Вселенський патріарх не відкличе томос у Православної церкви України, бо такої процедури не існує.

Про це в інтерв’ю Громадському заявив митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський ПЦУ Олександр Драбинко.

«Томос ніхто ніколи не відніме, це документ церковний, і він залишиться за тою церковною структурою, яка залишиться вірною Константинопольській матері-церкві. Всі не можуть піти в розкол. Якщо навіть три чоловіки залишаться, то ці три єпископи можуть залишитися хранителями помісної Української церкви», – пояснив він.

Єпископ зазначив, що процедури відкликання томосу немає і «вона взагалі нереальна».

«Треба було б, щоби держава і церква взагалі припинили своє існування. тоді ми можемо сказати, що сам по собі томос відкликався», – сказав Драбинко.

Митрополит зауважив, що Константинополь може накласти якісь санкції на «тих, хто вчиняє неправильно» — порушує статут церкви і положення самого томосу.

«Але відкликати томос у церкви і незалежність відкликати ніхто не буде, це нереально», – наголосив єпископ.

Водночас він визнав, що ця ситуація призводить до репутаційних втрат.

«Ризики виключно іміджеві, оскільки, не встигнувши народитись, церква вже має негативний резонанс у зв’язку із діяльністю і озвученням позицій, які нещодавно прозвучали», – заявив Драбинко.

Також він вважає, що немає більшості у ПЦУ, яка готова змінити статут і порушити положення томосу.

«Немає більшості, яка хоче повернутися назад, до ізоляції від решти православного світу», – резюмував митрополит.

Як повідомлялося, предстоятель Православної Церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що повернення до колишньої структури Української Православної Церкви Київського патріархату означатиме втрату Томосу та всіх здобутків церковної незалежності.

Водночас почесний патріарх Православної Церкви України Філарет запевняє, що відсутні підстави, щоб забрати в України Томос про автокефалію Православної Церкви.