у відповідність до технічних і санітарних вимог.

Та однією з проблем є те, що тариф на обслуговування будинків Міноборони майже вдвічі нижчий, аніж тариф у будинках, які обслуговують львівські комунальні підприємства. Присутній на круглому столі представник Франківської районної адміністрації м. Львова щиро здивувався, як за такі кошти будинкоуправління взагалі спроможне утримувати житловий фонд, адже фактично зібраної суми вистачає лише на виплату заробітної плати.

«У зв’язку з ростом цін вартість будматеріалів стала майже вдвічі вищою, ми прекрасно розуміємо, що наш цьогорічний обсяг робіт значно знизиться. Це при тому, що в нас тарифи на обслуговування будинків вдвічі більші, аніж у будинках КЕВ. І ніхто не знімав потреби ремонту покрівлі, мереж, заміни вікон тощо. Люди мають отримувати якісні послуги, тож єдиним виходом я бачу приведення тарифу до економічно обґрунтованих показників», – сказав він.

Іван Базарко відповів, що квартплату в будинках КЕВ затверджує Львівська міська рада, вони вже працюють над розробкою відповідних документів і сподіваються, що місцева влада їх таки погодить. Та, незважаючи на мінімальні комунальні тарифи, відсутність будь-яких дотацій, зовнішніх інвестицій, будинкоуправління №4 «Липники» розпочало капітальний ремонт опалення в будинку на вул. Стрийській, 61, на що необхідно 240 тис. гривень, без зривів провело опалювальний сезон, зібравши на порядок вищу суму, аніж торік. До Великодня обіцяють встановити інфраструктуру для дозвілля дітей: дитячі пісочниці, гойдалки тощо.

«Ми новостворена організація, яка починає роботу з чистої сторінки. І передусім плануємо привести у відповідність тарифи, надавати якісні послуги. Ми суттєво скоротили адміністративний штат, оновлюємо на 50% персонал робітників, оголосили набір слюсарів, електриків. Хочемо зробити для мешканців суттєві поліпшення, а також закликаємо місто до взаємодії та спільної роботи», – наголосив Іван Базарко.

Істина в діалозі

Налагодження конструктивного діалогу та співпраця з містом – це одне з головних завдань комунальників, що обслуговують будинки КЕВ. Адже Львівська міська рада не завжди йде їм назустріч і, крім того, що не бажає брати на обслуговування житловий фонд, виникають й інші проблеми. Зокрема, на прибудинкових територіях, землях, що фактично належать Міноборони, місто розміщує кіоски, автостоянки тощо, а всі зароблені кошти потрапляють до міського бюджету. Це суттєво обмежує можливості Міноборони в обслуговуванні територій і наданні якісних послуг населенню.

Мешканці не мають з цього ніякої вигоди, тим часом комунальні мережі навколо їхніх будинків псуються, тротуари не ремонтують.

Разом з тим Іван Базарко подякував Сихівській районній адміністрації за налагодження спільної роботи, за співпрацю і допомогу у вирішенні проблемних питань, за розуміння і крок назустріч. «Нам завжди стараються йти назустріч, уникати гострих кутів, допомагають порадами, у зменшенні соціального напруження», – додав він.

Також Іван Базарко подякував «Львівобленерго» за розуміння, за те, що вони також завжди прислухаються до потреб мешканців. Водночас на зустрічі пролунала пропозиція до «Львівобленерго» змінити умови договору, адже кошти від мешканців надходять на два дні пізніше за кінцевий термін розрахунку перед енергетиками.

Тому, щоб не виникало цієї дводенної заборгованості й ризику вимкнення електроенергії через несплату, представники будинкоуправління запропонували змінити умови договору.

Учасники круглого столу вирішили створити робочу групу, щоб напрацювати звернення до КЕУ м. Львова, західного територіального квартирно-експлуатаційного управління, виконавчих органів Львівської міської ради, депутатського корпусу ЛМР, щоб налагодити взаємодію з поліпшення якості надання послуг, організації роботи та поліпшення іміджу будинкоуправління і Міністерства оборони загалом.

«Закликаємо владу міста і депутатський корпус до більш цивілізованого діалогу. Ми готові до взаємодії з районними адміністраціями, комунальними службами, адже вболіваємо за наш житловий фонд і мешканців, які також є львів’янами. Ми всі працюємо на місто, адже житловий фонд КЕВ – це теж частина Львова.

Першочергове наше завдання – поліпшити якість надання послуг населенню, створити нові підходи в комунальній сфері й революційні зміни на краще, щоб підняти імідж Міноборони загалом», – підсумував Іван Базарко.

Олена Монтаг, спеціально для «Вголосу»