6 червня відбулася презентація нової форми, в якій національна збірна України гратиме під час Чемпіонату Європи з футболу. На ній є обрис карти України, включно з Кримом, та написи "Слава Україні" і "Героям слава". В Росії не змогли стримати обурення і закликають УЄФА заборонити новий комплект уніформи.

Про це інформує українська служба ВВС.

Фотографії нової форми у своєму фейсбуці напередодні оприлюднив очільник Української асоціації футболу Андрій Павелко. Він висловив сподівання, що вона додасть сил українським гравцям.

"Головним її атрибутом стане оберіг і символ, дорогий серцю кожного українця. Це найцінніший для всіх нас обрис нашої країни, - зазначив він. - Єдиної і неподільної батьківщини з Кримом, Донецьком, Луганськом, Києвом, моїм рідним Дніпром, Львовом, Одесою і усіма містами і селами, де головною мелодією з дитинства є мелодія національного гімну".

Незабаром на форму звернули увагу російські ЗМІ, які у своїх заголовках акцентували увагу на тому, що в обрис України на ній включений Крим.


АНДРІЙ ПАВЕЛКО / FACEBOOK

Упродовж кількох наступних годин російська преса вже кишіла заявами від російських політиків та посадовців.

Так, депутат Держдуми Дмитро Свіщєв заявив, що у новому дизайні форми закладений політичний конфлікт і закликав УЄФА заборонити її використання: "На спортивних стадіонах не має бути місця політичним деклараціям. Нехай тоді наші футболісти виходять на поле в майках з контуром Російської імперії - з Польщею, Україною і Фінляндією у складі", - сказав він.

Російський сенатор Сергій Цеков, своєю чергою, розгледів у написах "Слава Україні" і "Героям слава" "нацистські гасла".

Ближче до вечора з заявою виступила речниця російського МЗС Марія Захарова, яка написала, що "українська футбольна команда на своїй формі приєднала територію України до Криму". За її словами, новою уніформою Україна створює "ілюзію неможливого", а гасло "Слава Україні" назвала "нацистським кличем".

В Україні на обурення з боку росіян відреагували не менш різко. Ексочільник збірної України Мирон Маркевич назвав вимоги про заборону нової форми "нахабними".

"Хотілося б порадити цим "експертам" краще зайнятися допінговими скандалами, через які збірним Росії заборонено виступати на найбільших міжнародних змаганнях під своїм прапором. А їх нахабні вимоги щодо контурів кордонів України на нашій ігровій формі взагалі не витримують критики. Адже це ж саме росіяни окупували нашу територію, а тепер ще сміють щось коментувати і рекомендувати", - заявив Маркевич.

Йожеф Сабо, колишній тренер української збірної та київського "Динамо", так само засудив заяви росіян.

"Таке враження, що їм більше немає чим зайнятися. Чіпляються до нас, аби причепитися. Яка може бути розмова? Прийшов сусід, вигнав з квартири і сказав, що тепер буде там жити. Так само зробили з Кримом. Як громадянин України можу сказати, що Крим, Луганськ і Донецьк - це наша земля".

Гасло "Слава Україні! - Героям слава!" бере початок з визвольних змагань 1917 року та вітання Української повстанської армії. Воно стало поширеним під час протестів 2013-2014 років у Києві.

З 2018 року воно є офіційним звернення у Збройних силах України. Керівники іноземних делегацій також тепер вітаються так з почесним караулом, коли приїздять до України.