Як повідомляє прес-служба міноборони, за кошти країн-донорів ОБСЄ найближчим часом до Російської Федерації буде відправлено перших 400 тонн небезпечної хімічної речовини, яку планують переробити у продукти суто цивільного використання.

Відповідно до міжнародного контракту, планується утилізувати майже 3 тисячі тонн меланжу, що зберігається у Радехові із 60-х років минулого століття. Завантаження небезпечною речовиною 8 спеціальних залізничних цистерн ЖКЦ-39 проводилось спеціалістами штатного підрозділу військової частини під контролем представників ОБСЄ, Російської Федерації, Міністерства оборони України, Західного оперативного командування Сухопутних військ Збройних Сил України, місцевих органів влади, екологічних, медичних та інших служб.

За словами заступника менеджера проектів Секретаріату ОБСЄ Антона Мартинюка, до реалізації проекту на Львівщині окрім постійних країн-донорів – Швеції, Данії, Норвегії, Фінляндії, Чехії, Польщі, Іспанії та Німеччини, які до цього фінансово забезпечували вивезення меланжу з Вінниччини та Івано-Франківщини, долучились також США та Угорщина. Для повного вивезення компоненту ракетного палива із Радехова зібрано вже більше 80% необхідних коштів. Завершити всі роботи на цьому об’єкті планується до середини січня наступного року.

«Процес перекачування меланжу із резервуарів для зберігання до спеціальних залізничних цистерн відбувся належним чином, згідно з відпрацьованим алгоритмом дій особового складу військової частини. Наразі відбувається перевірка завантаження та оформлення відповідних документів для транспортування вантажу залізничною колією зі Львівщини на казенні підприємства хімічної промисловості Російської Федерації, – повідомив начальник відділу утилізації компонентів ракетного палива Департаменту утилізації компонентів ракетного палива та ракет і боєприпасів Міністерства оборони України Олександр Нілов.

Довідка. Протягом 2009 - 2010 років з військових складів зберігання на Вінниччині та Івано-Франківщині вже вивезено до Росії 2 тисячі 740 тонн меланжу. Його утилізація проходитиме на федеральних казенних підприємствах “Завод імені Я.М.Свердлова” (м. Дзержинськ Нижегородської області) та “Бійський олеумний завод” (м. Бійськ, Алтайський край), які стали переможцями міжнародного тендеру, оголошеного Секретаріатом ОБСЄ.

Наразі в Україні нараховується ще 4 склади, де зберігається понад 13 тонн компонентів рідкого ракетного палива, які також підлягають утилізації.