Перший секретар Політради СПУ Михайло Мельничук позавчора перебував у Львові і в інтерв'ю Вголосу розповів про майбутні дострокові вибори, звільнення Цушка, Луценка та "Сільські вісті".

Михайле Васильовичу, чи відбудуться вибори 30 вересня і чи визначилася СПУ з участю в них?

16 червня відбудеться засідання політради СПУ, але жодних політичних рішень щодо можливої участі СПУ у виборах на ньому не буде. Основна увага на політраді буде до звітно-виборчої компанії, яка, згідно статуту, має відбутися цього року. Вона стартує з 18 червня у первинних партійних організаціях і до серпня ми готові будемо зібрати з’їзд партії, щоб обговорити поточні питання.

Стосовно виборів, ми активно обговорюємо політичну ситуацію, як діяти у ситуації, що склалася. Вибори за домовленістю мають відбутися 30 вересня. Але є декілька моментів, які насторожують соціалістів. Перш за все – це правова основа проведення виборів. Якщо опозиція витримає повністю усю процедуру складання повноважень депутатами і у Верховній Раді не буде 300 депутатів, то, безумовно, Соцпартія готова йти на вибори і ми виконаємо Указ Президента. Ми не боїмося виборів.

А якщо цього не станеться, якими будуть дії соціалістів? Чи не призведе це до розколу країни?

До розколу це не може призвести. Зараз президент має визначитись з наступними кроками. Якими вони будуть – спрогнозувати важко. Тому що, ні у кого практично вже немає жодного сумніву, що президент вийшов за межі правового поля і Конституції, і чинного законодавства. Але треба дотриматися досягнутих домовленостей. Розпустити Раду згідно указу, який він видав, президент мав право тільки після того, коли не менш як 151 депутат складе повноваження і на цей момент не існуватиме правових підстав для того, щоб можна було завести інших депутатів. На сьогодні такі підстави існують. Тобто, є депутати, які за списком можуть прийти до ВРУ.

Наскільки реально, що ці люди прийдуть в парламент?

Якщо не буде блокуватися робота ЦВК, то вона має визнати легітимність цих депутатів. ЦВК повинна видати їм мандати і вони повинні прийняти присягу в парламенті України.

Але ж у нашій країні останнім часом склалося так, що КС вже ні для кого не є указом; так само і ЦВК – може визнати, а може й не визнати легітимність нових депутатів… А президент і його оточення однозначно націлені на ці перевибори.

Можливо, буде така ситуація, коли президент може зробити ще декілька порушень Конституції і видати ще декілька указів, підштовхуючи країну до виборів. Він заявив, що Партія регіонів готується до виборів. Я щойно провів зустріч з нашим партійним активом у Львівській області. Ми також завжди готові до виборів – немає проблем! Але ми підемо на вибори лише за умови, що вони будуть проведені на законних підставах. Якщо до цих виборів веде шлях через порушення Конституції, закону – ми на такі вибори не погодимося.

Нас лякають, що після дострокових виборів не стане Соцпартії. Хочу запевнити, що СПУ в парламенті буде представлена, навіть не зважаючи на те, які звинувачення лунають на адресу партії і нашого лідера в ЗМІ. Ми до цього звикли. Але ми також знаємо, що перед кожною виборчою кампанією у СПУ дуже низький рейтинг. Разом з тим у нас є дуже сильні партійні структури, починаючи від первинних організацій, районних комітетів – і аж до області. Ми проходимо зараз шлях професіоналізації партії, тобто переводимо партійних секретарів на професійну основу – вони отримуватимуть заробітну платню за виконання своїх партійних обов’язків.

Львівська організація теж вже перейшла на платну основу?

На Львівщині вже 26 осіб працюють на професійній основі і отримують зарплату. Від зарплатні ідуть відрахування в пенсійний фонд, ми платимо податки, усе відкрито. Сьогодні СПУ – єдина із партій в Україні, яка діє цілком легально. Ми не маємо чого носити в конвертах і віддавати секретарям. Отримав він щось в конверті, а яке його майбутнє? Ми про це подбали.

Якщо вибори будуть, то з якими гаслами на них підуть соціалісти?

Ми не обговорюємо сьогодні тему виборів і, відповідно, й виборчих гасел.

І все ж таки, рейтинги соціалістів доволі низькі, що треба в таких умовах зробити, аби подолати 3-відсотковий бар’єр?

Ми завжди, я повторюю, завжди мали низький рейтинг перед виборчим стартом. Але ми впевнені у своїй перемозі за рахунок того, що наші партійні організації на місцях реально працюють на виконання наших передвиборних програм. Ніхто з тих, хто голосував у 2006 році, не може звинуватити СПУ в тому, що за півтора роки роботи у парламенті соціалісти відійшли від своїх програмних засад. Тобто, те, що ми говорили – ми відстоюємо.

За наполяганням соціалістів і завдяки роботі нашого міністра Ніколаєнка в уряді уже в цьому році ми будемо мати державне замовлення у вузах більше 60%. А що ми мали декілька років назад? Ця цифра складала десь 35-38%. Сьогодні вона становить вже 60-62%. Ось конкретна робота соціалістів, конкретна робота міністра освіти.

