На кінець своєї каденції мер Львова Андрій Садовий та його підлеглі вирішили влаштувати «бенкет під час чуми»: постійні премії «собі улюбленим», двері в Ратушу за 2 млн грн., туалетний папір за 1 мільйон бюджетних коштів. Та і це ще не кінець. Так, компанія з міжнародними інвестиціями ТОВ «ТОІ-ТОІ системи санітарні» звинуватили керівника Львівського комунального підприємства «Зелений Львів» у корупції на ..біотуалетах. Той нібито їм відкрито натякнув, що такою є вказівка самого Садового.

Все почалось з того, що компанія запропонувала суттєві знижки через пандемію коронавірусу на встановлення біотуалетів у міських парках, проте чиновники Садового виявились «естетами» та заявили, що туалети повинні бути обов’язково зеленого кольору, а ціна не має значення.

 В чому справа?

У компанії «ТОІ-ТОІ системи санітарні» розповідають, що вони вже не один рік працюють у Львові та у них ніколи не виникало проблем. Так тривало, поки ЛКП «Зелений Львів» не очолив Володимир Данилюк. Відтак ЛКП почало прописувати «дивні» вимоги у тендері та навіть відмовлятись від знижок, які пропонувала компанія через пандемію коронавірусу.

«13 травня 2020 року я, директор з продажу, Бурханов Олег і мій колега, менеджер з регіонального розвитку, Петришин Петро приїхали в ЛКП на переговори до Володимира Антоновича щодо встановлення 50 біотуалетів в парки м. Львова. Ми пояснили, що наша компанія працювала з “Зеленим Львовом” неодноразово (останній договір з 28.08.2019 до 31.03.2020), і колишнє керівництво комунального підприємства було всім задоволене. Ми розуміємо, яка ситуація у світі з пандемією коронавірусу, що зараз карантин, що в бюджеті міста нема коштів. А тому у нас є спеціальна ціна 1000 грн в місяць за один біотуалет з обслуговуванням двічі на тиждень, і ми готові й надалі надавати послуги на таких умовах.

На наступний день ми приїхали підписувати договір, але отримали відповідь, що наша пропозиція не розглядається, оскільки є інша компанія, яка буде надавати послуги.

19 травня 2020 року в системі “Прозоро” опублікували договори між ЛКП “Зелений Львів” і ТОВ “Проеко-сервіс” з ціною 1600 грн і 2000 грн в місяць за одну кабіну, а це на 60 та 100 % більше, ніж ми пропонували. Дивно бачити подібне у час, коли чимало підприємств зачинились на карантин, і тому скоротились надходження до бюджету міста», – розповів ІА «Вголос» Олег Бурханов.

Туалети мають бути лише зеленого кольору

І справді ЛКП «Зелений Львів» вирішило опублікувати тендер через систему «Прозоро» 34 біотуалети. І вже на цьому етапі почалися махінації.

Так, комунальне підприємство Львова, щоб оминути Антимонопольний комітет, який розглядає скарги на суму понад 200 тисяч гривень, вирішило «подрібнити» замовлення на кілька.

При цьому «Зелений Львів» прописав у тендері колір біотуалетів та навіть їхній розмір. Те, що у Садового не гребують заробляти на всьому, і навіть на природних потребах, здивувало і депутатів Львівської міської ради.

«Розумієте, це вже просто якісь відверті знущання. Чому туалети мають бути лише зеленого кольору? У чому така разюча необхідність? Читаючи ці вимоги, стає смішно. Львівські чиновники настільки відверто знущаються з людей, що дозволили собі прописати навіть колір без альтернативи. Припускаю, що вони просто узгодили із фірмою, яку «просувають» на тендері навіть колір. Це вже виходить просто за рамки розумного, а все для того, щоб заробити 60-100% навіть на біотуалетах. Тут цинізм вже зашкалює», – пояснив Петро Адамик, депутат Львівської міської ради від «Європейської солідарності».

А депутат від «Укропу» Ігор Зінкевич уже подав депутатське звернення до міської ради з вимогою пояснити, для чого ж переплачувати і так бездарно витрачати кошти львів’ян.

