У Новий рік – з новими тарифними «сюрпризами».

Урядовці у 2021 вирішили вкотре нестандартно «привітати» українців – і збільшили мінімальну зарплату аж на 1 тисячу гривень. Однак це спровокувало те, що за зарплатою поповзли вгору і тарифи, ціни на зв’язок тощо.

Що очікує на українців з 1 січня 2021 року:

Мінімальна зарплата: від 1 січня - 6 тис. грн, від 1 грудня – 6,5 тис. грн.

Прожитковий мінімум: від 1 січня - 2189 грн, від 1 липня - 2294 грн, від 1 грудня –  2393 грн.

Курс долара - 29,1 грн.

Тарифи на електроенергію: зміняться

Скасовують пільговий тариф на перші 100 кВт-год, які раніше коштували 90 коп за 1 кВт-год. Відповідно за кожен спожитий у січні, лютому та березні кіловат доведеться платити по 1,68 грн. Новий тариф діятиме до 31 березня 2021 року.

Тариф на електроенергію для населення від 1 січня до 31 березня 2021 року:

За 1 кВт-год — 1,68 грн (єдиний тариф, незалежно від споживання).

Ціни на транспортування газу: зростуть

Вартість блакитного палива в Україні переглядають щомісяця. До того ж єдиного тарифу для всіх немає: кожна компанія пропонує свої ціни. Українці ж можуть вибирати, у кого й за якою ціною купувати.

НКРЕКП затвердила на 2021 рік тарифи для 22 облгазів, у 20 з них ціни зростуть.

Тарифи на газ для населення:

Єдиних тарифів для газзбутів немає і вони коливаються в Україні від 7 до майже 11 грн за один кубометр. Враховуючи ще й ціни на послуги розподілу, то один кубометр газу загалом обходитиметься споживачам у 10-12 грн.

Тарифи на холодну воду:

Вартість холодної води для побутових споживачів також збільшиться. У середньому від січня тарифи на воду зростуть на 10-15%.

ЄСВ:

Від 1 січня через зростання розміру мінімальної зарплати зростає і єдиний соціальний внесок, який платять фізичні особи-підприємці. ЄСВ для ФОП становить 22% від мінімальної зарплати.

Розміри ЄСВ для ФОП у 2021 році:

від 1 січня - 1320 грн на місяць або 3960 грн на квартал;

від 1 грудня - 1430 грн на місяць або 4290 грн на квартал.

Мобільний зв’язок:

Від 1 січня в Україні здорожчає мобільний зв'язок: "Київстар", Vodafone і Lifecell підвищують ціни, тарифні плани мобільних операторів суттєво збільшаться.

Ціни на проїзд:

В Україні після січневого локдауну проїзд у транспорті може подорожчати в 1,5 раза – і це вже навесні. На цьому наголошують перевізники.

Відтак, про те, чому українці отримали такий «подарунок» на Новий рік у формі «все включено» та чого чекати далі, «Вголос» запитав у експерта із соціальної політики Андрія Нікончука, екс-міністра економіки Володимира Ланового та економіста Бориса Кушнірука.

Чому відразу зросли усі тарифи?

Борис Кушнірук:

Те, що зараз відбувається з тарифами, це відображення повної відсутності керованості процесами і розуміння з боку влади, що і як потрібно робити. І  тут навіть питання не в тому, аби в адміністративний спосіб сказати цінам чи тарифам не зростати, а в тому, як регулювати ці процеси та яким чином забезпечити справедливі ціни та їхню ринковість, аби вони не були заздалегідь збитковими для надавачів послуг. І тут історія різна для кожного виду ресурсу.

Андрій Нікончук:

Газ:

Вартість газу, відповідно до законодавства, залежить від цін на світовому ринку. Єдине, що може регулювати Україна, це вартість розподілу блакитного палива. І ту варто зауважити, що про здорожчання послуг з розподілу газу було відомо ще у листопаді минулого року. Це суттєво вплинуло на побутових споживачів, які мешкають у приватних будинках. Вони використовують для опалення великий об’єм газу, тому для них здорожчання буде суттєвим, адже чим більше вони споживають, тим більше платять за доставку. А для споживачів, які живуть у багатоповерхівках, зміни будуть не надто відчутні.

Електроенергія:

Наприкінці минулого року Уряд ухвалив рішення про скасування  пільгового тарифу на перші сто кіловат по 90 копійок і встановив на рівні 1,68 грн для всіх, а далі, в залежності від об’єму споживання, можливе збільшення. І це конкретне рішення спровокувало інші, не зовсім  прораховані, що призвело до перекосу в енергобалансі. Зокрема, через непродуманий «розвиток» зеленої енергетики наша держава зробила заручниками атомну і теплову енергетики (ми змушені були виконувати зобов’язання перед інвесторами, які вкладали кошти у розвиток «зеленої енергетики» за рахунок теплової і атомної).

Зв’язок:

Мобільний зв'язок дорожчає через підвищення цін на електричну енергію. А казки, які ми чули, що з появою ринку з’явиться конкуренція і це спричинить зменшення ціни на електроенергію, так і залишилися казками. Будемо сподіватися, що цьогоріч хоча би ціни на електроенергію знову не зростуть, а от на газ – тут сподіватися на щось марно, адже ми залежні від світового ринку.

