США в середу стривожено відреагували на плани України запровадити обширні протекціоністські заходи і попередили, що дії цієї східноєвропейської держави можуть мати згубні наслідки для всієї глобальної торговельної системи.

У часи занепокоєння тим, що синхронізоване сповільнення глобальної економіки може змусити країни звести торговельні бар’єри, Київ оголосив цього тижня, що підвищує мито на понад 350 товарів, і це змінить експортно-імпортне сальдо на 4,6 мільярдів доларів (2,9 мільярдів фунтів стерлінгів).

Торговельні дипломати у Женеві остерігаються, що запроваджені Україною зміни, які стосуються легкових автомобілів, вантажівок, сільськогосподарської техніки, м’яса, квітів, фруктів, овочів, пральних машин та шприців, можуть розглядатися як спроба переглянути умови її членства у Світовій організації торгівлі, і це безпосередньо вплине на інші держави.

«Ми дуже занепокоєні системними наслідками намірів України, і я б сказав, що велика кількість членів СОТ занепокоєні намірами України, - сказав Майкл Панке, посол США в СОТ, Женева. – Аби ви мали уявлення, наскільки велика кількість: я очікую, що ми тісно співпрацюватимемо, аби розв’язати наші проблеми, з країнами на кшталт Бразилії».

Чиновники у Женеві стверджують, що Україна має право підвищувати мито завдяки нечіткій частині правил СОТ, Статті 28 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, яка в минулому використовувалася рідко, і, зазвичай, для менш ніж 10 мит на раз.

Тепер Україна буде змушена вести переговори з іншими членами СОТ, які захочуть компенсацію за запропоновані зміни. Але, враховуючи відносно невеликий діапазон експортованих Україною товарів, ЄС побоюється, що переговори можуть провалитися, і, Київ збільшить мито в односторонньому порядку, і це призведе до заходів у відповідь.

Росія, яка межує з Україною, щойно приєдналася до СОТ після довгих і важких переговорів щодо умов свого вступу, є однією з країн, що зацікавлені у швидкому вирішенню нагальної проблеми.

Паскаль Ламі, генеральний директор СОТ, неодноразово попереджав про ризики протекціонізму по системі «око за око», відколи п’ять років тому вперше спалахнула фінансова криза. Крок України припав на часи наростання напруги, що добре видно з торговельної суперечки між США та Китаєм.

Ларрі Еліот