Пандемія коронавірусу лише набирає обертів, але вже завдає відчутних ударів по економіці більшості цивілізованих країн світу. І надалі, як виглядає, ці удари лише посилюватимуться. 

Так, у США прогнозують, що коронавірус відступить у кращому випадку в липні-серпні. Британія каже - за рік, навесні. А німецький інститут Коха - за два. В будь-якому випадку, про наслідки треба думати вже. 

Напередодні президент Франції Еммануель Макрон впровадив у країні жорсткий карантин, відтермінував прийдешні вибори та всі політичні реформи, скерував 300 млн євро на підтримку бізнесу, гарантував виплату заробітної плати тим, хто вимушений зупинити роботу, дав податкові канікули підприємцям, запустив секторну підтримку малого бізнесу, забезпечив населення безкоштовними кредитами, відтермінував оплату комунальних послуг та оренди тощо.

Законопроект зі схожими заходами вже розглядають в Конгресі США - там, зокрема, пропонують виплатити громадянам по 3000 доларів, щоб вони легше перенесли економічну скруту та могли придбати всі необхідні засоби захисту від коронавірусу.

Допомогти бізнесу та громадянам спробували й в Україні. Уряд відтермінував оплату комунальних послуг, Зеленський обіцяв «президентську тисячу» пенсіонерам з невисоким доходом у квітні, а Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3220 щодо підтримки підприємців.

Тим часом в обмінниках почала «труситися» гривня. Після потужного зміцнення впродовж кількох місяців - національна валюта спершу різко обвалилася фактично за тиждень, а потім так само різко розвернулася у бік зміцнення. 

Чого ж чекати далі? Що буде з українською гривнею? Що буде з українською економікою? Чи допоможе українському бізнесу ухвалений напередодні законопроект про його підтримку? Про це - у розмові з економістами Олександром Охріменком, Андрієм Новаком та ексміністром економіки Володимиром Лановим.

Нещодавно українська гривня била рекорди зі стрімкого зміцнення, із початком карантину пішла на стрімкий обвал, а тепер знову почала підніматись у вартості. Чим зумовлені такі різкі стрибки?

Олександр Охріменко:

Паніка, паніка, паніка. Якби не було цього карантину, цих безглуздих рішень влади, нічого не сталося б. Влада лякає українців - українці біжать знімати гроші із банкоматів, скуповують туалетний папір і долари. У результаті маємо те, що маємо. 

Андрій Новак:

Девальвація гривні не має під собою жодних економічних і фінансових підстав. З одного боку, працює психологічний фактор. Повторюється історія 1998 року, коли через внутрішні проблеми обвалився російський рубль у 5 разів. Тоді ж українська гривня обвалилася в 2,5 раза. Не було жодних причин, але була психологічна залежність від того, що відбувається в Росії. Люди подумали, що якщо валиться рубль, то тим більше має обвалитися й гривня. Схоже відбувається й зараз. Через падіння цін на нафту різко обвалюється рубль, а багато українців мають залишки совкової залежності й думають, що таке саме буде з гривнею. Відповідно, кидаються до обмінників купувати валюту.

"Совок" залишився. Люди подумали: якщо обвалився рубль, має обвалитися й гривня

З іншого боку, за останній тиждень населення на готівковому рівні купило всього 300 мільйонів доларів. Це дуже мало. У той же час на міжбанківському валютному ринку Нацбанк щодня виходить з інтервенціями в 200-300 мільйонів доларів. За останній тиждень Нацбанк вже витратив 1,5 млрд доларів.

Це говорить про те, що реалізується не дуже хороший сценарій: Нацбанк продає долари і ті, хто їх купує, виводить валюту за кордон. Тобто йде використання ситуації коронавірусу для виведення капіталів з України. Нацбанк не просто підігрує, а є співучасником цього процесу.

Володимир Лановий:

Безумовно, причиною є певна паніка, яка, до речі, продовжує наростати. Це пов’язано з тим, що влада не демонструє твердості, послідовності, ефективності у протистоянні із коронавірусом. То одне говорять, то друге. То з магазинами, то без магазинів. То з метро, то без метро…Оце - найгірше впливає. Бо люди не вірять владі і мають негативні очікування. 

До якої позначки може піднятися чи опуститися гривня?

Олександр Охріменко:

Це хіба психіатр може сказати. Тут нема економіки. Підстав для девальвації - жодних. Навпаки, ревальвація зараз мала бути. Тут грають просто психологічні фактори.

