У різдвяному часі Мюнхен відкрився душевним і теплим. Ноти вуличних контрабасистів робили повітря м’яким та святковим. Церковний хор на балконі однієї з центральних каплиць, який пізно ввечері виконував колядки і скликав людей спільно розділити радість Різдва, звучав настільки щиро, що спогади про нього й досі огортають хвилею трепету.

Про місця, які залишилися не лише на світлинах, а й у пам’яті далі.

Серцем Мюнхена є площа Марієнплац, на якій відбувалися головні події в історії міста. Свою назву вона отримала на честь колони святої Марії. Колона прикрасила площу 1638 року за наказом принца Максиміліана. Раніше площа мала назву Шранненплац і в часи Середньовіччя на ній влаштовували лицарські турніри, а також проходили ярмарки та функціонували базари. Окрасою східної частини площі є будівля Старої ратуші.

Найвищою спорудою в Мюнхені є собор святої Богородиці. Його – висота 99 метрів. (У місті заборонено будувати будинки, вищі за 99 метрів, таке рішення було ухвалено на референдумі 2004 року). Будівництво собору почалося 1468 року під керівництвом Йорга фон Хальспаха, всі роботи було завершено 1525-го. Дві вежі собору стали символом Мюнхена. Тут же є саркофаг з чорного мармуру імператора Людвіга IV Баварського. Будівництво собору тривало 57 років. Він є надзвичайно великим. Всередині нього може розміститися близько 4000 осіб. Біля входу в храм є відбиток ноги, легенда оповідає дивну історію про його походження. Мовляв, відбиток ноги біля входу у святиню залишив диявол. Нібито Хальспах уклав угоду з ним: якщо той допоможе побудувати собор, за це отримає душу першого парафіянина, що зайде до храму. Однак, коли сатана прийшов по гонорар, архітектор вказав йому на недоліки в будівництві – будівля не мала вікон. Розгніваний диявол тупнув ногою та пішов ні з чим.

Неподалік від Марієнплац стоїть церква святого Петра. Вона є найстарішою парафіяльною церквою Мюнхена. Храм засновано у ХІІ столітті. Внаслідок пожежі на початку ХІV ст. його було сильно зруйновано. Опісля святиню відновили, проте свої готичні обриси вона втратила й тепер є в романському стилі.

Популярним туристичним місцем є найстаріша придворна пивоварня Мюнхена «Гофбройхауз». Заклад було засновано ще наприкінці ХVI століття. Свого часу його відвідувачем був Гітлер. Найвідоміша подія відбулася тут 24 лютого 1920 року о 07:30, коли в парадному залі почалися перші великі громадські збори Німецької робочої партії, на яких були присутні більше ніж 2000 людей. На цих зборах, які тривали чотири години, Гітлер оголосив програму «25 пунктів», яка стала офіційною програмою нацистської партії, і запропонував перейменувати організацію в Націонал-соціалістичну німецьку робітничу партію. 24 лютого вважають датою утворення НСДАП і впродовж 11 років щорічно, починаючи з 1933 року, після приходу націонал-соціалістів до влади, її відзначали в «Гофбройхаусі».

Нині пивоварня розташована на двох поверхах. Її головний зал на першому поверсі вміщає 1300 осіб. На другому поверсі є святковий зал, розрахований на 900 відвідувачів. Щовівторка в цьому залі збираються на танці та спілкування літні люди, яким понад 70 років. Соціалізація старших людей у Німеччині справді викликає захоплення і є гарним прикладом.

Одним із найпопулярніших культурних закладів Мюнхена є палац Нiмфeнбург з йoгo гaлeрeями, cквeрoм й oзeрaми. Кoлиcь він був лiтньoю кoрoлiвcькoю рeзидeнцiєю.

Вартий уваги і пaлaц ciм’ї Вiттeльcбaxiв. Нині в ньому є: дeржaвнa кoлeкцiя єгипeтcькoгo миcтeцтвa, скaрбниця кoрoлiв, тeaтр Кювeльє i кoнцeртний зaл Гeркулeca.

Для тих, хто любить відвідувати музеї, Мюнхен буде особливо цікавим, адже їх тут чимало. Зокрема, Мюнxeнcькa глiпoтeкa врaжaє збіркaми cкульптурнoгo миcтeцтвa рoмaнcькoї i грeцькoї eпox, a Стaрa й Нoвa пiнaкoтeки вразять cкульптурaми вiд Сeрeдньoвiччя й аж до сучасності.

Улюбленим для чоловіків є музей BMW. Експозицію музею присвячено автомобілям і мотоциклам відомої марки від найперших моделей до перспективних експонатів майбутнього. 

Попри те, що Мюнхен є одним із міст Німеччини, які найбільше відвідують туристи, тут приємно прогулюватися. Є в Мюнхені автентична атмосфера, яка викликає відчуття затишку.

Цікавих та захопливих Вам відкриттів, незалежно від кількості здійснених спроб!

Роксолана Савчин, «Вголос»