У цьому масштабному і престижному мовному марафоні, започаткованому ще у 2000 році Лігою українських меценатів, за весь час його існування взяли участь 5 мільйонів школярів та студентів із 30 країн світу.

Традиційно після завершення кожного мовного турніру  відбуваються урочистості. Це – вручення найпрестижніших нагород переможцям і призерам; яскрава концертна програма за участю юних талантів України;  слово знакових людей нашої держави; передавання естафети тим, хто восени нинішнього року розпочнуть вже черговий ХІІІ мовний марафон.

Відкривав дійство очільник Української православної церкви Київського патріархату патріарх України-Руси ФІЛАРЕТ. Він зауважив, що головне завдання Конкурсу – це докладати всіх зусиль для того, аби володіння українською було ознакою людини культурної, освіченої і успішної, відкидаючи, нав’язуваний радянською владою «комплекс провінційності» нашої мови.

Виконавчий директор Ліги українських меценатів Михайло Слабошпицький висловив думку про те, що влади, президенти й міністри за 12 років змінювались, а Конкурс, Богу дякувати, тривав, не перериваючи тяглість славної традиції його проведення.

Відомий письменник і дипломат Юрій Щербак закликав спілкуватися українською і вдосконалювати свої знання рідної мови, тим самим роблячи її модною, а крім того – передав мікрофон своєму чотирирічному онуку, який зачитав вірш Миколи Вінграновського «Ішов кіт через лід».

Зі словами привітань до переможців звернулися президент Ліги українських меценатів, голова наглядової ради АТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» Володимир Загорій, Голова Національної спілки письменників Віктор Баранов, директор Інституту української мови Павло Гриценко та інші.

А подарунків, як завжди, було дуже багато. Найкращі знавці мови отримали такі відзнаки: Премію Володимира Загорія (президент Ліги українських меценатів); Премію Олександра Слободяна (президент АТ «Оболонь»); Премію Віктора Баранова (голови Національної спілки письменників України); Премію  Михайла Косіва (народний депутат України); Премію Союзу українок Австралії. 

Переможців вітала і почесний гість мовного марафону депутат Львівської обласної ради Ірина Фаріон. Вона, зокрема, зазначила, що учасниками мовного марафону стали п'ять мільйонів людей. Це символічна цифра. Адже, відповідно до останнього перепису 2001 року, в Україні 5 мільйонів, або 14,5 відсотків українців сказали, що вони українці, але їхня рідна мова – російська. У 1991 році яничар було 6, 5 мільйонів, але і 5 мільйонів – це страшна цифра переконана Ірина Фаріон. Що таке 5 мільйонів? Це більше, ніж Грузія. Це більше, ніж ціла Прибалтика, яка демонструє прямостояння і протистояння. 

Цей мовний конкурс особливо актуальний сьогодні, коли окупаційний режим готується до чергового удару по державній мові. Уже цього тижня Партія регіонів хотіла ухвалити закон Ківалова-Колесніченка про регіональні мови. І не приховують, що в 13 областях України російська мова матиме особливий статус.

Радниця Президента України Ганна Герман також прийшла привітати переможців конкурсу від імені Віктора Януковича. У той час, коли Ганна Герман вийшла на сцену, Ірина Фаріон вчинила демарш і вийшла із зали. Водночас усі присутні в залі гуділи і кричали «Геть Табачніка!» і висміяли Ганну Герман. Обуренню Ірини Фаріон не було меж. Мовознавець зазначила: «Якщо Ганна Герман і складає слова цієї мовою, то вона нею не живе, тому що це сотворіння, яке просто існує і служить убивцям держави. Як можна поєднувати несумісні речі?».

Від Ірини Фаріон вчителі отримали добірку мовних плакатів «Слово - меч духовний». Серед нагороджених переможців Конкурсу була і представниця Львова. Почесне друге місце завоювала у запеклій боротьбі юних знавців рідної мови учениця 11-го класу спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8 Личаківського району м. Львова Софія Богославець.

Завершився ХІІ конкурс. ХІІІ Міжнародний конкурс з української  мови імені Петра Яцика розпочнеться на Рівненщині 9 листопада, у День української писемності та мови.

Джерело: tsybulyanskabigmirnet.blogspot.com