Низка найбільших торговельних мереж заявили, що вважають цілком виправданою та доречною ухвалу Львівської міської ради про обов’язкове маркування товарів російського виробництва і ідентифікуватимуть продукцію з РФ чи навіть вже це роблять.

Проте знайшлися й такі, що не поспішали доносити покупцям інформацію про те, які з їхніх товарів зроблені у Росії. В один із таких магазинів активісти Економічного бойкотного руху навіть випустили 46 мишей: як знак протесту проти продажу російських товарів та відсутності маркування. 

У Львові, звичайно, багато свідомих громадян, але проконтролювати, чи маркують російські товари в усіх крамницях, самостійно львів’янам навряд чи вдасться. «Вголос» спробував з’ясувати, хто все-таки має стежити за тим, аби в усіх торгових точках товари із держави-агресора були позначені.

Хто контролюватиме виконання ухвали

Начальник юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич розповіла, що у раді сподіваються ( і мають позицію найбільших підприємців) на те, що цю ухвалу виконуватимуть у добровільному порядку.

В іншому випадку, за словами начальника юридичного управління, у міськраді працюватимуть за такою ж схемою, яка діяла під час заборони торгівлі алкоголем з 22:00 до 10:00 год: департамент економіки констатуватиме порушення і відповідні листи скеровуватимуть у Інспекцію з питань захисту прав споживачів. Далі підприємців штрафуватимуть.

Також у ЛМР розглядають можливість звернення до суду, який зобов’язуватиме виконувати ухвалу міської ради, адже, за словами Пайонкевич, рішення органу місцевого самоврядування є обов’язковим для виконання на території певної адміністративної одиниці. 

У свою чергу керівник постійної комісії депутатської діяльності та законності, голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міській раді Любомир Мельничук наголосив, що, безперечно, департамент економічної політики Львівської міської ради повинен донести зміст цієї ухвали до всіх підприємців. Чиновники департаменту разом із спеціалістами Інспекції з питань захисту прав споживачів мають реагувати та всі прояви недотримання документа. Однак, крім департаменту та інспекції, активно стежити за наявністю маркування продукції із Росії в магазинах Львова повинна громада.

«Головний контролер виконання ухвали – це громада міста. Крім того, громадські організації та депутатський корпус долучатимуться до процесу контролю. Цією ухвалою львів’янам дали можливість вибору і вони повинні її використовувати», – сказав Любомир Мельничук.

За його словами, у великих торгових мережах вже почали процес запровадження  маркування, однак у менших магазинах просять трохи часу, щоб ідентифікувати продукти з Російської федерації.

Як відомо, раніше «свободівець» заявляв, що ухвала Львівської міської ради про обов’язкове маркування товарів російського походження є лише частиною кампанії, яка має на меті повністю заборонити товари із Росії у Львові.  

За невиконання документа – штрафи

Гелена Пайонкевич зазначила, що штрафи, які загрожують підприємцям за невиконання ухвали Львівської міської ради, передбачені Статтею 15 Закону України «Про захист прав споживачів». Там вказано, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи.

Інформація про продукцію повинна містити найменування та місцезнаходження виробника і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

Продукти харчування, упаковані або розфасовані в Україні, повинні супроводжуватись інформацією про їх походження.

Відповідно до чинного законодавства, відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар, роботу, послугу карається штрафом у розмірі 30 відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 85 грн. А в разі якщо законодавством суб'єкт господарської діяльності звільнений від ведення обов'язкового обліку доходів і витрат, — у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Леся Бурбан, «Вголос»