Ми також сьогодні маємо реєстр підприємств державної власності, який зробила Валентина Петрівна Семенюк, голова ФДМУ. Чітко взято під контроль кожне підприємство, яке сьогодні перебуває у державній власності. Цього реєстру також не було, ніхто не знав, що залишилося у власності держави.

Щодо міністра внутрішніх справ, який працює на цій посаді зовсім недавно, то важко говорити. Але вважаю мужнім його поведінку під час захоплення Генпрокуратури людьми, які блокували в кабінетах всіх працівників. Сьогодні ж правди не кажуть. Не кажуть, що Цушко на прохання Генпрокурора розблоковував роботу Генпрокуратури. Я думаю, що суспільству належить ще багато чого дізнатися про той день.

Львівська міська і обласна ради прийняли звернення до керівництва держави з вимогою звільнити Цушка з посади міністра внутрішніх справ. Як соціалісти розцінюють такі заяви і дії місцевих рад?

Я пам’ятаю часи, коли на будь-яке слово Генсека колективи звернення писали. Мені це нагадує сьогоднішню технологічну кампанію про те, що потрібно зняти міністра внутрішніх справ. Якщо Цушко не порушив закону, а це так і є, і якщо Генпрокуратура в діях міністра не вбачає порушення закону, то скільки б не приймали місцеві ради звернень, діятиме Закон, а не якісь звернення. А закон – на боці Цушка. Хіба Львівська облрада вже усі проблеми в області вирішила? Не бачить, наприклад, що робиться у Львівській області в селах – з обробітком землі, з земельними паями, з майном людей? Невже Львівська обласна рада не бачить ніяких проблем, крім зняття Цушка?

Ганна Герман заявила з трибуни ВР, що нібито Олійник стоїть за земельними махінаціями в області. Яке ставлення СПУ до діяльності губернатора Львівщини?

Сьогодні, спілкуючись з соціалістами, я не почув на адресу губернатора звинувачень у корупції чи маніпуляціях із землею. Тому у мене немає підстав про щось таке говорити. Але порушень в діяльності держадміністрації на Львівщині є чимало. Погано, відверто кажучи, сьогодні працюють і правоохоронні органи в області. Про це я чув і сьогодні на зібранні, і у спілкуванні з людьми. Наприклад, іде реформування ДПС – багато офіцерів залишаються поза штатом тільки тому, що треба "дати", і тільки тоді ти потрапиш туди. Такі факти у мене є і я зверну увагу міністра на те, що робиться в області.

Голова Львівської ОДА Петро Олійник у виступі на сесії облради серед причин, які стримують підготовку до Євро-2012, висловив претензії до Міністерства транспорту, яке нібито блокує питання інвестицій і т.п. Що вам про це відомо?

Стосовно плану підготовки до Євро-2012, то з боку Мінтрансу ніяких затримок за усіма напрямками не буде. Просто є багато питань, які треба узгодити. І ці узгодження забирають чимало часу. Наприклад, з європейськими державами треба узгодити проекти реконструкції і аеропортів, і залізничної колії, і розвитку транспортних засобів. Тут є чимало проблем, але міністр Рудьковський ефективно працює і вирішує ці питання. Міністр контролює ситуацію. Йому найближчим часом доведеться звітувати на засіданні Кабміну.

Які завдання Ви, як перший секретар Політради ставите перед Львівською парторганізацією?

Я, як перший секретар, відповідаю за всі напрямки роботи в партії. Моя розмова з партійним активом була і про партійні справи, і про економічну ситуацію, що турбує електорат, і про те, які проблеми існують у первинних партійних організаціях. Я багато нового довідався. Власне, саме для відвертого спілкування я сьогодні приїхав на Львівщину. А заодно провідав свого друга Євгена Таліпова.

Тобто, якихось завдань перед активом ви не ставили?

В СПУ існує одне завдання – виконання програми партії. Основне – це виконання передвиборчої програми соціалістів у ВРУ і у місцевих радах. Оскільки на сьогодні СПУ в місцевих органах влади суттєво не представлена, то там де є наші депутати місцевих рад, ми акцентуємо увагу, щоб вони чітко дотримувались тих обіцянок, які давали перед виборами і якщо є серйозні проблеми, то ми допомагаємо – чи, скажімо, якусь дорогу зробити, чи газифікувати якийсь населений пункт – беремо на контроль і через центральні структури стараємося допомогти. Є багато звернень від львів’ян, і ми їх не залишаємо без розгляду.

Коли почалися передвиборчі ігри, журналісти зауважили, що до Луценка перейшов головний редактор "Сільських вістей". Не секрет, що ця газета була основним рупором СПУ. Чи не означає це, що ви втратили газету і як пояснити, чому так сталося?

