"How it is" – саме так називається робота Мірослава Балкі, яку зараз можна побачити в лондонській галереї Tate Modern.

Гігант, який розміщено в головному вестибюлі, це металева конструкція, що нагадує величезних розмірів чорний контейнер. Так автор піднімає тему страху, непокою, дискомфорту.

Відвідувач, який зайшов в середину контейнера, в мить втрачає орієнтацію у просторі, а, можливо, й у часі. Недовірливо крокує вперед. Робить крок за кроком, передбачає щось, чого не взмозі собі уявити. Зверху, знизу, зі всіх боків глядача оточує темрява.
Абсолютної темряви автор домігся, використовуючи чорний оксамит, яким вистелена інсталяція. Гучний і насичений звук, що нагадує човгання, лунає з середини чорного простору – доволі суттєвий удар по вухах глядача. Глядач не може побачити людей, але він може їх відчути, доторкнутися і почути. Автор розбуджує практично всі відчуття?

Чорна бездна, здається, безкінечна. Невпевнений і переляканий глядач протягає руку вперед і несподівано опиняється на межі балківського простору. Ніжна фактура оксамиту незрозуміло заперечує попереднє відчуття страху.

Глядач повертається і помічає постаті, які плавно рухаються в його сторону. Хтось віддаляється, хтось наближається. Страх, цікавість та захоплення переплітаються з шепотом дорослих і сміхом дітей, створюючи надзвичайно неповсякденну атмосферу.

Далі з Turbine Hall б'є світло. В глядача складається враження, що він пройшов крізь чорну діру і на мить опинився в іншому вимірі.

Інсталяція Балкі залишає глибоке враження. Впливає на відчуття, дає шанс відчути щось несамовите, щось, що важко здефінювати. Захоплює її простота, захоплює її простота, геніальність замислу. Отож, автор займається свого роду "ментальною контрабандою", вдало "передаючи" глядачеві фрагменти польської історії та голокосту.

Це безсумніву, найкраща виставка польського митця, яку я мала змогу бачити за останні два роки. Рекомендую всім, хто найближчим часом перебуватиме в Лондоні, не побачити, а саме відчути величину, абсолютну темноту і таємницю страху "простору невпевненості".

фото: artinvestment.ru