Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Єнс Столтенберг наголошує, що в Альянсі готуються до розміщення Росією в Європі більшої кількості ядерних ракет.

Про це Столтенберг заявив під час виступу на Мюнхенській конференції з питань безпеки, повідомляє УНІАН.

Він зазначив, що завдяки режиму контролю впродовж десятків років вдалося значно зменшити кількість ядерного озброєння.

“На початку 1990-х Сполучені Штати та Радянській Союз розгорнули 12 тисяч стратегічних ядерних боєголовок великого радіусу дії. Сьогодні існує обмеження до 1 тисячі 550 боєголовок для кожної країни. Також було майже 3 тисячі ядерних озброєнь меншої дальності у Європі. Завдяки Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД) всі ці ракети були заборонені, і їхня кількість скоротилась до нуля. Але зараз увесь режим контролю над озброєннями опинився під загрозою”, – нагадав Столтенберг.
“Росія в порушення договору розмістила декілька батальйонів з новими ракетними системами SSC-8 (“Новатор 9М729″). Ці ракети мобільні, їх легко приховати та містять ядерний потенціал. Вони можуть досягнути європейських міст і, зокрема Мюнхен, майже без попередження. Вони встановлюють менший поріг для застосування ядерних озброєнь у конфлікті”, – заявив він.

При цьому Столтенберг нагадав, як у 2007 році президент Російської Федерації Володимир Путін на Мюнхенській конференції з безпеки вперше публічно висловив бажання, щоб Росія вийшла з ракетного договору.

“Договір, який дотримується лише однією стороною, не забезпечить нашу безпеку. Тоді це просто листок паперу. Саме тому, за повної підтримки союзників, Сполучені Штати оголосили про намір вийти з договору. Це станеться за шість місяців. Тому Росія ще має вікно можливостей повернутися до додержання договору. Ми закликаємо Росію скористатися цієї можливістю”, – зазначив генеральний секретар НАТО.

Також він додав, що НАТО закликає Росію знищити її ракети середньої та малої дальності, що має бути підтверджено незалежною перевіркою.

“Ми хочемо, аби Росія повернулася до дотримання договору, але ми також готуємося до світу без Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності і до світу з більшою кількістю російських ракет у Європі. НАТО вже розпочало цю роботу, але я не прогнозуватиму результати”, – наголосив він.

При цьому Столтенберг сказав, що країни НАТО зберігатимуть єдність та зваженість, але не розміщуватимуть нові ядерні озброєння наземного базування у Європі.

Як писав “Вголос”, Північноатлантичний альянс не відмовиться від ядерної зброї, поки її мають Китай та Росія.