В Україні вже минула шоста річниця з початку російської окупації частин Донецької та Луганської областей. За цей час 5 років поспіль попередній президент Петро Порошенко обіцяв закінчити російсько-українську війну. А тепер і Зеленський взявся за те саме.

А саме Андрій Єрмак розширив Тристоронню контактну групу, заснувавши так звану, «консультаційну раду», куди ввійшли представники російських бойовиків. Окрім того, Єрмак заявив, що якщо не спрацює цей «план А», то у них є ще і запасний варіант – «план Б».

Чи не нав’язують Україні «мир» на умовах Росії та чим це закінчиться? Про це ІА «Вголос» запитав у директора Українських студій стратегічних досліджень Юрія Сиротюка, військового експерта, експрацівника Генштабу ЗСУ Олега Жданова та політтехнолога Ярослава Макітру.

Що таке, на ваш погляд, плани «А та Б» Єрмака?

Юрій Сиротюк:

Коли президент говорить про мир, він не казав, а яким він бачить цей мир. Він хоче, щоб люди перестали гинути? Я не вірю ні у плани «А», ні у «Б» Єрмака-Зеленського. Як на мене, «план Б» це – страшилка. Мовляв, якщо ми не підтримаємо владу, яка ймовірно на умовах особливого статусу хоче повернути у склад України окуповані Росією території Донбасу. Причому ці території матимуть свій суд, поліцію та армію з числа бойовиків, які воювали проти української армії. Це стане пухлиною на карті України. І це може з часом взагалі вбити нашу державу.

Зеленський, розуміючи, що люди втомилися від війни, починає говорити, що якщо його не підтримують у плані «А», то почнеться план «Б», а це – війна, смерті, розруха. А тому, як на мене, у влади немає ніякого плану, крім того, який є вигідним Росії та, котрий реалізовується ще з часів Порошенка, коли Росію не було названо окупантом та підписано Мінські угоди.

Олег Жданов:

Справа у тому, що ми не знаємо, ні плану «А», ні тим більше – «Б». Як на мене, у влади є якісь таємні домовленості із Росією. І Єрмак теж про щось домовився з окупантами у Мінську. Судячи із останніх дій та заяв Єрмака і Зеленського, то наша влада готова погодитися на мир за будь яких умов. А це – федералізація України та повернення нашої держави до Росії.

Зараз Єрмак, як і раніше Медведчук, впроваджує в Україні план Путіна. Єрмак афілюється із російським Головним розвідувальним управлінням Генштабу РФ. Він працює, як на мене, на Кремль. Тобто зараз Єрмак і Медведчук просто паралельно активно працюють на російські інтереси. І план «А» - це федералізація України, а який у них план «Б» - страшно уявити.

Як ви оцінюєте дії Андрія Єрмака щодо створення цієї «консультаційної ради»?

Ярослав Макітра:

Історія із «Мінським процесом» зайшла у глухий кут. Проте у цих договорах з самого початку було все так прописано, що це тягне на державну зраду, а впровадження цих угод у життя – тим більше, це - злочин. Щодо ініціатив Єрмака, то тут з його боку є спроба віднайти якийсь новий формат. Він чомусь хоче запустити у цей переговорний процес представників окупованих територій, кажучи, що вони є нейтральними. Але тут не потрібно бути наївними та варто розуміти, що навряд чи це можливо: люди, котрі проживають в окупованих регіонах не є позбавленими впливу бойовиків та Росії. Бо це – нереально. І тут можуть бути дві складові: спроба розблокувати Мінські угоди, щоб потім говорити, що ми зробили все можливе, але вони нам не пішли на зустріч, і закінчити із цим форматом назавжди. Або ж з іншого боку – відбудуться дійсно переговори і ми почнемо рухатися по схемі цих Мінських угод.

Олег Жданов:

Це відновлення Тристоронньої контактної групи та введення туди представників ОРДЛО – це все не вписується у рамки Мінських домовленостей, бо там чітко прописано, що ТКГ – це Росія, Україна та ОБСЄ. Те, що робить Єрмак – повна маячня, я не розумію, що витворяє наша влада. Те, що Єрмак створив Консультаційну раду – це фактично початок федералізації України. Так, Єрмак фактично створив Раду федерацій. Бо у цю консультаційну групу входять 10 сенаторів від України, 13 від ОРДЛО та по одному від Німеччини, Франції та Росії. А питання, а де тут ми? І саме у цій Раді усе вирішуватимуть окупанти, бо вони матимуть право вето на всі питання. Ми мусимо розуміти, що представники ОРДЛО – це не мирні жителі чи громадські активісти, це – російські бойовики.

«Коли наші військові перестануть стріляти – ми опинимось у російській окупації»

Мир з Росією взагалі можливий?

