«У мене пограбували квартиру. Я вказала правоохоронцям на крадіїв, яких було затримано. Злодії повернули награбоване, однак до мене дійшли не всі речі: райвідділ заволодів моїм ноутбуком. Комп’ютер мені не хотіли повертати, тому я зверталася до генерала Щура, який тоді керував міліцією Львівщини. Працівника Сихівського райвідділу міліції Богдана П. викликало до себе керівництво і, як розповів мені сам правоохоронець, він «попав» на 3 тисячі доларів. Чоловік вимагав, щоб я повернула йому ці кошти, бо інакше він помститься. Я, звичайно, йому сказала, що не віддаватиму грошей, він розізлився і сказав, що я пошкодую. Так і сталось», – розповіла Ірина Коваль.

Через деякий час конфлікт між жінкою та правоохоронцями набув іншого формату: чоловіка Ірини Коваль звинуватили відразу в трьох пограбуваннях. Правоохоронці стверджують нібито чоловік 5 грудня і 13 грудня 2012 року та 23 січня 2013 року обікрав магазини. Водночас жінка затриманого запевняє, що є всі докази невинуватості її чоловіка, зокрема записи із камер спостереження та покази свідків. За її словами, навіть потерпілі у справі пограбування кажуть, що затриманий не грабував магазинів, однак суд не враховує ці свідчення.

Чоловіка затримали 4 березня цього року, однак, за словами Ірини Коваль, процес затримання був не те що незаконним, а просто нелюдським.

«Близько 8 години ранку 4 березня в мою квартиру постукали працівники Сихівського райвідділу міліції. Почула з-за дверей, що це Богдан і він хоче зі мною поговорити. Я відчинила і відразу в квартиру зайшов натовп правоохоронців (в формі і в цивільному), які почали дуже грубо зі мною говорити і повідомили, що проводитимуть обшук приміщення. Я сказала, що хочу покликати сусідів, адвоката, однак мене схопили за волосся і вдарили головою об стіну», – зазначила Ірина Коваль.

За її словами, обшук у квартирі проводили, не надаючи господині жодного документа і не запрошуючи свідків. Коли жінці сказали підписати протокол про вилучення після обшуку, вона відмовилась, оскільки, за її словами, в документ не були вписані золотий ланцюжок із кулоном. За це вона отримала ще один удар від правоохоронця.

«Я була у безвихідній ситуації і попросила у міліціонерів показати мені хоча б постанову на обшук. Тоді один із них сів у машину і десь через 40 хвилин привіз документ. Після цього я підписала протокол про вилучення. У мене спитали, де мій чоловік, і я відповіла, що скоро повернеться з роботи», – розказала жінка.

Кілька правоохоронців у цивільному вийшли на вулицю, аби зустріти там чоловіка Ірини Коваль.

«Через кілька хвилин я почула на вулиці крик свого чоловіка. Виглянула у вікно і побачила, як правоохоронці нещадно б’ють його біля під’їзду. Є свідки, які бачили це побиття. Я звернулася з цього приводу в прокуратуру. Мого чоловіка побили настільки серйозно, що у кімнату для тимчасово затриманих викликали «швидку», аби надати йому медичну допомогу. Чоловікові відбили нирки, селезінку. Крові біля під’їзду було стільки, що, аби її змити, довелось використати кілька відер води», – каже дружина затриманого.

Ірина Коваль розповіла, що 22 липня поточного року Сихівський районний суд визнав її чоловіка винним у вчиненні 3 злочинів, однак зараз він перебуває в слідчому ізоляторі, бо подана скарга на це рішення.

«Ми подали апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, бо суд не взяв до уваги жодного доказу невинуватості мого чоловіка: ні показань свідків, ні записів камер спостереження, де чітко видно, що це не сій чоловік, ні навіть слів потерпілих у справі, які кажуть, що мій чоловік не схожий на того, хто їх обікрав. Суддя виніс вирок такий, який запросила прокуратура. Нам сказали, що, аби суддя виніс оправдальний вирок, треба дати 10 тисяч доларів, – по тисячі доларів за рік», – розповіла Ірина Коваль.

В свою чергу Ірина Коваль звернулася у прокуратуру із скаргою на дії працівників Сихівського райвідділу міліції. Жінка каже, що у прокуратурі не хотіли приймати її заяву, вимагали надати покази свідків побиття. Лише після дзвінка Ірини Коваль на урядову «гарячу» лінію скаргу було прийнято. У кримінальному провадженні, відкритому прокуратурою 28.08. 2013 року, за словами потерпілої, об’єднали факти неправомірних дій правоохоронців Сихівського РВ під час обшуку квартири Ірини Коваль та  під час затримання її чоловіка. Ця справа перебуває на контролі Генеральної прокуратури України.

Прес-секретар прокуратури Львівської області Мар’яна Гайовська підтвердила Вголосу, що Сихівська прокуратура дійсно проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо протиправних дій працівників Сихівського райвідділу міліції.

          Рудяк перевіряє, чи знущались у райвідділку над 29-річним львів’янином

Вголос також поцікавився у львівській міліції, чи покарали учасників цього конфлікту, або хоча б відсторонили від роботи. Начальник Львівського міського управління міліції Сергій Зюбаненко розповів, що відразу не зможе розповісти про хід саме цієї історії, оскільки у місті щодня реєструють мінімум дві скарги на дії міліціонерів. Водночас головний правоохоронець Львова наголосив, що відкриття кримінального провадження не доводить автоматично вину особи, якій оголосили підозру.

«Згідно з новим Кримінально процесуальним кодексом відкрите провадження – це лише зареєстрована заява. Тобто людина написала скаргу, її відразу вносять у ЄРДР і проводиться перевірка прокуратурою відносно працівників міліції. Таких проваджень сотні і я не можу зараз згадати, про яке конкретно йде мова», – сказав Сергій Зюбаненко.

Він додав, що після того, як прокуратура оголошує висновок кримінального провадження, у якому підтверджує факт злочину, у міліції проводять службову перевірку. Під час цієї перевірки визначають: були у діях правоохоронців ознаки злочину, чи не було.

          Зюбаненко обіцяє змінити обличчя львівської міліції за півтора року

Також Сергій Зюбаненко наголосив, що часто люди жаліються на правоохоронців, діючи на випередження: тобто особа вчинила злочин і, намагаючись уникнути відповідальності, скаржиться на міліцію.

За словами головного правоохоронця Львова, відповідно до статистичних даних більшість кримінальних проваджень проти міліціонерів закривають, бо немає доказів про скоєння правопорушення.

Вголос готує до міліції окремий запит, щоб оприлюднити версію правоохоронців щодо конкретно цієї справи.

Леся Бурбан