«Як можна хоч якось пояснити такі уточнення щодо габаритів, чому ЛКП «Зелений Львів» підходять виключно зелені кабінки виготовлені не пізніше 2018 року, а не, наприклад, сині 2017 – для мене загадка. Невже і тут є певна корупційна схема? Схоже на те, але дочекаємось офіційної відповіді від міського голови та директора ЛКП», – пояснив депутат ЛМР Ігор Зінкевич.

«Ваші туалети такого кольору, як прищі»

Проте у чиновників Садового таки є пояснення і вони банальні – краще переплатити, лиш би все було «естетично». Мовляв, парки зелені, значить і туалети мають бути зеленими. Саме на таке пояснення після розголосу та скандалу спромігся керівник ЛКП «Зелений Львів» Володимир Данилюк. «Перший естет» також додав, що компанія «ТОІ-ТОІ», яку усунули із тендеру, немає до них претензії, все придумали депутати міської ради. А завищена ціна, на думку чиновника Садового – виправдана, мовляв це все для того, щоб «було комфортніше».

«Щодо самих туалетів. Кабінки ТОІ ТОІ старіші, ядучо-синього кольору, натомість у їхніх конкурентів — біотуалети нові, та ще й сірувато-зеленого кольору, їхній зовнішній вигляд кращий, вони гарно вписуються в парках….

Фактично, ми переплатити по 100 гривень за одні, по 300 — за інші туалети. Нагадаю, кабінок встановили 34. Де тут мільйонні збитки? І про це підтверджують самі ж депутати в своїх зверненнях. Вважаємо, що різниця в 100 гривень не суттєва, коли йдеться про якісне обслуговування», – написав Данилюк на сайті Львівської міської ради.

Директор з продажу компанії «ТОІ-ТОІ» Олег Бурханов у розмові з журналістом ІА «Вголос» спростував слова Данилюка. Він уточнив, що переплатили у комунальному підприємстві далеко не 100 гривень. Також він відповів на всі закиди очільника ЛКП, які нещодавно опублікував офіційний сайт Львівської міської ради. Ось фрагменти нашої розмови.

Директор  ЛКП «Зелений Львів» Володимир Данилюк стверджує, що туалетні кабінки  встановлено у парках ще у травні?

Так, вони встановлені на основі тимчасового договору. Зараз же проходить тендер на закупівлю   даних послуг,  фінал  якого відбудеться по дочірніх підприємствах «Зеленого Львова» 20 і 21 липня. Це перший тендер, який проводить це комунальне підприємство, досі через систему Prozorro  воно саме цю послугу не закуповувало на конкурсній основі.

Володимир Данилюк показав пальцем вгору, натякаючи на те, чия це воля, і сказав, що наша пропозиція вже не розглядається, бо є інша компанія

Раніше ми, як й інші компанії, працювали з ЛКП “Зелений Львів” за договорами. Останній договір у нас був укладений на період травень 2019 року  – квітень 2020 року, в ньому ціна обслуговування одної кабінки становила 1200 грн. Все було нормально, оплата була вчасна, приємно було працювати.  Наші кабінки стояли у парках до 30 квітня. Потім їх зняли, пояснивши тим, що через карантин туалетів не потрібно. Через два тижні, тобто у середині травня,  нас запросили на розмову і запропонували знову поставити 50 туалетів у парках. Ми погодились, адже у  нашої компанії  в наявності 500 туалетів, які ми готові оперативно ставити, є спеціальні автомобілі.  Ми готові були негайно і швидко це зробити, і за хорошу ціну  – по 1000 гривень за обслуговування одної  кабінки щомісячно. Домовились. Наступного дня приїхали підписувати договір, але  керівник ЛКП «Зелений Львів» Володимир Данилюк показав пальцем вгору, натякаючи на те, чия це воля, і сказав, що наша пропозиція вже не розглядається, бо є інша компанія, яка буде це робити.

