Народний депутат України Михайло Косів лобіює прийняття депутатами ВРУ закону про визнання УПА воюючою стороною у Другій світовій війні та надання воякам УПА статусу учасників бойових дій.
Про це він повідомив сьогодні під час прес-конференції у Львові.
15 березня Михайло Косів подав на розгляд Верховної Ради України проект Закону України „Про визнання Української Повстанської Армії воюючою стороною у Другій світовій війні та про статус вояків Української Повстанської армії”.
За умови прийняття закону, ВРУ визнає збройну боротьбу Української Повстанської Армії на українських землях у 1940- сер. 1950-х рр. національно-визвольною боротьбою українського народу за свободу і незалежність України, а УПА воюючою стороною у Другій світовій війні.
У зв’язку з цим на колишніх вояків УПА пошириться статус учасників бойових дій та пільги, передбачені Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Якщо народні депутати України проголосують за прийняття закону, статус учасників бойових дій вояки УПА отримають 1 січня 2006 року.
Про написанні законопроекту Михайло Косів використовував такі документи: „Проміжний звіт робочої групи для підготовки історичного висновку про діяльність ОУН-УПА” та „Історичний висновок про діяльність ОУН-УПА” Інституту історії України НАН України. Згідно із „Історичним висновком про діяльність ОУН-УПА”, УПА, так само як і радянська армія, була воюючою стороною у протистоянні Об’єднаних Націй і блоку фашистських держав.
Михайло Косів вважає, що у квітні законопроект буде виставлений на голосування у ВРУ та набере достатню кількість голосів для його прийняття. „Гадаю, що за виключенням фракцій комуністів та соціалістів, можна розраховувати на підтримку цього законопроекту рештою депутатів”, — зазначив Михайло Косів.
Він також зазначив, що дана проблематика вже підіймалась у законопроектах народних депутатів Богдана Костенюка, Левка Лук’яненка, Юрія Ключковського та Ярослава Кендзьора, Слави Стецько. Найбільша кількість голосів, яку набирав при голосуванні кожен з вище зазначених законопроектів – 167 голосів народних депутатів України.