Відзначати Хеллоуін - стародавня кельтська традиція. Згодом, через християнізацію та слідування церковним традиціям і нормам, давні приводи вибігати на вулицю в страшних костюмах і грітися біля вогнищ забулися. Або ж місцями видозмінилися, увібравши різноманітні впливи настільки, що впізнати в ньому колишнє кельтське свято завершення сільськогосподарського року Самейн просто неможливо.

Найдавніші традиції, найближче до витоків, збереглися в Ірландії, Великобританії та Франції. Іспанія відзначає «Ніч напередодні Дня всіх Святих» феєрично яскраво, а в Мексиці кельтські традиції, перероблені іспанськими селянами і конкістадорами, змішалися з місцевими звичаями ацтеків та майя і перетворили «День Мертвих» в цілком особливе свято, пише Аргументы и Факты.

Ірландія п'є і закушує яблуками
В ірландських сім'ях, як і раніше виставляють свічки гарбузах на вікнах і біля дверей, щоб відлякати скнарного Джека, якого за гріхи не пустили ні в пекло, ані в рай. Цього ж дня вшановують пустотливого ельфа Пукі, тому на вулицях бродять не лише духи померлих, а й численні гобліни та лепрекони, пустуючи зовсім не по-дитячому. Раніше на вулицях Дубліні в цю ніч можна було зустріти дуже п'яну компанію і стати мимовільним учасником ризикованого розіграшу, але нині паби закриваються раніше, а випивка коштує дорого, тому бродити вулицями міста можна спокійно.

З незвичних розваг, які можна зустріти в ресторанах або пабах Ірландії в цю ніч - всілякі конкурси і ворожіння з яблуками. Наприклад, крутіння яблук на нитці над вогнем - у кого першого яблуко відірветься, той першим і одружиться. Або витягування яблука зубами з корита з водою. Якщо б вам довелось спробувати традиційний солодкий хліб - бамбрак, будьте уважні - у нього прийнято запікати різні фігурки і монети, які пророкують майбутнє.

Великобританія полює на привидів
А от щоб поганятися за привидами і примарами варто вирушити до Великобританії. Безліч замків, маєтків і старих готелів пожвавішали і обзавелися двома-трьома привидами, які, звичайно ж, приходять відвідати своє житло з потойбічного світу в ніч Хеллоуіна.

Наприклад, в готелі «Farringford», розташованому на острові Уайт, проводять спіритичний сеанс, закликаючи душі мертвих, але потрапити на нього без костюма приведа не вдасться, тому що на пором до острова пускають тільки «примарних» туристів. А в готелі «Bear» у Вудстоку відвідувачам запропонують зіграти в хованки з восьмирічним хлопчиком-примарою.

Трохи простіше буде туристам в Единбурзі, в цьому шотландському місті цілих десять днів до Хеллоуіна туристів водять на екскурсії по старовинному району Мері Кінг, зате пускають не тільки в самі будівлі, а й у підземелля.

Німеччина лякає творця Франкенштейна
У Німеччині, щоб відчути Хеллоуін, туристи вирушають в замок Франкенштейна, який знаходиться в п'яти кілометрах від Дармштадта. Місцеві жителі весь рік поширюють легенду, що саме в цю ніч привид Йоганна Конрада Діппель, алхіміка, котрий експериментував з трупами заради здобуття безсмертя, бродить по даху. Подорожуючі роблять вигляд, що вірять і приїжджають веселитися і хвалитися костюмами. Володар найбільш моторошного костюма отримує головний приз. Самого Діппеля ще жодного разу не преміювали, привид чи то соромиться показати, хто в замку господар, чи то сам лякається страшних гостей. До речі, бали настільки гучні й страшні, що дітей до 15 років в замок Франкенштейна в Хеллоуін не пускають.

Діснейленд стає домом Капітана Хука
Тим часом якщо планувати поїздку на Хеллоуін разом з дитиною, кращого місця ніж паризький Діснейленд вам не знайти. Там Найстрашнішу ніч Року святкувати починають за місяць до дати. Міккі Мауса і Дюймовочку міняють на Капітана Хука і Джафара, майстри мейк-апу розписують дітей під гарбуза і піратів, а всі атракціони прикрашають скелетами і привидами. Теж саме відбувається і в інших Діснейлендах світу.

Мадрид запалює “по-чорному”
Феєричні веселощі чекають туристів, які опинилися в «Ніч напередодні Дня всіх Святих» в Мадриді. Ось вже де не знають міри і святкують Хеллоуін від усієї широкої іспанської душі. На вулицях поруч з площею Сіль, де знаходяться численні бари, нічні клуби, дискотеки і ресторани народу в три рази більше, ніж у звичайну мадридську ніч з п'ятниці на понеділок. І всі в костюмах: тут можна зустріти двадцять напіводягнених хлопців-чортенят в червоних шортах і на червоних роликових ковзанах, які поспішають на дискотеку, чергу з чарівних фей на вході в нічний клуб, фараонів, працівників «British Petrolium», котрі мажуть перехожих нафтою, скелетів з крилами, герцогиню Альба, хоча вона, здається, якраз була справжня... У цьому натовпі можна зустріти як підроблених, так і самих справжніх знаменитостей.

Всі добровільні і мимовільні учасники святкування жартують, сміються, розігрують незнайомців і танцюють просто на вулицях. А в перервах п'ють сангрію, пиво, перекушують устрицями з тапасом і знову веселяться - до самого ранку.

Мексика танцює зі смертю
Не менш бурхливо зустрічають Хеллоуін у Мексиці. Однак тут це більше свято дня, ніж ночі. Традиційний «День усіх Святих» злився в Новому Світі з місцевим звичаєм вшанування мертвих і став «Днем Мертвих». Це день, коли величезні зграї метеликів-монархів, яких в Мексиці вважають душами померлих, починають повертатися в країну з Канади. До їх повернення не тільки спеціальні вівтарі в будинках прикрашають, але й самі будинки, а також газони перед ними, площі, вулиці, ліхтарні стовпи... Все, що можна прикрасити, завішують працьовиті мексиканці скелетами, метеликами, сім'ями скелетів, спеціальними картинами з життя загробного світу. Це цілий напрям мистецтва: картини, скульптури і мініатюри, що зображують скелети за повсякденною працею. В символи, більше притаманні віруваннями індіанців, без жодного збентеження вплетені християнські Святі, Богоматір, Ісус і ченці.

Втім, «День Мертвих», який фактично святкується два дні поспіль, більше відомий своїми парадами, які проходять 1 листопада. На парадах живі в костюмах мертвих везуть скульптурні групи скелетів, зайнятих різними справами. А ніч з 1 на 2 листопада мексиканці проводять на цвинтарях, біля могил рідних, співаючи пісні, танцюючи, випиваючи та закушуючи. І неодмінно - згадуючи всіх родичів, все одно, святими вони були чи грішниками.