Таке рішення архів СБУ прийняв у межах мирової угоди із громадським активістом Тарасом  Шамайдою, яку зафіксував сьогодні, 29 серпня, адміністративний суд Києва. 

Як розповіли Вголосу у Центрі досліджень визвольного руху, в листопаді минулого року громадський активіст Тарас Шамайда звернувся до Галузевого державного архіву Служби безпеки України з проханням надати можливість ознайомитися в читальному залі архіву з оперативно-розшуковими справами на відомі історичні постаті Петра Федуна – «Полтаву» та Тараса Боровця – «Тараса Бульбу». 

У архіві громадському активістові  відмовили, посилаючись на «наявність конфіденційної інформації». Однак ще в 2011 році під редакцією В. Сергійчука на основі архівних справ, які зберігаються в ГДА СБУ, вийшла друком книга «Тарас Бульба-Боровець. Документи. Статті. Листи», де були представлені копії документів із даних справ. 

Тарас Шамайда скерував позовну заяву до Окружного адміністративного суду м. Києва з проханням визнати дії Архіву Служби безпеки України протиправними та зобов’язати надати йому можливість ознайомитися в читальному залі із цими документами.

Під час судових слухань ГДА СБУ листом повідомив Тараса Шамайду про можливість ознайомитися з частиною архівних матеріалів в читальному залі. Хоча скопіювати матеріали не було можливим, архів задовольнив наступне прохання і частково надав електронні копії вказаних справ. 

Разом з тим ГДА СБУ запропонував підписати мирову угоду про врегулювання спірних правовідносин, яка сьогодні, 29 серпня 2012 року, під час судового засідання була підписана сторонами.

Експерт Центру досліджень визвольного руху Ігор Кулик зазначив, що сьогоднішній прецедент означає, що відстоювати свої права можливо, варто лише йти до кінця. Навіть якщо вам відмовили в доступі до архівної інформації, потрібно наполягати на своїй правоті, якщо необхідно – звертатися до суду.