Через те, що у Міністерстві соціальної політики вирішили роздавати субсидії готівкою, в Україні стрімко зростатиме інфляція.

Про це у Facebook написав голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

"В Україні прийняли політичне рішення роздати субсидії населенню готівкою. Загалом на 2019 рік таких субсидій забюджетовано 55 млрд грн. Готівкою будуть роздавати, мабуть, близько 40 млрд грн. Раніше обговорювали варіант, щоб субсидії перераховували на спеціальні банківські рахунки субсидіантів, а потім із них споживачі оплачували житлово-комунальні послуги. І лише залишок могли використовувати на власний розсуд. Такий підхід правильний, але потребує інфраструктури та часу для підготовки. За даними НБУ, зараз 37 % дорослого населення взагалі не має банківських рахунків. Тому Президент та уряд прийняли політичне рішення роздавати субсидії готівкою. Перші такі виплати мають бути у березні (напередодні виборів) і складуть не менше 6 млрд грн, за інформацією міністра соцполітики Реви. При чому зараз рішення прийнято, наскільки я розумію, на період березень-травень. Далі буде додатково прийматися рішення, виходячи з аналізу "яка система субсидій ефективніша", — пояснив експерт.

Якщо ж виплата готівкою буде продовжена до кінця року, то загалом за рік буде таким чином виплатять ще понад 30 млрд грн.

"Головний ризик — різко збільшується грошова маса і кошти не повністю або невчасно підуть на оплату комуналки. Особливо це буде відчутно перші місяці. На сьогодні загалом борги по системі за газ, тепло й електроенергію вже складають понад 60 млрд грн. Платіжна дисципліна невисока і падає. Така монетизація готівкою сприятиме подальшому падінню платіжної дисципліни. Очевидно, що жорстких дій до споживачів-неплатників не буде, адже восени ще одні вибори — парламентські. Внаслідок такого рішення 4 млн найбідніших домогосподарств додатково впродовж березня-травня отримають готівкою по 1,5 тис. грн щомісяця або сумарно 4,5 тис. грн за три передвиборчих місяці. Враховуючи всі фактори, мій прогноз — інфляція за підсумками 2019 року буде набагато вищою, ніж 5 %, які таргетує НБУ як свою ціль. найімовірніше, щоб стримувати інфляцію НБУ буде тримати високою облікову ставку, а, можливо, ще й її підвищить. Кредити будуть дорогі, а економіка буде слабкою. Гривня буде девальвувати. Також є сумніви, що НБУ піде на валютну лібералізацію у таких умовах. І не лякайте нас популізмом, він уже наступив", — наголосив експерт.

Нагадаємо, Рева заявив, що субсидію перед виборами роздаватимуть готівкою.