Михайло Задорожний – депутат Львівської облради за списком БЮТ, голова постійної комісії з питань розвитку підприємства, торгівлі та регуляторної політики

Пане Задорожний, як Ви розцінюєте співпрацю обласної влади та бізнесу на Львівщині?

Щиро кажучи, складно бути задоволеним результатами цієї співпраці. Вважаю, що регіональна влада робить ще вкрай мало для того, щоб створити належні умови розвитку підприємництва на Львівщині.

Якщо ж говорити про обласну раду, то минулого року з обласного бюджету було виділено 350 тис. грн. на інформаційно-промоційну підтримку розвитку малого та середнього бізнесу. Цього року планується збільшити цю суму майже в два рази. Але цих коштів недостатньо для того, щоб запровадити в області системний моніторинг умов розвитку підприємництва та розробити комплексну програму його підтримки з боку влади.

Хоча насправді більшість проблем, дотичних до діяльності малого і середнього бізнесу, пов’язані передусім з недосконалістю українського законодавства, а отже повинні вирішуватися на рівні центральної влади, а також – з недосконалістю процедур отримання дозволів, що входить в компетенцію місцевих органів самоврядування. Обласна рада не може вирішити ці питання. Останнє проте не означає, що вона повинна буди пасивною, якщо права підприємців порушуються.

Якщо ви заговорили про права підприємців, то цікавою є Ваша позиція щодо конфлікту між мером Львова та представниками грального бізнесу. Андрій Садовий після двох років безуспішної боротьби на цьому фронті, переклав відповідальність за її вирішення на обласну владу. Чи обласна влада здатна заборонити діяльність грального бізнесу ну Львові і чи не буде це порушенням прав підприємців?

Депутати облради з моєї ініціативи розглядали це питання на одному із засідань профільної комісії, після чого воно було винесене на пленарне засідання. Львівська облрада звернулася до всіх облрад України і до Кабміну з ініціативою виробити пропозиції щодо врегулювання на законодавчому рівні проблеми розвитку грального бізнесу. Бо нічого ні Садовий, ні жоден мер чи обласна влада самотужки не зроблять з тим гральним бізнесом, якщо не буде внесено зміни до законодавчих актів.

Особисто я вважаю, що необхідно обмежити розвиток грального бізнесу трьома вимогами. Сам цей бізнес не можна заборонити, його можна поставити в певні рамки розвитку. Перше, це умова збільшення площі гральних закладів від 200 м, друга умова – гральні закладі відкриваються тільки в окремо стоячих будівлях, і останнє - вимога видачі ліцензій тільки юридичним особам, статутний фонд яких є не менше 500 тис. грн.. Якщо ці вимоги буде закріплено на законодавчому рівні, то це суттєво обмежить кількість гральних закладів у містах. На зустрічах з представниками грального бізнесу останні скаржилися на те, що запропоновані мною обмеження перешкоджають розвитку малого бізнесу. Подібні обмеження діють у більшості країн світу.

Пам’ятаєте, в 90-х роках на кожному куті стояв кіоск, весь обставлений сурогатними спиртними напоями. Всі ці кіоски зникли одразу ж після того, як було введено норму, відповідно до якої спиртними напоями можуть торгувати підприємці, які мають площі понад 21 квадратний метр. Отож у випадку з гральним бізнесом потрібна воля центральної влади до вироблення нових чітких правил його діяльності.

Пане Задорожний, Ви ініціювали збільшення вдвічі депутатського фонду матеріальної допомоги – до 10 тис. грн. в місяць. Ця пропозиція була підтримана депутатами облради, але разом з тим викликала жваву дискусію та невдоволення з боку деяких інших депутатів. І всі останні сесії були спроби (більшість з них виявилася вдалими) за рахунок цих грошей надати колективну депутатську допомогу на велику суму тим чи іншим потребуючим. Поясніть, будь-ласка, свою позицію по цьому питанню.

На мій погляд, хоч і йдеться у даному випадку про гроші, ця проблема носить масштабніший характер. Абсолютна більшість депутатів облради є львів’яни. Вони відірвані від потреб мешканців районів, за якими їх штучно закріпили вже після того, як вони були обрані депутатами. Тому вони насправді відірвані від потреб людей, а отже не знають що робити зі своїм фондом матеріальної допомоги. Хто піде до депутата, який живе у Львові? Я знаю депутатів, у яких під кінець року залишалося невитраченими близько 30 тис. грн.. з фонду матеріальної допомоги. Тим депутатам, які живуть в районах, гроші потрібніші. Я ж, як депутат облради від Дрогобиччини, регулярно проводжу прийоми громадян, виїжджаю в села, спілкуюся з людьми. Такі прийоми я проводжу спільно з головою райради і головою районної партійної організації ВО «Батьківщина». Це дозволяє нам приймати оптимальні рішення щодо проблем мешканців і визначати тих, хто реально потребує негайної матеріальної допомоги. Минулого року мені грошей забракло на матеріальну допомогу. Я підходив до багатьох депутатів, у яких був залишок, і таким чином надав допомогу тим людям, які до мене зверталися.

Разом з тим, я підтримує ініціативи, скеровані на те, щоб використовувати гроші з фонду депутатської допомоги максимально ефективно. Так, зараз фракцією БЮТ розробляється обласна програма допомоги людям з особливими потребами, яка буде діяти у всій області і буде профінансована якраз за рахунок депутатських коштів. Також рішенням нашої фракції встановлено, що матеріальна допомога у сумі понад 3 тис. грн. надається тільки після того, як це питання затверджено президією фракції.

Не виключено, що найближчим часом у Дрогобичі відбудуться вибори мера. Ви не збираєтеся спробувати свої сили у цих виборах?

Судовий процес у справі відставки мера Дрогобича п. Гука наразі триває, отож було б некоректно з мого боку вже зараз обговорювати кандидатури на ще зайняту посаду. По-друге, якщо ж вибори таки відбудуться, з кандидатурою буде визначатися наша партійна організація: буде проведене опитування і висуватимуть того, хто набере найбільше голосів.

Позиція БЮТ в Дрогобичі сильна?

У Дрогобицькій міськраді діє потужна фракція БЮТ, до якої входить багато відомих у місті керівників підприємств,, серед них і колишні і діючі, які добре знають місто. Безперечно, багато з них можуть бути висунуті і підтримані, якщо, підкреслюю, виникне така ситуація.