Міністерство культури в середині квітня розпочало громадське обговорення проекту коригування історико-архітектурного опорного плану Києва, яке триватиме до 17 червня.

Про це інформують Наші гроші. 

Як зазначається, ні вказане обговорення, ні зміст представленого ІАОП не відповідають нормам законодавства, а лише слугують підставою для остаточного узаконення усіх незаконно зведених будівель в історичному ареалі Києва. Про це йдеться у статті Георгія Могильного «Історико-архітектурна опорна профанація для Києва».

По-перше, громадські обговорення для історико-архітектурного опорного плану не передбачені законодавством.

Більше того, Мінкультури навіть не здійснив повідомлення про їх початок у стрічці новин, а розмістив відповідну інформацію в розділі, де ніхто не буде шукати проект ІАОП, оскільки його там за законодавством не має бути.

По-друге, у представленому ІАОП Києва є лише інформація про об’єкти культурної спадщини, які необхідно оберігати та зберігати, тобто фактично довідник об’єктів культурної спадщини. І натомість відсутні дані про дисгармонійні будівлі, побудовані останнім часом, і варіанти вирішення проблем з ними (часткове чи повне знесення, або інші варіанти нейтралізації негативного впливу), а також дані про чіткі режими використання територій (що саме, де і як можна будувати в історичному ареалі міста).

Розробник ІАОП  –  підпорядкований Мінкультури профільний Український державний інститут культурної спадщини – вважає, що не можна визначити точні допустимі висотні параметри нової забудови у столиці, оскільки в Києві унікальний рельєф, до якого неможливо застосувати метод узагальнення, покладений в основу розробки ІАОП. А оскільки неможливо визначити висотні параметри нової забудови, то і неможливо визначити, які із побудованих в останні десятиліття будівель є дисонуючими з історичною забудовою.

При цьому в ІОАП закладене зменшення площі історичних ареалів, яке спробували замаскувати фіктивним їх збільшенням за рахунок включення територій частини Дніпра та островів, що за визначенням до історичних ареалів не мають включатися.

Затвердження ІАОП Києва у такому вигляді створює прецедент затвердження «довідника культурної спадщини» під виглядом вкрай важливого та принципового регуляторного документу, який визначає режими використання території історичних населених місць і затверджується в складі Генерального плану.

ІАОП Києва розробляється майже 11 років з червня 2009 року.

Презентований новий проект розроблявся всього за 5 місяців на підставі додаткової угоди від 05.06.2019. Це вже третій проект із тих, що надходить на затвердження Мінкультури і з положеннями якого змогла ознайомитися громадськість.