Вголос поспілкувався з викладачем та директором курсів ГО Наталею Миколаєвич -Джуман, яка детальніше розповіла про те як ще французька культура популяризується у нашому місті.

Пані Наталю, розкажіть читачам про роботу «Альянс Франсез у Львові».

Організація працює у кількох напрямках, зокрема, навчальному – просвітницькому та культурному.

У приміщенні на Огієнка, 18а «Альянс Франсез» має навчальні класи та медіатеку. У медіатеці зібрані: художня література – класична та сучасна, суспільно-політична література, зокрема періодика, дитячі книги, компакт-диски, DVD-носії з матеріалами, що стосуються французької мови та культури.

До речі, фонди медіатеки входять до університетської бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка. Це великий плюс – не лише слухачі курсів, але й студентів, які просто цікавляться Францією, можуть знайти собі щось цікаве.

З кількох років можна навчатися на ваших курсах?

Студентів, які вчаться у нас, я порівнюю з читачами «Абабагаламаги» – їм від 3 років і до… безкінечності.

Маленькі слухачі вчаться раз на тиждень, а старші діти вже мають по два заняття щотижня. Окремо працюють і дорослі групи.

Окрім того, ми пропонуємо інтенсивні курси. Вони відбуваються щоліта і на Різдвяні канікули. Їх проводять українські викладачі разом з французьким викладачем – носієм мови. Люди можуть собі заздалегідь запланувати літо. Наприклад, місяць виділяється для відпочинку, а місяць вони присвячують вивченню мови.

Під час інтенсивних курсів, слухачі щодня по три години «штудіюють» французьку. Впродовж звичайного року вони вчать мову екстенсивно, а потім роблять великий крок вперед, коли приходять у цю літню школу.

Крім дорослого кемпінгу, у нас є і дитячі літні школи. Окремо працюють і табори для дітей під час канікул. Батьки, які працюють, віддають свою дитину – у нас вона перебуває з 10 до 16 години. Дитина протягом дня має два заняття з французької, ігрові заняття, майстерні рукоділля, прогулянки, екскурсії та обід.

Скільки у вас зараз навчається студентів?

Точно сказати не можна. Приблизно – близько 400. Щодо педагогів, то у «Альянс Франсез» викладають не лише українські викладачі, але й французи. До речі, у нас можна здобути сертифікат DELF/DALF, аналогічний сертифікату TOEFL для англійської мови. Але пріоритетом французького диплому є те, що він по життєвий і його не потрібно перескладати.

Додам, у нас є курси розмовної мови, на яких студенти з високим рівнем знання мови спілкуються на актуальні теми.

Окрім того, працюють гуртки, французкою – «ательє», на будь-який смак: хтось хоче вдосконалити фонетику, хтось – граматику.

Також у нас є така новинка як «кулінарна майстерня». Раз на місяць у паб-ресторані «Гальба» збираються франкофони і спілкуються поміж собою впродовж спільного приготування французьких блюд, які вони потім разом і споживають. До групи можуть долучатися і люди, які не знають французької мови, адже є підтримка перекладу.

До розмови приєднується відповідальний за зв’язки з громадськістю Грегорі Жульєн, він же і викладач Альянсу.

Як ще популяризуєте Францію?

Всі засоби є добрими для того, аби пізнавати французьку культуру і ми намагаємося це зробити.

Звичайно, насамперед згадується популярний щорічний мистецький проект «Французька весна». Окрім того, «Альянс Франсез» є прямим посередником від Французького посольства в Україні. Ми допомагаємо студентам в організації процесу навчання у Франції.

Окрім того, «Альянс Франсез» має викладацьку місію. У нас стажуються педагоги. І не лише ті, які працюють у ГО, але й з інших навчальних закладів. Не можемо не згадати про львівську школу № 37 – французьку спеціалізовану школу, яка отримала статус білінгвальної.

З нашою підтримкою розпочалася співпраця Львова і французького міста Ам’єн на адміністративному рівні. Також була підписана угода про співпрацю між Франковим університетом і ам’єнським університетом Жуля Верна.

Разом з тим співробітництво триває не лише у галузі науки. Зокрема, Посольство Франції разом з «Альянс Франсез» організували професійну місію директора Львівського музею етнографії в паризький музей. А керівник медичного управління міста Володимир Зуб переймав досвід роботи французьких госпіталів.

Ми намагаємося бути присутніми у всіх сферах у Львова та області.

А як працюєте у районах?

Нещодавні наші стажери відвідали Івано-Франківськ та Дрогобич. Власне торік у Дрогобичі ми презентували подію з «Французької весни». А цього року будемо презентувати акцію у Миколаєві.

Французька мова стає популярнішою у Львові?

Це все відносно. З одного боку, батьки для дітей обирають все-таки англійську мову як основну іноземну. Але, наприклад, під час свого візиту у Львів посол Франції в Україні Алан Ремі сказав, що його такий вибір не бентежить. Адже попри те, що англійська мова передує французькій, у нас є свій міцний осередок симпатиків.

Французька мова – це, скоріше, навіть родинний вибір: від мами до дітей, від бабусі чи дідуся до внуків. На французькій кафедрі ЛНУ працює багато викладачів, які продовжують традицію викладання від своїх родичів і всі викладачі нашої організації завдячують саме наставникам цієї кафедри своїми знаннями.

Скільки студентів вчиться на французькій філології?

На французькій філології вчиться 20-25 студентів на курс. На жаль, за два роки заочне відділення курсу закривається.

Французьку обирають чоловіки чи жінки?

Майже 75% тих, хто вчить французьку – це жінки.

Для чого львів’яни вчать французьку мову власне в Альянсі (окрім Університету чи інших вузів)?

Є окремий відсоток людей, який готується до міграції, а тому вчить французьку. Але більшість вивчають мову для власного задоволення.