Вселенський патріарх Варфоломій розвінчав міфи про автокефалію для Православної церкви України.

Відповідну заяву Варфоломій зробив у ефірі ТСН.

Вселенський патріарх наголосив, що в Україні неодноразово звертались до нього із проханням про автокефалію, котре він врешті задовольнив.

“Наш попередник Діонісій IV надав Московському патріарху лише право призначати митрополита Київського, обраного радою духівництва та мирян. Однак за Вселенським Патріархом залишався привілей згадуватися першим на Святій літургії як його духовний голова. Проте ця умова швидко забулася”, – розповів він.

За його словами, таку поблажливість від Вселенського Патріарха Діонісія 1686 року щодо можливості призначати свого митрополита Київського – Москва згодом, по суті, використала сповна, повністю перепідпорядкувавши в своє управління українську церкву, на що не мала права. Уже в незалежній Україні – Російська церква через свій екзархат УПЦ МП – постійно нав’язувала і нав’язує проросійську політику Кремля.

“Справа дійшла до того, що наші брати в Україні постійно скаржилися на те, що ними керує церква, яка також хоче нав’язати разом з іншими речами і позацерковні чинники. Із тим самим проханням неодноразово зверталося також державне й політичне керівництво нації. І тому, після багатьох років міркувань, молитов, зусиль, діалогу, наполегливості й терпіння, ми визнали цей народ гідним надання їм статусу автокефалії. Повторюємо, це сталося не тому, що Україна є незалежною державою, а тому, що велика частина народу зазнавала зовнішнього тиску”, – зазначив Варфоломій.

Як писав “Вголос”, Філарет з УПЦ КП відмовився підкорятися ПЦУ.