…Львівська художниця, громадська і релігійна діячка, колишній в’язень сумління Стефанія Шабатура повертається і промовляє до нас своїми творами. У приміщенні Марійського товариства на вулиці Руській, яке вона відновила і впродовж багатьох років очолювала, відкрили невеличку виставку: там усього два гобелени і шість картин із зображенням квітів, які художниця малювала для календаря. Ці твори так промовляють!
Великий триметровий гобелен із зображенням Лесі Українки в центрі й написами по боках: «Або погибель, або перемога. Ці дві дороги перед нами стане» сьогодні попадають у ціль, у «десятку», торкаються найглибших струн душі й запитують конкретно тебе: «А ти яку дорогу вибрав? Що робиш сьогодні для перемоги?». І знову шукаєш адреси і телефони волонтерів…
Глибоко в душу заглядає зі Стефиного гобелена Леся Українка з її твердим, незламним поглядом, і не дають спокою ці пророчі слова. Як розповіла учениця Стефанії Шабатури, викладач кафедри текстилю Львівської академії мистецтв, відома мисткиня Зеновія Шульга, цей гобелен Стефанія Шабатура виготовила до 100-річчя від дня народження Лесі Українки – 1971 року. Й історія його доволі цікава. Гобелен виткали в селищі Глиняни недалеко від Львова, де в радянські часи була ткацька фабрика, і спеціально для утвердження в такому мистецтві соцреалізму було виготовлено триметровий ткацький верстат. Потрібно було виткати великий гобелен «Розквітай, колгоспне поле». Це зробила інша художниця, а Стефанія Шабатура виготовила ось цей гобелен і «Ходить Довбуш молоденький». Виткала ці роботи ткаля із Глинян Анастасія Туз (виконала чисто ремісничу роботу, бо художник створює ескіз – авт.), тітка Зеновії Шульги.
Тоді на згадку Стефанія Шабатура подарувала їй книжку – з написами побажань. Через сорок один рік ці дві особи знову зустрілися в Глинянах – на міжнародному ткацькому пленері «Екологічний вибір», який уже впродовж п’ятнадцяти років проводить Зеновія Шульга. Це була хвилююча зустріч художниці і ткалі – після арешту Стефанії Шабатури, заслання, відновлення незалежності України. Й на тій самій книжці пані Стефа зробила ще один запис – через сорок один рік.
…Є щось спільного в цих двох жінок – усесвітньо відомої Лесі Українки і менш відомої львівської мисткині Стефанії Шабатури: у їхніх непростих жіночих долях, у твердості характеру, незламності та стійкості, в їхній любові до України. Леся Українка надихала Стефанію Шабатуру. Саме за цей гобелен і «Кассандру» за мотивами однойменного твору Лесі Українки вона потрапила за ґрати. КДБ запідозрило в цих тканих роботах націоналізм…
Два гобелени Стефанії Шабатури «Леся Українка» й «Ходить Довбуш молоденький» експонуватимуть на вул. Руській, 10, до 25 лютого – дня народження Лесі Українки, а її «Кассандру» зберігають у Національному музеї у Львові. Нині друзі й соратники Стефанії Шабатури працюють над тим, щоб відкрити велику виставку робіт цієї мисткині у відділі сучасного мистецтва Національного музею ім. Шептицького на вулиці Драгоманова – з того, що залишилося, бо КДБ знищив 70 екслібрисів і понад 150 рисунків Стефанії Шабатури.
Надія Пастернак, спеціально для «Вголосу»
Фото Йосипа Марухняка