Ініціатором внесення змін до мовного закону є нардеп від БЮТу Юрій Гнаткевич.

У пояснювальній записці до проекту закону він зазначає, що нині в Україні понад 90% загального накладу газет і майже всі журнали виходять російською мовою, що не відповідає величині російської громади в Україні.

«Це є фактичним порушенням Конституції, здорового і політичного глузду та зухвалим ігноруванням прав українців на отримання інформації рідною мовою. С Ківалов та В. Колісніченко не врахували, що відродженню української мови в Україні і її пресі чиниться страшенний опір», – наголошує Юрій Гнаткевич.

Він додає, що за даними останнього перепису населення, в Україні проживає 78,8% українців, а 87, 8% населення вільно володіє українською мовою. У Києві українців 82,2%, а про вільне володіння українською мовою заявили понад 93,7% киян. Навіть у Донецькій області про вільне володіння українською мовою заявили під час перепису понад 75% населення. Із числа українських росіян 54,8% визнали українську мову своєю другою мовою, якою вони вільно володіють. Незважаючи на викладені факти в українській пресі повністю панує державна мова іншої держави, витіснивши українську мову на всій території України включно з її столицею.

Тому в зареєстрованому законопроекті є норма, згідно з якою у зареєстрованих державними органами згідно з чинним законодавством друкованих ЗМІ, що обслуговують потреби національних меншин, можуть використовуватися також мови національних меншин. Якщо наклад такого друкованого засобу масової інформації переважає 50 тисяч примірників, то не менше половини його накладу повинно друкуватися державною мовою.