Пізніше ми  дізнались, що укладено договори з  іншою компанією по вищих цінах, на 60% і 100%, аніж ми пропонували. Однак коли побачили, що ці договори на два місяці, то зрозуміли, що варто подаватись на тендер. Тоді ми ще вірили, що конкурси відбуваються чесно. Написали комерційну пропозицію і зареєстрували її, щоб про нас не забули на тендері. Наступні місяці ми спокійно готувалися до тендера. У червні я дзвонив до Володимира Данилюка, щоб переконатись, що тендер буде. Він підтвердив, що тендер відбудеться, але разом з тим зауважив, що  підприємству  не підходять наші сині туалети, бо вони, «як прищі». На тому  закінчили розмову.

2 липня тендерні закупівлі  ЛКП “Зелений Львів” та  дочірніх підприємств були оприлюднені на сайті Prozorro. Я побачив, що є три однакові тендери, в яких  прописані дискримінаційні умови про виключний розмір, колір та рік виробництва  туалетних кабінок.  Тоді ми звернулись до юриста. Він  пояснив, що якщо тендер оголошено на суму до 200 000 грн, то  це допорогова закупівля. В такому випадку контролюючі органи не зобов’язані  реагувати на наші скарги. До АМКУ можна поскаржитись, якщо сума закупівлі більша за 200 000, і в цьому випадку він змушений реагувати на скаргу учасників тендеру. А в даному випадку  все безкарно. Через дочірні підприємства є можливість проводити допорогові тендери і прописувати будь-які, навіть дискримінаційні вимоги – розміри до міліметра, завищену ціну, робити все під “свої” компанії.

Чому ви вважаєте умови тендеру дискримінаційними?

У технічному завданні, яке розміщено  в системі Prozorro,  прописані специфічні розміни кабінок, фекальний бак на 260 літрів, особливий зелений колір, а також рік випуску не раніше 2018 року. У нашої компанії зараз є сім видів туалетів, на всі випадки життя, але таких саме розмірів, як вони прописали, немає. Ми звернулись на наш, український завод, який виготовляє біотуалети, щоб замовити  кабінки саме таких  розмірів, які вказані в умовах тендеру,  бо не хотіли відступати.  Але нам відповіли, що не можуть виготовити кабінки саме таких розмірів. Тобто кабінки, які фігурують в тендері, закуплені за кордоном, а не виготовляються в Україні. У Львові вони є лише у одній компанії, яка подалась до участі у тендері, і під яку, вочевидь, прописані його умови.

Чому колір туалетних кабінок в цій історії відіграє таку фатальну роль?

Це само по собі  абсурдно.  Ми проїхались парками Львова,  подивились на кабінки, які зараз  в них встановлені іншою фірмою. Так от є як зелені, так і сині.  Тобто комусь  можна ставити сині кабінки, а наші блакитні – не підходять. В багатьох містах України, де ми працюємо,  у парках, зонах відпочинку встановлені кабінки різних кольорів. Ніколи за 5-6 років нашої участі в державних конкурсах  ми не стикалися з таким, щоб замовникам потрібен був конкретний колір, розмір і дата випуску кабінки. В будь-якій кабіні, будь-якого розміру можна ходити по потребі.

ЛКП «Зелений Львів»  замовили кабінки 1.12 х 1.22. У ТОІ ТОІ є 1.14 х 1.14 , або ж 1.20 х 1.20 м.  Тобто розходиться на пару сантиметрів різниці.  Це ні на що не впливає!

Чи справді кабінки ТОІ ТОІ не пристосовані до обслуговування людей з особливими потребами?

Брехня. У нас є велика кількість кабінок для маломобільних груп населення, і ми про це говорили Володимиру Данилюку. Це великі кабіни з широкими дверима. І у нас їх більше, аніж 4 одиниці, як  замовив ЛКП «Зелений Львів». З технічного завдання виглядає, що маломобільні групи населення  отримають можливість скористатись туалетом лише в чотирьох парках, а не в 17, де ставлять туалети. А ми можемо поставити туалети для людей на візках у всіх 17 парках.

