…Львівська художниця, громадська і релігійна діячка, колишній в’язень сумління Стефанія Шабатура  повертається і промовляє до нас своїми творами. У приміщенні Марійського товариства на вулиці Руській, яке вона відновила і впродовж багатьох років очолювала, відкрили невеличку виставку: там усього два гобелени і шість картин із зображенням квітів, які художниця малювала для календаря. Ці твори так промовляють!

Великий триметровий гобелен із зображенням Лесі Українки в центрі й написами по боках: «Або погибель, або перемога. Ці дві дороги перед нами стане» сьогодні попадають у ціль, у «десятку», торкаються найглибших струн душі й запитують конкретно тебе: «А ти яку дорогу вибрав? Що робиш сьогодні для перемоги?». І знову шукаєш адреси і телефони волонтерів…

Глибоко в душу заглядає зі Стефиного гобелена Леся Українка з її твердим, незламним поглядом, і не дають спокою ці пророчі слова. Як розповіла учениця Стефанії Шабатури, викладач кафедри текстилю Львівської академії мистецтв, відома мисткиня Зеновія Шульга, цей гобелен Стефанія Шабатура виготовила до 100-річчя від дня народження Лесі Українки – 1971 року. Й історія його доволі цікава. Гобелен виткали в селищі Глиняни недалеко від Львова, де в радянські часи була ткацька фабрика, і спеціально для утвердження в такому мистецтві соцреалізму було виготовлено триметровий ткацький верстат. Потрібно було виткати великий гобелен «Розквітай, колгоспне поле». Це зробила інша художниця, а Стефанія Шабатура виготовила ось цей гобелен і «Ходить Довбуш молоденький». Виткала ці роботи ткаля із Глинян Анастасія Туз (виконала чисто ремісничу роботу, бо художник створює ескіз  авт.), тітка Зеновії Шульги.

Тоді на згадку Стефанія Шабатура подарувала їй книжку – з написами побажань. Через сорок один рік ці дві особи знову зустрілися в Глинянах – на міжнародному ткацькому пленері «Екологічний вибір», який уже впродовж п’ятнадцяти років проводить Зеновія Шульга. Це була хвилююча зустріч художниці і ткалі – після арешту Стефанії Шабатури, заслання, відновлення незалежності України. Й на тій самій книжці пані Стефа зробила ще один запис – через сорок один рік.

…Є щось спільного в цих двох жінок – усесвітньо відомої Лесі Українки і менш відомої львівської мисткині Стефанії Шабатури: у їхніх непростих жіночих долях, у твердості характеру, незламності та стійкості, в їхній любові до України. Леся Українка надихала Стефанію Шабатуру. Саме за цей гобелен і «Кассандру» за мотивами однойменного твору Лесі Українки вона потрапила за ґрати. КДБ запідозрило в цих тканих роботах націоналізм…

Два гобелени Стефанії Шабатури «Леся Українка» й «Ходить Довбуш молоденький» експонуватимуть на вул. Руській, 10, до 25 лютого – дня народження Лесі Українки, а її «Кассандру» зберігають у Національному музеї у Львові. Нині друзі й соратники Стефанії Шабатури працюють над тим, щоб відкрити велику виставку робіт цієї мисткині у відділі сучасного мистецтва Національного музею ім. Шептицького на вулиці Драгоманова – з того, що залишилося, бо КДБ знищив 70 екслібрисів і понад 150 рисунків Стефанії Шабатури.

Надія Пастернак, спеціально для «Вголосу»

Фото Йосипа Марухняка