Кореспондент «Вголосу» розпитав аналітиків і політологів, що ж означатимуть підписані у Мінську угоди для України і як далі розвиватимуться події на Донбасі.

Український політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов каже, що сьогодні Україні вийти на стабільний мир, а не просто на перемир’я, – дуже складно. Причиною цього, за його словами, є відсутність будь-яких реальних механізмів виконання російською стороною досягнутих домовленостей у Мінську.

«Ми всі бачили, скільки тривали перемовини у Мінську – 15 годин діалогу, аби дістатися компромісу, від якого залежатиме розвиток ситуації на Донбасі. Окрім цього, треба врахувати і той факт, що за результатами перемовин прийнято лише декларацію. А декларація – це просто побажання, яке може бути виконано за умови справді налаштованих на пошук миру сторін», – пояснив він.

Тим не менше, Вадим Карасьов переконаний, що перемовини у Мінську –  це відносний успіх для України, бо з усіх сторін досягнуто компромісу. Звісно, є поступки і з боку нашого президента, але вони не є принизливими.

«Компроміс дає нам шанс покінчити з війною на Донбасі, а також політично, юридично і економічно інтегрувати частину районів на Сході України, яку контролюють сепаратисти, до української державності», – підкреслив політолог.

Він також зазначив, що першим іспитом у цих домовленостях є повне припинення вогню з 15 лютого. «Росія  вже неодноразово говорила про припинення вогню, а потім знов відновлювала обстріли. Тому сьогодні потрібно переводити конфлікт у політичну площину і вирішувати його політичними методами», – зазначив Вадим Карасьов.  

Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач також вважає, що мінські перемовини щодо ситуації на Донбасі завершилися для України позитивно. Він переконаний, що діалог не допоміг остаточно врегулювати військовий українсько-російський конфлікт, але він таки став початком формування антипутінської коаліції.

«Головним підсумком мінських переговорів є формування антипутінської коаліції. Поки цей психологічний процес триває всередині лідерської групи Меркель-Оланда-Порошенка», – зазначив аналітик і додав, що всім нам треба чекати на продовження діалогу у Брюсселі на засіданні Європейської Ради за участі лідерів держав ЄС і України.

Він також наголосив на тому, що порушення Москвою домовленостей у Мінську спричинить  повномасштабну міжнародну ізоляцію Росії, яка «зрештою призведе до розпаду російської імперії. Russia will be failed state», – підсумував Володимир Горбач.

Відповідаючи на запитання, чи буде Росія дотримуватися підписаної у Мінську угоди, голова правління ГО «Центр дослідження проблем регіонального і міжнародного співробітництва» Володимир Гулима сказав, що не вірить в це. «З росіянами неможна домовлятися. З ними потрібно воювати, бо Москва не тримає слова і не буде цього робити і надалі», – наголосив військовий експерт.

Український політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко також сумнівається, що 15 лютого буде припинено вогонь на Донбасі. Говорить, що має підозри на повторення ситуації з умовним перемир’ям, що ми спостерігали торік.

«Одразу вийти на повне припинення вогню навряд чи вдасться. Думаю, що будуть порушення. Також треба враховувати ускладнення ситуації у Дебальцеве. Попри всі заяви Путіна і сепаратистів, вони прагнуть взяти місто під свій контроль. І я боюся, що сьогодні-завтра на нас чекають дуже драматичні події, від розвитку яких залежатиме доля Мінської угоди», – запевнив Володимир Фесенко.

Щодо можливої втрати Луганської і Донецької областей для України, то тут політолог певен, що найкращим варіантом для нас є втрата частини цих регіонів, аніж брати їх на утримання. «Нехай вони будуть окремо, ніж ми візьмемо цю «заразу» всередину країни», – підсумував він, щоправда додавши, що це його суб’єктивна точка зору.

У свою чергу колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчилава наголосив, що Росія ніколи не дотримувалася усіх домовленостей. «Особисто в мене надії на мир дуже мало, бо практика показує, що Росія виконує лише частину домовленостей і дуже вибірково», – сказав він. І додав, що президент Порошенко узяв на себе відповідальність розібратися у конфлікті і має це зробити.

«Здебільшого люди не розуміють, наскільки складним є процес перемовин з Росією. Ба більше, ми не знаємо об’єктивної картини. Тож товариство зобов'язане просто підтримати владу, бо якщо суспільство почне зсередини розхитувати ситуацію, то це тільки ускладнить ситуацію», – підкреслив колишній прес-аташе і пригадав аналогічні події 2008 року у Грузії, коли опозиційні партії припинили критикувати уряд і дали йому шанс владнати ситуацію.

Щодо звільнення заручників, Бачо Корчилава сподівається, що протягом 19-ти днів це дійсно вдасться зробити.

Тетяна Зеленська, «Вголос»