«Подарунки» у вигляді збільшення мінімальної зарплати влада собі робить, а не українцям

А загалом ці урядові «подарунки» у вигляді збільшення мінімальної зарплати влада собі робить, а не українцям. При цьому тут страждає сильно приватний бізнес, який потім відгукується іншими підвищеннями. Натомість влада хвалиться, що піклується про громадян, сама ж не здатна  утримати індексацію усього іншого, тож виходить, що свої популістичні рішення просто перекладає на приватний бізнес.

Володимир Лановий:

Немає жодної необхідності зараз піднімати тарифи на житлово-комунальні послуги – газ, електроенергію та тепло. Компанії, які керують чи й володіють вже цими ринками, й так отримують величезні надприбутки. Інша справа, що вони показують у бухгалтерських звітах неправдиву інформацію. Про це зробила висновок Рахункова палата, коли обстежила роботу за 9 місяців «Укргазвидобування», де на 200 млрд було порушень і вкрадено газу зі сховищ на 50 млрд грн. Звичайно, що за таких обставин, коли вони викривлюють інформацію і нікого до цих звітів не допускають, просто крадуть гроші, а не їх втрачають, заявляючи про збитковість.

При цьому держкомпанії заключають собі на шкоду договори з олігархами та різними приватними компаніями, з якими потім діляться прибутками. Купують ті ж  деталі для нафто-газового обладнання за завищеною ціною, захмарні зарплати собі накручують, а не думають про прибутки для держави.

Тому це просто нахабне продовження пограбунку країни на користь тих же високих посадових осіб. Тим більше, що всі гроші йдуть на користь монополістів, а чинне керівництво думає, як би побільше накрутити собі. Ще й знайшли спільну мову зараз з урядовцями – тож корупція зрослася на рівні корпорацій та Уряду.

Чи можна уникнути підвищення тарифів?

Борис Кушнірук:

Якщо ми говоримо про тепло та газ для населення, то треба, аби постачальники газу – «Облгазпостачі» та «Теплокомуненерго» - закуповували газ тоді, коли він об’єктивно найдешевший, тобто у другому кварталі щороку. Адже коли завершується опалювальний сезон, ціна на блакитне паливо стає найнижчою – як на внутрішньому, так і на європейських ринках.

Тому, якщо ми кажемо, що ціна має бути ринковою на газ (звичайно, що населення не може самостійно його купити на ринку), то влада має зобов’язати вищезгадані підприємства закуповувати цей газ саме у другому кварталі року, причому тариф потім ставити виключно у межах цін другого кварталу – і саме на основі них формувати тариф на наступний опалювальний сезон. У цьому разі тариф буде значно нижчим – кожного року різним, але загалом на 30-50% нижчим.

Також потрібно відновити систему абонплати: коли річний обсяг споживання послуг розділяють на 12 місяців. Це вирішує відразу кілька  завдань, зокрема суттєво знижує щомісячні платежі. Відповідно, якщо тариф знижується, населенню легше оплачувати комунальні послуги - відповідно буде менше заборгованостей, відтак менше потрібно буде коштів з бюджету витрачати на субсидії на житлово-комунальні послуги. Відтак, абонплату потрібно запроваджувати для всіх видів комунальних послуг – так тарифи будуть нижчими.

Житлово-комунальний сектор в Україні деградує шаленими темпами

Також, що варто зазначити: в Україні житлово-комунальний сектор деградує шаленими темпами: інфраструктура зношується, а коштів на її відновлення немає. Я вже описував, як вирішити цю ситуацію: це можна зробити через систему довгострокових цільових кредитів, які видає Нацбанк саме на тепло-модернізацію житлових будинків ОСББ на 20 років під 2-3% річних. Цю суму потім включити у щомісячну  абонплату – сума насправді вийде невеликою, але ви здійсните тепломодернізацію будинку.

Цьогоріч можна очікувати на нові підвищення?

Володимир Лановий:

Зараз почалася гра проти споживача: от та ж «Укрзалізниця» підвищує щокварталу ціни на 10-15% - ніби небагато, галасу немає, а за рік це виходить удвічі. І так у нас все по колу: спочатку споживачі піднімають ціни, потім споживачі споживачів і так далі. А потім зростає інфляція і немає прибутків – у банках взагалі миші бігають, економіка просто зупиняється. Та головне, що наші можновладці зараз абсолютно не цікавляться тим, який рівень життя населення, як живуть пенсіонери тощо  - тільки про себе думають.

Андрій Нікончук:

Це ще не кінець, адже нас попереду очікує впровадження рабських тарифів для суб’єктів розподілу - це також призведе до збільшення вартості розподілу електричної енергії. Плюс це не останнє рішення Уряду щодо збільшення мінімальної плати до 1,68 грн за 1 кВт-год - вартість електроенергії буде зростати. При цьому я думаю, що ту ж атомну енергетику або знищують, або готують до приватизації. Натомість  у  пріоритеті на сьогодні – саме теплова генерація, яка переважно у приватних руках. От і робіть висновки, хто на цьому заробляє, а хто - програє: держава, чи олігархи.

Марія Волошин, ІА «Вголос»