Але у вас немає малогабаритного спецтранспорту, який може рухатись по паркових доріжках…

Ми запрошуємо пана Володимира Данилюка до нас, на підприємство у Львові чи Києві. Ми покажемо наш автомобільний парк, в якому є 3,5 тонні автомобілі «Варіо», які ми при потребі готові  використовувати.  Але ніхто такого завдання нам не ставив.  В умовах  тендеру  також немає пункту про 3,5 тонні автомобілі. Скажу більше, біля наших туалетів, які раніше стояли в парках, є сміттєві баки. Великогабаритні сміттєвози, 10-15-тонні авто,  їздять по парках, возять сміття, і це нормально. За таких умов критика щодо наших автомобілів є незрозумілою.  По документах, малогабаритні автомобілі  компанії, яка зараз у фаворі в керівництва ЛКП «Зелений Львів»,  знаходяться  у Києві, вони беруть участь в тендерах на обслуговування пляжів, надають послуги там.

Мешканці Львова дійсно часто нарікають на вашу роботу?

На нашому обладнанні великими літерами нанесено назву компанії  і номер телефону. Якщо людина бачить якусь проблему, вона напряму повідомляє нам про це. У нас фіксується кожен номер і кожна розмова. Ми перевірили усі дзвінки зі Львова  за весь минулий рік і першу половину цього року. Жодної скарги зі Львова не було. Від ЛКП “Зелений Львів” також жодних скарг чи на пошту, чи телефоном не було. Ми можемо надати докази.  Все було ідеально. Слова Данилюка про скарги –  це наклеп. Також безпідставними є його закиди, що ТОІ ТОІ не сплачує місцеві податки.  У мене є зареєстрована наша пропозиція з підписом і датою від ЛКП “Зелений Львів”. Ми там пишемо, хто ми і на яких умовах готові надавати послуги. Там вказано, що ми зареєстровані у Львові і місцеві податки вже 20 років сплачуємо в міський бюджет Львова.

Скільки реально втратить бюджет Львова на тендерах з обслуговування туалетних кабінок у парках Львова?

Ми запропонували  ЛКП «Зелений Львів» ціну 1000 грн за обслуговування одної кабінки. Відповідно,  вартість обслуговування 34 кабінок  до кінця року – це понад 200 тисяч гривень. Якщо взяти ціну, яку зараз сплачує підприємство за обслуговування однієї звичайної кабінки – 1600 грн і за обслуговування кабінки для людей з особливими потребами –  2000 грн, то за сім місяців до кінця року ЛКП «Зелений Львів»  витратить на це 360 000 грн. Різниця між нашою пропозицією і пропозицією компанії-фаворитки вийде 150 000 грн.  Це не 100 гривень, як стверджує Володимир Данилюк. Це суттєва сума.

 «Це тривожний сигнал»

Власники міжнародної компанії «ТОІ-ТОІ» підозрюють чиновників Садового у лобіюванні компанії ТОВ «Проеко-сервіс».  Ця компанія зареєстрована ще у 2013 році у звичайній квартирі на вулиці Білоцерківській у Львові. Її статутний капітал – 15 тис. грн. Засновниками та власниками її є Роман Вандаш, Дмитро Свиридов та Ярослав Раб. Більше інформації про дану компанію у мережі немає. Прикметно лише те, що тендери від комунального підприємства «Зелений Львів» ті почали вигравати лише після того, як ЛКП очолив Данилюк.

Депутат Львівської міської ради Петро Адамик стверджує, що заяви міжнародних компаній, якою є «ТОІ ТОІ» про зловживання та фінансові махінації чиновниками Садового – це вже тривожний сигнал для міжнародних партнерів, які зараз дають позики Львову.

«Відверта заява компанії може свідчити про факти корупції у Львівській міськраді. Вона пояснює те, чому більшість депутатів не хоче сьогодні голосувати за нові кредити, які вимагає протягнути Садовий, оскільки ми не маємо перед собою детальних проектів та розрахунків щодо кредитів. Ми не довіряємо недоброчесним чиновникам», – пояснив депутат.

До слова, саме комунальне підприємство «Зелений Львів» у майбутньому повинно будувати сміттєпереробний завод для Львова. Проте, чи вдасться це у них без корупції та зловживань – питання риторичне.

Марія Чижевська «Вголос»