Сьогодні Львівська обласна рада прийняла звернення (див. нижче) до Президента, КМУ та ВРУ щодо недопустимості прийняття законопроекту коаліції «Про мови в Україні», яким передбачається надати російській мові спеціальний статус. Ініціатор звернення депутат Львівської обласної ради від УНП Михайло Коваль прокоментував таке рішення:

- Сам факт появи ганебного законопроекту „Про мови в Україні” свідчить про те, що за такої ментальності влади реалізація українських національних інтересів є неможливою. По-друге, антиконституційний законопроект народних депутатів Олександра Єфремова, Петра Симоненка та Сергія Гриневецького продовжує традицію нищення української мови.

Цей законопроект, нібито підтримуючи українську мову як державну, надає розширений статус іншим 15-ти мовам, які є в Україні. І у цьому не було б нічого поганого, якби російська мова не набувала б окремого статусу, що дозволяє вести діловодство, слідчі дії, навчання та інші речі російською мовою. Окрім того, тенденція йде до того, що увесь Схід і Центральна Україна мало-помалу будуть масово поширювати російську мову, тому що там багато високопосадовців, керівників підприємств, які є російськомовними.

Законопроект „Про мови в Україні” ми розглядаємо як антиукраїнський, ми вимагаємо, щоб українська мова лишалася у статусі єдиної державної мови, щоб цей законопроект був відхилений.

Як Ви прокоментуєте голосування обласної ради за звернення проти двомовності?

Теперішнє голосування в обласній раді свідчить, що ми маємо підтримку всіх політичних сил, які є на Львівщині, рішення було прийняте єдиноголосно. У тексті звернення ми закликаємо всі обласні ради України розглянути і підтримати або відхилити це питання.
Які ще заходи УНП буде вживати, щоб цей законопроект не був прийнятий?

Такі речі, які сьогодні відбулися у Львівській обласній раді, стануть тенденцією, яку УНП буде впроваджувати, ми будемо вимагати від інших обласних рад прийняття аналогічного звернення до Президента України та Голови Верховної Ради.

Коли цей законопроект буде розглядатися у Верховній Раді, УНП буде стояти під стінами Верховної Ради з вимогами не приймати цей законопроект. Якщо станеться так, що цей законопроект буде прийнятий, то, думаю, що не тільки УНП, а й інші соціал-націоналістичні сили об’єднаються навколо цього питання, щоб реагувати на такі речі. Але про подальші дії будемо говорити вже після того.

 

Звернення
Львівської обласної ради до Президента України Віктора Януковича, Голови Верховної Ради України Володимира Литвина, голів обласних та районних рад щодо розгляду законопроекту №1015-3 «Про мови в Україні»

Депутатський корпус Львівської обласної ради стурбований останніми діями нинішньої влади щодо мовної політики в державі.

Тривогу представницького органу області викликає пасивна, споглядальна позиція депутатів Верховної Ради України щодо дій правлячої більшості на витіснення української мови з усіх сфер життя.

Мова та держава в небезпеці! Парламентська більшість планує ухвалити нову редакцію закону про мову, яким фактично знищується українська мова, яка є цементом української державності.

Львівська обласна рада категорично вимагає від керівництва Верховної Ради негайно зняти з розгляду парламенту законопроект №1015-3 «Про мови в Україні», який, усупереч чинній Конституції України , передбачає надання російській мові під виглядом регіональної фактичного статусу другої державної мови на рівні з українською. Депутатський корпус Львівської обласної ради розцінює цей законопроект як замах на Конституцію, зазіхання на державний суверенітет та спроби посіяти розбрат, розколоти Україну за мовною ознакою.

Антиконституційний законопроект народних депутатів України від Партії регіонів Олександра Єфремова, Комуністичної партії Петра Симоненка та Блоку Литвина Сергія Гриневецького продовжує імперську традицію знищення української мови, запроваджену Емським і Валуєвським указами Російської імперії, а також заходами Леніна та Сталіна щодо русифікації України. Формально визнаючи статус української як єдиної державної мови, законопроект офіційно запроваджує двомовність – вільне використання російської мови у всіх сферах діяльності, включаючи діловодство, судочинство, проведення досудового слідства, набуття освіти, вживання в державних та регіональних владних установах. Львівська обласна рада категорично протестує проти остаточного знищення української мови в незалежній Україні та переведення україномовних громадян в ізольоване становище.
Попереджаємо, що такі кроки коаліції є вкрай небезпечними для державної стабільності. Лідери парламентської коаліції вкотре довели, що вони відчувають себе не представниками суверенної європейської України, а губернаторами Малоросії, які виконують доручення Кремля з масованої русифікації українців.

Автори законопроекту прикривають спроби знищити українську мову намірами привести українське мовне законодавство у відповідність до Європейської хартії регіональних мов. Однак цей документ передбачає, що держава сприяє розвиткові мов нацменшин за умови, що не завдається шкоди розвитку мови корінної нації. Гарантуючи захист 15 мовам національних меншин в Україні, цей законопроект чомусь присвячує окрему статтю російській мові. Його автори стверджують, що для більшості громадян України російська мова є або рідною мовою, або мовою повсякденного спілкування. Нагадуємо, що Україна є унітарною країною, де етнічні українці складають переконливу більшість громадян. Наголошуємо, що російська мова не потребує захисту, оскільки почуває себе в Україні краще, ніж на батьківщині.

Сам факт появи ганебного «мовного» законопроекту свідчить, що за такої ментальності влади реалізація українських національних інтересів є неможливою. Ми вбачаємо причину українських негараздів, – у тому числі, економічних, – у відсутності національної свідомості українських можновладців.

Мова – це невидимий кордон, який захищає державу та її інтереси. В Україні двомовні уряд та парламент не ідентифікують себе саме з Україною та не відділяють себе ментально від Росії та її інтересів. Через це українські кошти працюють на російську економіку, – наприклад, в Криму запівдарма перебуває ЧФ РФ, а в РФ залишаються багаторічні борги із вкладів українців в Ощадбанку СРСР. Разом з тим Україна оплачує двомовність бюджетними дотаціями за транзит російського газу до ЄС.

Вимагаємо у Президента України як гаранта Конституції – вжити всіх необхідних заходів, щоб припинити антиукраїнську вакханалію правлячої коаліції, яка намагається переглянути мовне законодавство, запроваджене Основним Законом.

У випадку ігнорування наших вимог залишаємо за собою право звернутися до студентства, інтелігенції, всіх українців, яким небайдужа доля держави, взяти участь у масових акціях громадянської непокори з метою захистити свою національну ідентичність та право розмовляти рідною мовою.

Звертаємося до депутатів місцевих органів влади з пропозицією розглянути це питання на позачергових сесіях та скерувати свої рішення щодо захисту державної мови до Верховної Ради України. 

Захищай українське, бо це – твоє! Лише у таким чином можна відстояти беззаперечне право бути українцем у своїй державі.