Почесна нагорода була присуджена дослідникам за відкриття в перепрограмуванні стовбурових клітин.

Лауреати порівну розділять між собою грошову винагороду.

Премія присуджена за «відкриття, згідно з яким дорослі клітини можуть бути перепрограмовані в плюрипотентні».

Мова йде про генетичну трансформацію звичайних клітин у плюрипотентні стовбурові клітини, здатні ставати клітинами будь-якого типу. «Ці відкриття привели до революційної зміни нашого розуміння того, як розвиваються клітини і організми», - йдеться у прес-релізі Нобелівського комітету.

Гердон ще у 1962 р. зумів клонував жабу з ядра клітини кишечника пуголовка, показавши, що спеціалізовані ембріональні клітини здатні дати початок новому організму. Через більш ніж 40 років - у 2006 р. - японський дослідник Яманака вперше у світі отримав індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS-клітини), які можуть розвиватися у клітини будь-якого типу.

Завдяки відкриттям Гердон і Яманака, що надають можливості для перепрограмування людських клітин, вчені отримали нові методи вивчення хвороб і розробки нових способів їх діагностики та лікування. Зазначимо, що перепрограмування клітин називалося в числі областей досліджень, які заслуговують бути відзначеними Нобелівською премією в цьому році.

Нагадаємо, у Норвегії сьогодні, 8 жовтня, із премії з фізіології і медицини відкривається 111-й «Нобелівський тиждень», передає «Росія 24». Нобелівська премія в галузі фізики буде присуджена 9 жовтня 2012 р., у галузі хімії - 10 жовтня 2012 р., в області економіки - 15 жовтня 2012 р. Лауреата премії миру назвуть в Осло у п'ятницю, 12 жовтня.

Дата присудження Нобелівської премії в галузі літератури стане відома пізніше.

Раніше експерти вже озвучили ймовірних претендентів на «Нобелівку». Серед них фізики Чарльз Беннет, Жиль Брассард і Вільям Вутерс, що брали активну участь у створенні практичної методики квантової телепортації.

Нобелівську премію з хімії може отримати Акіра Фудзісіма за відкриття нового способу застосування діоксиду титану, а по економіці - Роберт Шиллер, що передбачив колапс ринку нерухомості США. Імовірними кандидатами на отримання премії також є Девід Елліс і Майкл Гранштейн, які зробили низку відкриттів у галузі зміни експресії генів без зміни самої послідовності ДНК.

Фонд Нобеля був створений у 1900 р. на кошти знаменитого винахідника Альфреда Нобеля. У заповіті засновника йшлося, що Нобелівська премія повинна присуджуватися за видатні дослідження, відкриття, винаходи або внесок у культуру чи розвиток суспільства. Історично премію присуджують кращим із найкращих за п'ятьма напрямками: література, фізика, хімія, фізіологія і медицина, а також сприяння встановленню миру в усьому світі (Премія миру). Нагадаємо, Нобелівську премію миру 2011 року отримали Президент Ліберії Еллен Джонсон Серліф, ліберійська правозахисниця Леймах Гбоуі, а також єменська активістка «арабської весни» Таваккул Карман.

Зазначимо, що екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, яка зараз відбуває тюремний термін, потрапила до списку із 231 номінанта на Нобелівську премію миру 2012 року.

Початковий розмір Фонду перевищував 31 мільйон шведських крон, (в перерахунку на нинішній курс - це 250 млн дол.). Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить у день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Всі премії вручаються у Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.

Джерело: РБК-Україна