Чорнобильська АЕС з 18 листопада  перейшла на якісно новий рівень поводження з відпрацьованим ядерним паливом: в новому сховищі (СВЯП-2) розміщено на столітнє зберігання перший двостінний екранований пенал (ДСЕП), завантажений 93 збірками відпрацьованого палива.

Дані роботи виконано персоналом ЧАЕС за спостереження фахівців МАГАТЕ, Держатомрегулювання України та компанії Холтек, повідомляє ДСП «Чорнобильська АЕС».

Про це повідомив виконувач обов'язків генерального директора ДСП ЧАЕС Володимир Пєсков під час імпровізованого брифінгу на майданчику СВЯП-2.

Завдяки міжнародним партнерам, які є донорами Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку, та фінансовій підтримці України на ЧАЕС встановили об’єкт «Укриття» – екологічно безпечну систему.

Також повідомляється, що 10 вересня 2020 року ДСП ЧАЕС розпочало «гарячі випробування» СВЯП-2 з відпрацьованими тепловидільними збірками (ВТВЗ). Станом на 21 жовтня 2020 року із старого сховища до СВЯП-2 перевезено 93 збірки. Вони були успішно розділені на паливні пучки, які встановили в паливні патрони і розмістили в ДСЕП.

Після цього, відповідно до технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом на СВЯП-2, в першій половині листопада персоналом ЧАЕС було виконано герметизацію ДСЕП: заварювання внутрішньої кришки, газову і вакуумну осушку, заповнення пеналу гелієм, герметизацію внутрішньої кришки, заварювання зовнішньої кришки, заповнення простору між оболонками ДСЕП гелієм та герметизація зовнішньої кришки пеналу.

Після заповнення ДСЕП гелієм також було виконано контроль герметичності внутрішньої і зовнішньої обичайок ДСЕП.

«Сьогоднішня подія впевнено свідчить, що процес поводження з відпрацьованим ядерним паливом в Україні може відповідати найсуворішим сучасним вимогам МАГАТЕ і гарантувати екологічну безпеку територій, на яких відбувається», – йдеться в повідомленні.