Юрій Сиротюк:

Ми маємо розуміти, а що є миром в Україні. Для мене – це досягнення територіального суверенітету Української держави. Тобто повернення окупованих територій, включно з Кримом та відновлення суверенітету Української держави. Якщо для влади ключовою ідеєю буде таке поняття, як мир будь якою ціною, то це призведе до того, що ми щороку віддаватимемо Росії по області України тільки для того, щоб був цей мир. Ми пам’ятаємо, що російські окупанти прагнуть забрати не тільки Крим та Донбас. А й вісім південно-східних областей України, розчленувати державу в статусі федералізації, закріпити тут статус російської мови та Російської православної церкви. І тут «буде мир».

Коли наші військові перестануть стріляти – ми опинимось у російській окупації. Так було в 1917 році. Тоді Україну не було кому захищати, як наслідок - сюди прийшли російські окупанти та почали вбивати всіх українців, а далі почалися репресії та Голодомор. Скільки смертей, які стались внаслідок миру, в Україні не було в часи війни. І зараз мир з Росією закінчиться великою війною та знищенням українців.

Нам потрібно себе не дурити: якщо Україна хоче залишитися суверенною, незалежною країною, то ми змушені перебувати у стані постійного, цивілізаційного протистояння з Росією. Миру в нас не буде, його і не було ще з часів незалежності. І нам потрібно не боятися цього цивілізаційного протистояння. Із Росією ми можемо говорити хіба про різні фази війни: активної, замороженої та гібридної. І це наша плата за Незалежність.

Якими будуть наслідки цього миру з Росією для України?

Олег Жданов:

Якщо Єрмак продовжить втілювати у життя свій план – буде збройне протистояння. Багато людей пройшли через цю війну і вони точно знають, з ким вони воювали та, хто їх вбивав з тої сторони. І ці люди, їх рідні, вони не погодяться, що умовно вдова вбивці Мотороли матиме ті самі права, а то й і у рази більші, ніж вдова та діти їхнього покійного товариша, якого вбив цей самий Моторола. А тому, якщо Зеленський-Єрмак підуть по плану Кремля, почнеться серйозний внутрішній конфлікт. І це призведе у кращому разі до зміни влади та нових виборів.

Ярослав Макітра:

Росія нічого не придумуватиме. Увесь план повернення окупованих територій у склад України – це є у Мінських угодах. Для цього нам потрібно буде фактично переписати Конституцію України. Далі - без контролю над кордоном на окупованих територіях мають відбутися вибори і ми муситимемо їх визнати. І це призведе до того, що маріонеток російських окупантів нам показуватимуть, як «українців, котрі постраждали від війни».

А у цьому документі передбачені такі права окупантам, що жоден президент України не наважиться це все виконати. Тоді у бойовиків буде можливість, будучи в складі України та живучи за наші гроші,  навіть встановлювати самостійно зовнішньополітичні зв’язки та мати свої суди і прокуратуру. Весь план Росії – це домогтися від України виконувати Мінські угоди.

Якщо буде спроба проторпедувати процес прямих перемовин з бойовиками та ми погодимось на мир на російських умовах, це – призведе до величезного громадського збурення.

Як діятиме Росія із війною на Донбасі зараз?

Юрій Сиротюк:

Окупований Донбас нам впарять лише для того, щоб дестабілізувати країну та знищити її зсередини. Бо насправді, це у Росії є плани: «А, Б і В».

План «А» - це, що втілює Росія зараз. А це – повернення окупованого Донбасу на умовах повної автономії, федералізація України, російська мова – державна, а РПЦ – єдина церква. Це – мир на російських умовах. Ми станемо російською колонією.

План «Б» - це у місцеві ради пройдуть антиукраїнські сили і вони почнуть тут «паради незалежностей», коли кожне село почне відокремлюватися від України. От одна з останніх заяв президента України стосувалась того, що маленькі локальні партії мають право брати участь у виборах. Тобто умовно, якщо в якомусь регіоні виграє «партія угорців чи росіян», вони згодом можуть заявити, що їхній район чи навіть село проводить референдум про вихід зі складу України.

План «В» - це повномасштабна війна.

Який є вихід з цього всього?

Ярослав Макітра:

Україна може вести перемовини лише напряму з Росією. Цей формат відносин – єдиний безпечний. Нам потрібно просто відмовитись від Мінських угод, бо їх імплементація нічим добрим не закінчиться. І звичайно розбудовувати свою армію.

 Юрій Сиротюк:

Україні, щоб бути незалежною, потрібно нарощувати свою армію та вчитися жити в умовах постійної війни. І у цьому немає нічого такого страшного. От Ізраїль – багата держава, яка постійно живе в умовах війни, проте там люди заможні та у них все добре. От саме у них нам і потрібно вчитись, а не повторювати мантру про «закінчення війни та мир на Донбасі».

Марія Бойко, «Вголос»