Віктор Янукович вважає, що проведення в Україні дострокових виборів можливе за будь-якого рішення Конституційного Суду. У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до економічних та політичних експертів з питанням:«На яких умовах Партія Регіонів може погодитись на дострокові вибори?»

Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„Існує три умови. По-перше, перенесення дати виборів на осінь 2007 року. По-друге, одночасні парламентські і президентські вибори. Третя умова – згода соціалістів на дострокові парламентські вибори. Але третя умова пов’язана з першою умовою. Якщо буде перенесена дата виборів на осінь, то тоді соціалісти можуть погодитись і сприйняти указ Президента про розпуск парламенту як законний, а дострокові вибори до парламенту я к неминучі”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Умови, які на цей момент висуває Партія Регіонів, а саме: одночасні дострокові вибори і Верховної Ради і Президента є нереалістичними. Ющенко ніколи не погодиться на такий компроміс. Потрібно шукати іншу формулу для порозуміння.

Обидві сторони (і Президент, і «регіонами») вже поступово звикаються з думкою про те, що вибори все ж таки неминучі, але й строки проведення мають бути оптимізовані. Компромісом може бути перенесення виборів на осінь. Для цього спочатку повинен бути підписаний спільний Договір між Ющенком та Януковичем (та підконтрольних їм політичних сил), де б чітко окреслювалася дата наступних дострокових парламентських виборів. Окремим пунктом цього Договору мала бути гарантія існуючій Верховній Раді в її діяльності аж до моменту набуття депутатських повноважень депутатами наступного скликання. Після цього Президент скасував би свій Указ. Протягом наступних місяців Верховна Рада мала би попрацювати над Законом про вибори, щоби забезпечити можливість більшого впливу суспільства на виборчий процес. Формальне рішення щодо перевиборів можна було би ввести в дію новим Указом Президента рівно за два місяці до визначеної у Договорі дати”.

Володимир МАЛИНКОВИЧ (директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

„Мне трудно сказать к какому знаменателю они придут, потому что в Партии Регионов есть несколько направлений. Одно направление более жесткое – это настаивать на решении Конституционного Суда и не соглашаться на выборы. Но, судя по этому заявлению Януковича, доминирует линия согласиться на парламентские выборы, но не сейчас, а где-то осенью, после изменения соответствующего законодательства и если будет такое решение Конституционного Суда. Это создаст люфт для Президента, для того, что бы он имел возможность отступить, не упав лицом в грязь”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Центр розширення можливостей»):

„Первое условие – условие общеполитическое. Когда внутри пропрезидентских и прокабминовских сил верх возьмут голуби, а не ястребы, то есть те, которые захотят идти на какие-то соглашения. Во-вторых, перенос выборов на октябрь месяц. В июне-июле очень трудно провести выборы. Август – это время отдыха всех богатых политиков. И, естественно, месяц-полтора непосредственно сами выборы. Кроме того, необходимо торжественное выступление Президента и Премьер-Министра, в котором они обратились бы к своим сторонникам, где призвали бы их покинуть столицу, признали бы, что конфликт исчерпан, и теперь политическое развитие Украины будет идти с учетом интересов обоих, а не одной политической силы - либо Партии Регионов, либо «оранжевых».

В противном случае им нужно колоться на лояльных и радикалов. Лояльные вступят в переговоры с Ющенком, а радикалы начнут искать другие методы воздействия на Президента”.

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„Одна з умов вже оголошена. Це умова попередня і може бути змінена. Я маю на увазі не лише проведення дострокових парламентських, а й дострокових президентських виборів. Але я думаю, що це умова для торгів, а не для обов’язкового виконання.

Щодо рішення Конституційного Суду, то я думаю, що все ж таки було б доцільно дочекатися рішення самого Суду, хоча це рішення має бути політико-правовим, компромісним. Тобто має бути хоча б формальне повторення тієї ситуації, яка склалась із рішенням Верховного суду в 2004 році. Тобто це рішення має залишити простір для пошуку політичного компромісу. А це можливо лише за двох умов: якщо частково буде визнана неконституційність дій як Президента, так і коаліції. Ось такий парадоксальний варіант. Наприклад, визнання указу неконституційним кризи не припинить. Якщо ж Конституційний Суд визнає указ конституційним, то коаліція навряд чи це прийме. Про це говорив Мороз.

Я думаю, що суто політичне рішення може шукатись лише тоді, коли криза буде загострюватись, і коли буде припинена нормальна діяльність Конституційного Суду. На мій погляд це не найкращий варіант розвитку подій. Тому треба сприяти зваженому рішенню Конституційного Суду, яке б залишило простір і дало передумови для пошуку політичного рішення”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президент Центру соціальних досліджень «Софія»):

„Я думаю, що Партія Регіонів буде дотримуватись обраної тактики стосовно рішення Конституційного Суду. Думаю, що постійно будуть лунати тези про необхідність дострокового обрання Президента. Зрозуміло, що якщо Конституційний Суд винесе вердикт, який виправдовує указ, то тема про дострокові президентські вибори буде одним з ідеологічних мейн-стрімів передвиборчої кампанії. Якщо вердикт буде негативним, то в такому випадку з`являться підстави для прямих звинувачень Президента і вимог до нього дати згоду на дострокові президентські вибори. Тобто і в першому, і в другому випадку це питання постане.

Мені здається, що за нинішніх обставин буде політично мудро не чекати рішення суду, а вийти на формулу призупинення кризи і організації дострокової виборчої кампанії силами парламентських суб’єктів і Президента. Існує формула, яка зараз обговорюється, зокрема і з боку новоствореної Громадської конституційної асамблеї, що виборча кампанія може стати частиною загального плану загальнополітичної стабілізації. Спочатку сторони домовляються про призупинення останніх рішень, беруть політичні канікули і використовують це для того, щоб оптимізувати Конституцію, завершити реформу місцевого самоврядування, а потім в три етапи проводять виборчу кампанія, починаючи з кінця 2007 року. Перший етап – самоврядування, другий етап – парламентські вибори і завершальний етап – дострокові президентські вибори. Якщо ж рішення будуть пов’язані з безпосередньо очікуванням вердикту суду, то протистояння буде мати дуже гострий виборчий характер, незалежно від того, яким буде цей вердикт. Але я повторюсь, що Партія регіонів опинилась в такому морально-політичному стані, що вона буде дотримуватись слова, бо може втратити довіру частини своїх виборців”.