Керівник фракції соціалістів у Верховній Раді України Олександр Мороз вважає абсурдом як з правової, так і з політичної точки зору закон про взяття на поруки депутатами Верховної Ради України заарештованих, прийнятий парламентом 21 червня.

Як ідеться у заяві Мороза, розповсюдженій прес-службою СПУ, “цей законопроект порушує принципи Конституції, принципи незалежного слідства і судочинства. Цей законопроект підриває принципи українського парламентаризму, свідчить, що відомі народні депутати України, а також "друзі" народних депутатів хочуть поставити себе вище правоохоронної системи. Цей законопроект безчесний і недемократичний”. 

Мороз наголосив, що фракція соціалістів України не голосувала за цей закон, не голосували і фракції "Нашої України" та УНП, однак рішення було прийнято завдяки підтримці фракцій блоку Юлії Тимошенко, промисловців і підприємців, а також комуністів. “Бог суддя тим депутатам, які вважають, що гасло "Бандитам – в'язниці!" сьогодні не таке актуальне, як Бюджетна резолюція. Хоча півроку тому на Майдані більшості з нас здавалося, що переконання і справедливість, сьогодні, при новій владі, не конвертується. Дивно, що амністію одіозним діячам старого режиму готові надати згадані фракції, у тому числі фракція, що носить ім'я людини, якій стара влада амністію давати не хотіла, і із СІЗО випустила тільки за рішенням суду”, зазначив Мороз.

За його словами, соціалісти вважають за необхідне дати відкриту оцінку прийнятому закону і вимагають від Президента України якнайшвидше застосувати до нього вето. Фракція соціалістів готова ініціювати звернення до Конституційного Суду з метою отримати офіційну оцінку цього закону. 

Мороз вважає, що “депутати повинні своїми руками змити ганебну пляму з парламенту. Соціалісти запропонують підписати звернення до Конституційного суду також і депутатам фракцій БЮТ та промисловців і підприємців і, звичайно ж комуністам”.

“Авантюра з прийняттям законопроекту про амністію ще раз доводить, що саме негласне втручання органів виконавчої влади в роботу парламенту є реальною загрозою українській демократії. Очевидно, що в умовах парламентсько-президентської республіки подібні принизливі угоди стануть неприпустимими. Система влади повинна бути стійка до провокацій і політичної кон'юнктури. Я переконаний, що тільки своєчасне введення в дію політичної реформи стане серйозним бар'єром проти сумнівного лобіювання "потрібних" рішень, проти телефонного права й особистих амбіцій окремих політиків”, заявив Мороз.

Як повідомлялось, 21 червня, Верховна Рада України з другої спроби ухвалила Закон "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України" (щодо клопотання народних депутатів України про взяття на поруки), внесений народними депутатами Володимиром Зайцем і Леонідом Кравчуком (фракція СДПУ(о)). Законом запроваджується новий запобіжний захід – порука не менш як 150 народних депутатів України. Порука не менш як 150 народних депутатів України, підписи яких завірені в установленому порядку, полягає у клопотанні народних депутатів України про те, що вони ручаються за належну поведінку та своєчасну явку підозрюваного, обвинуваченого, підсудного до органу дізнання, слідчого і в суд. Народні депутати України попереджаються про те, що коли підозрюваний, обвинувачений, підсудний, щодо якого обраний даний запобіжний захід, ухилиться від слідства і суду, то на кожного з цих народних депутатів України може бути накладене грошове стягнення у розмірі до 3400 гривень.

За даний закон проголосувало 244 із 406 народних депутатів, зареєстрованих у залі.

УНІАН