Газета "Сільські вісті" ніколи не була газетою СПУ. Просто соціалісти були ближчими до селян і багато питань, які ми піднімали у ВРУ імпонували селянам. Ми категорично виступали проти непрогнозованих реформ в АПК. Ми були проти того, щоб земля була перетворена на товар, принаймні найближчі 10 років. І те, що робила наша фракція, доносилося до людей завдяки газеті "Сільські вісті". Але ця газета ніколи не була партійною, не належала СПУ. Те, що сьогодні в роботі газети появився інший напрямок – це їхні проблеми. Ми нічого не втратили. У нас є газета "Товариш", яка виходить стотисячним накладом, і думаю, що тираж буде зростати. На базі газети сьогодні вже створено медіа холдинг.

Подейкують, що ряди соціалістів продовжують зменшуватись…

Я не думаю, що треба драматизувати відхід пана Сподаренка. Те, що декілька депутатів цього скликання мають свою позицію, і т.д. – це процес, який відбувається в кожній фракції і партії. Ми вважаємо, що ті, хто від нас відійшли, складають невеликий відсоток. Зрозуміло, що для нас є прикрими такі випадки, але ми не схильні драматизувати ситуацію. Вважаю, що не буде ніякого відходу Бойка і Матвієнкова. Усі вони залишаються у фракції, працюють і будуть працювати потягом усього 5-го скликання ВРУ, аж до 2011 року.

Чи можливі сьогодні на виборах якісь фальсифікації і як соціалісти збираються захищати свої результати? Деякі експерти прогнозують, що соціалісти і комуністи мають шанс потрапити до парламенту тільки якщо ПР "поділиться" з ними місцями.

Ми не вважаємо, що нашій партії хтось повинен щось давати. Ми подолаємо 3-відсотковий бар’єр.

А чи готуєтесь ви якось захистити свої результати, не допустивши фальсифікацій на виборах?

Ми будемо контролювати хід виборів і процес підрахунку голосів. На минулих виборах ми не мали сигналів з Львівщини, що наші голови вкрали. Ми отримали те, що реально мали. Зараз ситуація інша. Не все гаразд на Львівщині, у Західному регіоні стосовно дій з боку "Батьківщини" і "Нашої України". Не весь електорат позитивно сприймає те, як сьогодні в парламенті діє опозиція. Ті, хто сьогодні говорить, що соціалісти на Заході нічого не візьмуть, помиляються. Ми маємо зовсім іншу інформацію.

Однак львів’яни пам’ятають, як після минулорічних виборів ПОРА, соціалісти, Блок Кармазина і деякі інші політичні сили пікетували Львівську облраду, бо були факти маніпуляцій з голосами виборців…

Так, але ці зловживання відбувалися в основному щодо виборів до місцевих рад. У нас справді вкрали перемогу до Львівської обласної ради. Ми повинні були мати там свою фракцію, ми непогано йшли до деяких місцевих рад. Але якщо казати про вибори до ВРУ, то випадків фальсифікацій не було, або нам про такі невідомо. А щодо місцевих рад, то це правда – на Львівщині були серйозні фальсифікації.

Як же ви, все-таки, збираєтеся контролювати ситуацію під час дострокових виборів, якщо такі відбудуться?

Наша партія дуже добре структуризована по усій Україні. Ми займаємося розбудовою партії уже 15 років. На сьогодні, підбираючи кадри на секретарів, ми стараємося, щоб це були люди, які віддані партії, які чітко дотримуються її статуту і програмних засад і будуть робити все, щоб не дати сфальсифікувати вибори. Ми, звичайно, стовідсоткової впевненості не маємо, тим більше, що дострокові вибори сьогодні розраховані якраз практично на повний фальсифікат. Тільки таким шляхом хтось думає перемогти сьогоднішню коаліцію в парламенті. Іншого шляху у них немає. Адже, якщо аналізувати як сьогодні уряд працює щодо підвищення пенсій, підвищення зарплат бюджетникам, то звинувачень на адресу уряду не може бути. Я думаю, на сьогодні у виборців немає підстав не довіряти коаліції.

Але, на думку багатьох експертів, ви програєте технологічно, в інформаційному просторі.

Я б не сказав, що ми програємо, але на сьогодні наших людей не допускають, скажімо, виступити по радіо, не дають часу на телебаченні. Сьогодні партії доводиться працювати під тиском губернаторів, мерів. Ми говоримо про демократію, свободу слова, а в Західному регіоні Україні зовсім інше спостерігається. Дуже важко на регіональному рівні, особливо у Львівській області, прорватися до виборця, щось йому розказати, спростувати, принаймні, на ту брехню, яка сьогодні звідусіль йде на СПУ.

Всі говорять про зраду соціалістів, але з чийого боку насправді сталася зрада? Чому і з чийого боку 3 місяці блокувалася демократична коаліція, яка зрада увесь цей час відбувалася? З боку соціалістів усі питання вирішувалися. Ми вже на першому місяці переговорів готові були підписати угоду про створення демократичної коаліції. Але тоді "Наша Україна" хотіла створити коаліцію з Партією регіонів.

Сьогодні ми поставлені в такі умови, що навіть не виключаємо, що у випадку дострокових виборів можемо програти, але не тому, що у нас немає кому виступити або немає аргументів. Просто сьогодні ми зіткнулися із завуальованою перешкодою доступу соціалістів до ЗМІ.