Голова Львівської обласної державної адміністрації Микола Кміть про реформування регіональної економіки та співпрацю з новою владою:

Миколо Івановичу, які пропозиції Львівщина подасть Президентові щодо реформування економіки?

У нас залишилось 7 днів, щоб подати регіональний пакет пропозицій щодо реформування економіки. Основні його питання: фінансовий сектор – збільшення кредитування, другий сектор – інвестиційний, третій – економічний, ще сільське господарство – ми серйозна аграрна країна, хоча Львівщина має постійний приріст тут, але не є лідером України за посівними площами, і соціальна сфера – вона є базою, тому що при проведенні реформ не повинні постраждати соціально незахищені прошарки.

Загалом є 25 пунктів, але ці є базовими. Все це поділяється на реформи житлово-комунального сектора, енергозберігаючі технології. Нам дуже приємно, що ми вже протягом 3-х років відшкодовуємо відсотки за кредитами населення області на вікна – тепер це буде прийнято на державному рівні. Справді багато речей було зроблено на Львівщині, зараз робота буде розширена. Якщо ми сплачуємо 3 мільйони на відсотки за встановлені вікна, а держава дасть нам ще 10 мільйонів, то ми зможемо замінити значно більше вікон, зможемо заощадити мільярд кубів газу, який витрачаємо на опалення. Будемо замінювати також котли, тому що у нас 30% пічних котлів, а ефективність їх використання – 30%.

Ми маємо свої напрацювання в адміністрації, які зібрані за багато років, не тільки, коли я був головою. Зараз ми спробуємо усинхронити це ще з громадськими організаціями, з підприємцями, з бізнесом, щоб ми зрозуміли доцільність цих пропозицій. Завжди повинен бути баланс, щоб співпраця була вигідна і бізнесу, і владі. Є інтереси бізнесу, є інтереси держави, зараз у них певний дисбаланс, тому ми і маємо низький рівень сплати податків, низький ріст бізнесу. Є багато різних економічних моделей у світі: китайська, американська, японська, інші. Але тут ще треба враховувати філософію країни, характер людей, політичний стан. Наша держава щось вибере. Має бути максимальний ріст розвитку економіки та збільшення заробітної платні.

Які є особливі економічні проблеми на Львівщині?

У нас є така банальна, але серйозна проблема: Львівщина збирає 65% коштів від об’єму пенсій, які ми виплачуємо. Хоча це не найгірший показник, є області, які збирають 30%. Але це говорить про те, що Львівщина тією економікою, яка зараз є, не заробляє навіть на ті невеликі пенсії нашим пенсіонерам. Є декілька причин: недостатній об’єм економіки – всі говорять про спрощену систему податків, яка стала неефективною, тому що великі підприємства прикриваються цим і не сплачують податки. У нас на одного працюючого є один пенсіонер. Цей працюючий сплачує 200 гривень в місяць податку, а пенсіонер, якого він мав би прогодувати, отримує пенсію 700 гривень. Цей баланс недостатній. Також проблемою є тінізація, можна сперечатися за відсоток, але таке явище є. З цим треба боротися. Звісно, треба проводити реформу податкової бази, мотивацію місцевих громад для збору податків, це повинно стовідсотково перекривати об’єм пенсій. Тоді семивідсоткове зростання економіки дасть змогу збільшувати щороку соціальні виплати. Бізнес збільшиться, піднімуться пенсії. Спочатку треба збалансувати, а потім підняти.

Ви зустрічалися з Віктором Януковичем. Чи йшлося на зустрічі про те, що Ви будете очолювати Львівську облдержадміністрацію і надалі?

Зараз піднімаються настільки серйозні питання, що я подумав, яке значення має затвердження чи перезатвердження голови облдержадміністрації. Це не питання мого хотіння, а питання того, чи зможу я справитися з обов’язками. Робота, яка зроблена, оцінюється плюс-мінус позитивно. Не мої особисті амбіції повинні тут відігравати якусь роль. Все залежить від того, які будуть переді мною задачі. Ті задачі, які ставляться зараз, є цікавими, вони мають чіткий соціально-економічний напрямок. Якщо чесно, то вперше зрозуміло якими будуть наступні кроки, видно, що це не одноденні речі, вони поступові. Чекають багато ініціатив знизу. Я можу сказати, що за три тижні всі питання, які були поставлені мною щодо Євро-2012, всі до одного були вирішені. Я би не повірив, але все профінансовано, зміни відбуваються. Всі неточності, які виникають, одразу вирішуються на нарадах.

Питання співпраці з новою владою навіть не в грошах. Є багато питань законодавчого характеру, які пригальмовували чи ускладнювали систему підготовки до Євро-2012. Раніше, щоб заплатити генпідряднику за виконані роботи, потрібно було провести кошти через два міністерства, казначейство, потім нарешті гроші доходили до нас і ми платили. Зараз кошти переказуються одним платежем, це скорочує термін оплати десь на 6 днів. Раніше, коли казали, що Львівщині виділили кошти, проходило до двох тижнів, їх ще не було. А зараз вони будуть приходити за день, за два. Це з однієї сторони дуже прості питання, але з іншої, вони ускладнювали життя.

Віктор Андрійович нічим не гірший в економічних питаннях, ніж Віктор Федорович, але Янукович співпрацює з прем’єр-міністром, а в Ющенка з Тимошенко було постійне протистояння. Протистояння тільки займає багато часу, який можна було б витрачати на вирішення питань. Навіть іноді доходило до того, що питання, на які звертав увагу Віктор Ющенко, урядом провалювалися, доводилося їздити в Київ і вирішувати це. Тепер рішення приймаються швидко і узгоджено. Нова влада серйозна, думаю, вона впорається з усіма задачами.