Секонд-хенди досі залишаються «традиційними» магазинами одягу для українців. Більше того, за останній час їхня кількість зросла майже втричі. Сьогодні ношені речі в Україні становлять 45% від усього імпорту одягу. І ці магазини неабияк популярні серед наших громадян.

Про це йдеться в сюжеті програми «Сніданок з «1+1».

Купівельна спроможність українців від 2014-го скоротилася втричі. Нова сукня чи сорочка для більшості – тепер недоступна розкіш. Адже навіть демократичні бренди лякають цінниками з трьома нулями. Тому половина українців відмовляється від нових речей на користь ношених, а секонд-хенди ростуть, як гриби після дощу.

У «секондах» можна купити брендові речі. Те, що у звичайному магазині коштує тисячі, тут можна придбати, скажімо, за 300 грн.

Та все ж, чи безпечне таке дешеве задоволення? Хвороби й негативна енергетика від попереднього власника – основні контраргументи. Вторинний одяг проходить сильну обробку спеціальним газом – формальдегідом. І він, кажуть хіміки, дуже шкідливий:

«Так, формальдегід небезпечний. Він і канцероген. І взагалі токсична речовина. Але він гарно вбиває хвороботворні організми. Тому після такої обробки у мікробів, які там теоретично можуть бути, немає жодних шансів».

Саме тому в секондах часто є специфічний запах. Після купівлі вторинний одяг таки варто ретельно попрати.

Для багатьох європейців «секонд» – це не лише економія, а й можливість знайти щось ексклюзивне. Ба більше – за символічну плату поділитися своїми вбраннями з іншими.

У Німеччині, наприклад, «секонд» переселився в Інтернет. Новий вид обміну вбранням називають одяготекою. Тут не треба годинами перебирати гору суконь і вистоювати в черзі в день завозу. За невелику абонплату клієнт може взяти собі на місяць чотири одиниці одягу. Тобто позичити – як книги в бібліотеці. Вбрання надсилають поштою. Часто й самі клієнтки надають свої сукні для користування іншим.

Поки багато українців досі соромляться зізнаватися, що одягаються у секонд-хендах. А модний глянець Vogue називає Київ найкращим містом для дешевого і якісного шопінгу. У «секондах» модниці з усього світу полюють на ексклюзив. Вторинного одягу не цураються навіть голлівудські зірки, такі як Джулія Роббертс та Джонні Депп. Аби знайти щось вартісне, треба добряче попорпатися в горах одягу. Джулії Роббертс, наприклад, це так добре вдається, що її ношену сукню на нагородженні «Оскара» оцінили світові ЗМІ.

 

«Вголос»