Про це повідомляє прес-служба ЛОО ВО «Свобода».

«Цього року, згідно з заходами регіональної програми Львівської обласної ради з пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій на 2010 рік, комунальне підприємство ЛОР з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля» продовжило пошукові дослідження місць поховань січовиків Карпатської України, розстріляних у березні 1939 р. на Верецькому перевалі в Карпатах», - говорить директор КП «Доля», кандидат історичних наук Ярослав Онищук.

За допомогою жителя с. Лази Воловецького району Закарпатської області Михайла Ґриґи (1922 р.н.) та за сприяння Лазівської сільської ради вдалося приблизно локалізувати одне з місць захоронень на межі Львівської і Закарпатської областей (між селами Лази та Жупани Сколівського району Львівської області).

«Пошуки захоронень січовиків ми проводимо вже не один рік, - розповідає заступник директора КП «Доля», депутат Бродівської районної ради від ВО «Свобода» Володимир Харчук. – Перше поховання січовиків в кількості 10 осіб ми виявили в листопаді 2008 р. в околиці с. Верб’яж Воловецького району Закарпатської області. Минулого року «Свобода» організувала молодіжний табір, який займався пошуком цього захоронення. У ньому взяли участь здебільшого члени Закарпатської організації ВО «Свобода». Проте тоді нам так і не вдалося відшукати захоронення. Цього року ми виявили поховання не менше 20 осіб. Про причетність загиблих до подій 1939 р. свідчать залишки військових одностроїв і взуття чехословацького зразка, а також хаотичність розташування останків у ямі.

Нагадаємо, що у 1939 р. на Верецькому перевалі угорські та польські прикордонники розстріляли близько 600 полонених січовиків, в основному захисників Карпатської Січі, вихідців з Галичини. Ексгумацію та урочисте перепоховання виявлених останків здійснять у 2011 році.