múm "Sing Along To Songs You Don't Know" (2009)

Ще одна вечірня казочка від ісландців múm, яка на цей раз підкралась непомітно. Мамісти стають ближче до народу. Електроніка вже тривалий час крутиться у них в розділі фолкотроніки. Глітчевість повністю відсутня. До вже звичної тойтронічнічності добавляються камерні базиси і надбудови. І якось незвично в царстві ксилофончиків чути кантріслайди.

Мода дрейфує в фарватері múm якось частково і тому інфлюєнси 80-х можна почути тільки в інді-попному варіанті ("Sing Along", "Illuminated") та в електро з ледве не з переходом в 8-ми бітний звучок в "The Smell of Today Is Sweet Like Breastmilk in the Wind".

Здається, що мамісти самостійно записують себе у дуже вузькі ареали Червоної книги. Вони все більше стають схожими на ілюстрації до мумітрольних книжок і не аж ніяк не хочуть звідти вибиратись. Щось схоже на взагалі букваристий альбомчик "Let's Go Everywhere" (2008) від Medeski Martin & Wood.

Захмарна замріяність переростає у камерні, закриті печалі ("A River Don't Stop to Breathe") з яких (залишається сподіватись) не буде такого результату, як на 2-му альбомі Margot & the Nuclear So and So's.

мúm кучкуються в області де й так вже вистачає співаючо-казкового народця. Mercury Rev, Efterklang, Amiina, RökkurróAu Revoir Simone чи навіть частково Maps зі своїм дебютником "We Can Create" (2007). Під час фірмових плакучок в пам’яті виникає тінь Sufjanа Stevensа ("Show Me"), а в моменти мінімалістичних фортепіанних етюдів – Макса Ріхтера ("Ladies of the New Century"). Торжественна "Hullaballabalú" причащається на вівтарях Sigur Ros. І можливо це робить навіть краще, ніж Йонсі (спільний альбом з його бойзфрендом аж ніяк не можна дочекатись).

Від чудесності полярного сяйва і вічноскандинавської фішки меланхолії рятують декілька бодрячків (які виявляються ледве не найкращими) – свінгуючий "Prophecies & Reversed Memories", перкусійно-цікавий "The Smell of Today Is Sweet…" та відзначений веселими замутками з голосом "Kay-ray-ku-ku-ko-kex". Відтінки попсовості "Blow Your Nose" можна вважати стьобом?

Кудись дальше, ніж в атмосферу зимово-вечірної-дорожньої фоновості, "Sing Along To Songs You Don't Know" відправляють фінішні 3-ри треки. Їх невимовлена повнота пауз говорить про те, що потрібно чим далі триматись від позначень а-ля similar artists, де вмирає будь-який оригінальний голос і панує один на всіх голосочок.

1. If I Were a Fish
2. Sing Along
3. Prophecies & Reversed Memories
4. A River Don't Stop to Breathe
5. The Smell of Today Is Sweet Like Breastmilk in the Wind
6. Show Me
7. Hullaballabalú
8. Blow Your Nose
9. Kay-ray-ku-ku-ko-kex
10. Last Shapes of Never
11. Illuminated
12. Ladies of the New Century

Dirty Projectors "Bitte Orca" (2009)

Бруклін дарує ще один прикольний презент у вигляді нового альбому Dirty Projectors, де Френк Заппа енд місяць Television зустрілись з сонцем ранньої Бйорк на протоптаних стежинках минулорічного альбому TV on the Radio і від цього мітингу з’явились хитромудрі конструкції пташиного співу.

Прилетівши з заморських країв транзитом через інші екзотичні території фенікси Dirty Projectors дарують мультиінструментальну мультикультурку. Тобто, банально кажучи, свіжість весни і воскресіння природи. Мистецтво Dirty Projectors в особах Дейва Лонгстрета та його вокалісток колобродиться навколо арт-року ("The Bride", "Remade Horizon", "Temecula Sunrise"), афробіту ("Stillness Is the Move") чи класичного інструментарію (прекрасна баладка "Two Doves") передаючи дружні салюти своїм зьомам з Vampire Weekend.

З якось іншого боку "Bitte Orca" – це такий собі квазіпоп. Дешифроване буффонадування поп-стандартами ("The Bride" і "Stillness Is the Move". В принципі, "Bitte Orca" – це вершина, до якої так і не долетіли у свої номінаціях: ні múm, ні Regina Spektor, ні The Mars Volta. Багато хто, вже зараз називає "Bitte Orca" – найкращим альбомом 2009 року.

Бруклін, як завжди, попереду усієї планети і в вінамп вже запускається новий альбом ще одних бруклінців – The Fiery Furnaces.

1. Cannibal Resource
2. Temecula Sunrise
3. The Bride
4. Stillness Is the Move
5. Two Doves
6. Useful Chamber
7. No Intention
8. Remade Horizon
9. Fluorescent Half Dome