Про це радянський полів'язень, Герой України, син командира УПА Романа Шухевича Юрій Шухевич заявив в ефірі одного з українських телеканалів.

Коментуючи підписання президентом Польщі Анджеєм Дудою так званого «антибандерівського закону, Шухевич підкреслив, що таким вчинком Польща різко зачепила Ізраїль, і ця країна різко відповіла, заявивши, що відкличе посла та багато іншого.

«І тут вони таки дійсно стривожилися. Вони знають про ізраїльське лобі у Сполучених Штатах. А українці все стерплять, і це дійсно так. Бо коли прийняли попередній закон у минулому році, то наш Президент поїхав до Варшави, ставав на коліна», – заявив Шухевич, наголосивши, що після такої реакції у Польщі якраз і вирішили, чому б не прийняти черговий закон (про покарання за «бандеризм» – ред.)

Разом з тим, Юрій Шухевич нагадав, що у Польщі українських націоналістів називають союзниками Гітлера, хоча це й неправда.

«Це неправда, тому що свого часу прокурор Руденко на Нюрнберзькому процесі старався у цьому ж звинуватити і Організацію Українських Націоналістів, і Українську Повстанську Армію. Нюрнберзький суд не прийняв доказів, сказав, що це необґрунтовано. І справді, неповний переклад Нюрнберзького процесу російською мовою, але якщо ви подивитеся англійський переклад, то там є, що представили відповідні документи, які свідчили, що українські націоналісти вже 1941-го року боролися з німецькою окупаційною владою. І в 1942 році, коли була утворена УПА, що бандерівська частина ОУН перейшла до збройної боротьби проти німців за відновлення Української Держави», – каже Шухевич.

За словами Героя України, і за радянських часів, і у судовому процесі за позовом Вітренко про скасування указів Президента України Ющенка про вшанування борців за незалежність України посилалися на Нюрнберзький процес, на докази, яких там насправді немає.

«Польща порушила Європейську конвенцію прав людини, протокол 12, стаття 1, де забороняється будь-яка дискримінація за расовими, релігійними, національними, політичними… Вважаю, що цей закон є дискримінаційним з точки зору українців як нації, а з іншого боку – з політичного», – наголосив Юрій Шухевич. 

Як писав «Волос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

Тривалий час поляки боролися проти використання фраз на кшталт «польські табори смерті», які означають, що Польща, хоча б частково, відповідає за табори, де мільйони людей, здебільшого євреїв, були вбиті нацистською Німеччиною. Табори були побудовані та експлуатувалися нацистами після вторгнення до Польщі у 1939 році.

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі. 

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».

«Вголос»