Новий міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський назвав Провідника ОУН Степана Бандеру “неоднозначною постаттю”.

Про це урядовець сказав в інтерв’ю ВВС.

“Моє ставлення (до декомунізації, – ред.) взагалі позитивне, але завжди є “але”. Давайте так: я за те, щоб ми називали речі своїми іменами. В нашій історії були жахливі сторінки і добрі сторінки. І той режим, який був 70 років на нашій території, призвів до великих втрат. І призвів до здобутків, теж не можна цього заперечувати. Але найстрашніше, що він призвів до втрат інтелектуальних, ментальних і жахливих фізичних, людських втрат.

Якщо ми знімаємо пам’ятники, це не міняє свідомість. На мою думку, це найлегший шлях, який ми обрали – закрити зірку, зняти Леніна. А от свідомість і проблеми, які виникають, ті всі суперечки – це ж через свідомість.

Ми взагалі не провели цю дискусію, не з’ясували, що з нами відбувалось, і не сказали: дивіться, така у нас була історія. Вони – не герої наші, і ми не будемо називати їхніми іменами площі й вулиці”, – сказав Бородянський.

Урядовець засумнівався у тому, чи можна називати вулиці в Україні іменем Степана Бандери, назвавши націоналіста “неоднозначною постаттю”.

“Дивіться, є неоднозначна постать у суспільстві. Це ж наша спільна історія. Вона ще болить у багатьох людей. І для того, щоб приймати рішення про назви, не-назви, героїзацію, не-героїзацію, ми повинні усвідомити, що у нас в історії були різні періоди.

Бандера боровся за своє бачення незалежності України? Боровся, це правда. Він був білий? Чорний? Якого кольору він був? Ми ж розуміємо, що у ньому є неоднозначність… Його по-різному сприймають у Львові і Харкові, наприклад”, – сказав міністр.

За словами Бородянського, “Бандера боровся за незалежність України в той спосіб, як він бачив боротьбу. Він вибрав той варіант боротьби, який він вважав правильним”.

“Зовсім інша історія – це Сталін. У нього був інший вибір, інший контекст, він просто знищував свій народ…Скажімо так, я би повернувся до питань перейменування після певних етапів загальнонаціонального осмислення. Вся ця тема не до кінця осмислена, тому в одній частині України вона викликає спротив, а в іншій – схвалення. Нам би переосмислити це все. Не сьогодні, а років десять-двадцять тому…”, – додав Бородянський.

Також очільник Мінкульту заявив, що ініціюватиме це “переосмислення” зараз:

“Я вважаю, що нам необхідні серіали, фільми, театральні постановки, які переосмислюють цей час – з різних боків. Не робіть з нього білого чи чорного. Зробіть, як було, щоб ми могли побачити, щоб ми через емоцію зрозуміли той контекст, у якому люди жили, приймали рішення, які б не були ці рішення”.