Андрій Новак:

Прогнозувати нема як, бо події нелогічні. Ніяких економічних підстав. Золотовалютних резервів більш ніж достатньо, вони рекордні за останні роки, платіжний баланс у нормі. Є невеличке негативне торгівельне сальдо, але його компенсують прямі валютні надходження, перш за все від заробітчан. Девальвація штучна, а прогнозувати штучні процеси неможливо. Коли Нацбанк зупиниться у своїх нелогічних виходках, тоді зможемо щось казати. Зараз Нацбанк міг би застосувати адміністративні обмеження, хоча б на деякий час призупинити торги на міжбанківському валютному ринку, щоб не було ажіотажу. Населення мало впливає на ситуацію, адже вільних коштів у людей вже практично немає, відтак їм і нічим гратися на ринку. 

Володимир Лановий:

До якої межі підскочить долар - залежить від Національного банку. Два тижні тому нам прем’єр казав, що резерви є і всього вистачить. Де ж ті резерви? Чому вони не підтримують долар? Це непослідовна політика. Вони то укріплюють, то послабляють. Так не можна. Ніхто не знає, як складати договори, по якому курсу розраховувати закупівлі чи продаж за кордон. У влади немає чіткого плану, що пріоритетним є: курс чи борги, тримати ціни чи видавати якісь товари безкоштовно? Ніби все було добре, а тут вже бюджет провалено, облігації ніхто не хоче купувати. Ще три місяці тому нам казали, що все в ажурі, будемо знижувати курс…Ну, як не бачити далі свого носа? Це ж було передбачувано, а вони тепер не знають, що робити. Отакі хитання влади - це найгірше. Вони відразу провокують і паніку людей.

Які наслідки може мати оце «хитання» валюти?

Олександр Охріменко:

Розвал економіки. Згадайте 2015 рік. І тепер те саме. Будуть зростати ціни. Зарплати не будуть зростати. При чому, навіть якщо вже буде стабілізація, ціни все одно будуть зростати. У нас не буває по-іншому. Девальвація спровокує зростання - і потім це не зупиняється. За таких умов частині бізнесу легше закритися, ніж працювати. Це вдарить по реальних доходах населення.

Андрій Новак:

Очевидно, відбудеться подорожчання всіх імпортних товарів і насамперед найважливішого - енергоносіїв. А це - обов’язковий елемент усіх без винятку товарів і послуг. Росте валюта, росте імпорт, відповідно - по ланцюговій реакції все решта, тільки в різних пропорціях. В цілому девальвація національної грошової одиниці - це зменшення наших доходів, зменшення купівельної спроможності, економіка або стоїть на місці, або падає. 

Купували рибу? То тепер вистачить максимум на макарони із яйцями

Володимир Лановий:

Падіння курсу значить, що підприємства, які сподівалися закуповувати обладнання для розширення чи покращення виробництва будуть відкладати це. Так і люди будуть переходити на більш дешеві, неякісні товари і продукти. Недавно могли дозволити собі рибу купувати - тепер знову перейдуть на самі макарони та яйця. Це поганий споживчий попит, недостача грошей для накопичень різного типу, люди будуть витрачати все під останній день місяця. 

Це, до речі, так само негативно, як і різке укріплення гривні. Бо тоді експортери не готові, зменшуються їхні доходи від експорту. Курс треба тримати стабільним, у наших умовах - по-трошки гривню посилювати, адже у нас була невиправдана девальвація в 2015 році. Де ж ви, Нацбанк? Якщо фондові індекси на Нью-Йоркських біржах зростали більше, ніж на 10% - зупинялась торгівля. А тут такі стрибки різкі - і все нормально, ніхто не зупиняє перекоси в попиті і пропозиції на доларах. Є різні засоби обмеження попиту і пропозиції. Не купувати зараз газ, поки така незрозумілість, кредитори тікають. Не стимулюйте зростання імпорту, обмежуйте попит на імпортні товари різними способами, щоб не скуповувалась валюта на внутрішньому ринку. Але в нас кожен сам за себе, ніякого плану…

З таким Урядом у нас всі біди будуть. Якщо нічого не розуміти, не робити, не врегульовувати, не впливати ні на що, а чекати, що буде - у нас всі можливі дефолти будуть. Президент звернувся до МВФ, щоб йому дали 5 млрд доларів безповоротно. Де він таке бачив? Таку дурість зробити і ніхто йому не підказав? В окремих випадках уряди виділяють допомогу іншим країнам, але при чому тут МВФ? Ясно, що йому відмовили. Олігархи теж відмовили…Він думає, що політика - це попросив, посміхнувся і все зроблено. Треба спрямовувати інтереси партнерів у потрібному напрямку, щоби кожен знаходив вигоду. 

ВРУ ухвалила законопроект про підтримку бізнесу. Як ви його оцінюєте? Цих заходів достатньо, необхідно було зробити щось ще, чи такий закон взагалі не потрібний?

