В пояснювальній записці до проекту закону парламентарі констатують, що на сьогоднішній день Генпрокурор України одноособово затверджує персональний склад колегій у прокуратурах АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя та інших прокуратурах.

Також Генпрокурор призначає за погодженням з ВР АР Крим прокурора АР Крим, призначає заступників прокурора АР Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до інших прокурорів. Саме Генеральний прокурор України визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів.

«Фактично одноособово Генеральний прокурор України визначає керівний склад прокуратур, що може призводити до цілої низки зловживань, а це, в свою чергу, негативно відображається на роботі прокуратури в цілому. Ситуацію можна змінити шляхом зміни підходу до призначення прокурорів застосувавши зарубіжний досвід, а саме обирати прокурорів відповідними територіальними громадами», – наголошують ударівці.

Своїм законопроектом вони пропонують виключити норму, відповідно до якої, у разі необхідності Генеральний прокурор України може створювати спеціалізовані прокуратури на правах обласних, міських, районних та міжрайонних прокуратур.

Також, згідно з документом, штатна чисельність органів прокуратури України в межах фонду заробітної плати має затверджуватися не Генпрокурором, а Верховною Радою.

Крім того, ударівці пропонують, аби прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міські, районні, міжрайонні, районні в містах, а також інші прокуратури мають очолювати відповідні прокурори, які обираються відповідними громадами терміном на 4 роки в порядку, передбаченому Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» для виборів міських та сільських голів.

Персональний склад колегії цих прокуратур має затверджуватися відповідним прокурором, а не Генпрокурором.

Законопроект також забороняє прокурору безперешкодно за посвідченням, що підтверджує займану посаду, входити у приміщення підприємств.