Олександр Охріменко:

Абсолютно безглуздий законопроект. Нема проблеми сплати ЄСВ, якщо працівники не працюють! Більшість працівників зараз відправили в неоплачувані відпустки. То який податок? Відтермінування на два місяці…Це так не працює.  Ну, хотіли пропіаритись - пропіарились. А для економіки це - нуль. 

Андрій Новак:

Закон дає певні полегшення ФОПам, хоча, звісно, хотілося б більших поступок, якісніших інструментів. Але очевидно, що бюджет не виконується впродовж кількох місяців по дохідній частині, відповідно, просто немає коштів, щоби робити якісь поступки. Єдине, що президент зібрав у себе олігархів, попросив створити спеціальний фонд, навіть конкретна сума прозвучала - 12-13 мільярдів. На словах ніби погодились. Наскільки реалізують це…Побачимо. 

Володимир Лановий:

Нічого цікавого вони не запропонували, нічого стимулюючого. Країни доплачують пенсіонерм, бо мають надлишки коштів. А в нас що він дасть? З чого? Просто так заявив? Несистемний погляд, несистемні підходи. Вони мали пропрацювати план в медицині, в соціальній сфері, подивитися, чи «Нафтогаз» має фінансову подушку, чи може він поки не забирати гроші в населення. Організувати все так, щоб хоч на 2-3 місяці наперед створити умови, за якими можна було б закупити ті необхідні апарати штучної вентиляції легень та інші речі, розповсюджувати їх по всій Україні. Перекинути гроші на охорону здоров’я. А вони зібралися на сесію - і в бюджеті так нічого й не змінили, медицина залишається на старих хлібах. Вони зменшують платежі для місцевих бюджетів - за землю, оренду, а платежі до центрального бюджету, зокрема ПДВ - ні. Я би казав навпаки це робити. На всі медичні препарати - взагалі ПДВ відмінити. 

Чи можна зараз сказати, що буде з українською економікою внаслідок епідемії та карантину?

Олександр Охріменко:

Вже все. Ми зайшли в дуже глибоку кризу, з якої вийдемо років за три. Вони зробили все, щоб розвалити економіку. Цей рік буде дуже важкий. У наступний трохи оговтаємось. А вже за два роки доведеться вибиратися з цієї ями. Економіка може впасти суттєво, навіть на 5%. Щоби ви розуміли, зараз у світі кризи нема. Криза є в Україні. Тут влада спровокувала її своїми руками. Бюджет, вважайте, помер. Вони запропонували не платити податки і при цьому збільшили витрати. Прогнозую, вони зроблять емісію гривні. За рахунок цього закриють дірку в бюджеті. І наслідок - інфляція! Найгірше вони вже зробили. Тепер будуть шукати винних і розповідати, що от-от все виправиться. Але цей рік буде дуже важким. Навіть якщо карантин припиниться - паніка не припиниться.

Андрій Новак:

Підрахувати наслідки ситуації з коронавірусом, карантином, надзвичайним станом в окремих областях, можна буде вже після завершення цього періоду, після повернення до звичайного ритму роботи. 

Те, що Франція вже прогнозує не те що уповільнення росту економіки, а й падіння, можна пояснити. Суттєва частка економіки там припадає на доходи від туризму. Потік був величезним, а зараз звівся до нуля. Скільки це триватиме - невідомо. Ясно, що вплине на економіку. Як і в Іспанії та Італії. У нас же такої залежності немає, що в цій конкретній ситуації - плюс. Але в цілому ці обмеження - великі збитки транспортній галузі, закладам громадського харчування, і в той же час вищі доходи для торгівлі.

Порошенко економіку розвалив, а Зеленський її добиває

Володимир Лановий:

Вони розказують весь час, що реструктуризують борги. І нічого не роблять. Чекають, що МВФ нам все сам озолотить? Так не буває. Вони не стримують гривню, бо економлять золотовалютні резерви для цих платежів. Вони навіть не знають, що в економіці для чого призначено. І що пріоритетом є. Зовнішній борг не можна отак відразу віддавати, бо залишимось голими-босими, без зброї, без їжі, без нічого. Непідтримка гривні - це провал, в усіх галузях. 

Це все наклалося. Фінансова та економічна криза, успадкована від Порошенка та Ко. Вони тут нам розказують, що вони герої, підняли економіку…Вони все розвалили, зруйнували сектор малого і середнього бізнесу, люди повиїжджали за кордон, а вони все розказують…Так от залишилося від тої влади, а ця прийша - і ще напасть з коронавірусом, добиває…Влада не знає, які пропозиції робити нашим партнерам, який інструмент можна застосовувати, з чим звертатися, як показати, що це буде ефективно, а не просто розкрадено по кишенях. Литва пропонувала нам план Маршала. І де ви всі? Чому не поїдете, не з’ясуєте, не доведете, що не розкрадете всього? Чим ви займаєтесь?